Poznań/Alternatywna Akademia Tańca 2016: Ben J. Riepe „Ciało jako instrument” – laboratorium/coaching i audycja

Zdjęcie: Poznań/Alternatywna Akademia Tańca 2016: Ben J. Riepe „Ciało jako instrument” – laboratorium/coaching i audycja

Fot. Joerg Letz

Wersja do druku

Udostępnij

Art Stations Foundation zaprasza artystów różnych dziedzin (tancerzy, performerów, aktorów, artystów wideo, scenografów,  architektów, fotografików, muzyków, instalatorów) do udziału w drugiej sesji Alternatywnej Akademii Tańca 2016, którą poprowadzi niemiecki choreograf Ben J. Riepe. Sesja przyjmie formę laboratorium i stanowić będzie praktyczny i teoretyczny research do projektu, który w czerwcu 2016 roku Ben J. Riepe kontynuować będzie w ramach działań Art Stations Foundation w formie performatywnej instalacji UUUtopia, która powstanie w Starym Browarze w artystycznym dialogu z polskimi twórcami.

Koszt uczestnictwa: 300 zł.

Deadline nadsyłania zgłoszeń mija w poniedziałek 12 lutego 2016 roku o godz. 20.00. Zgłoszenia/dossier wraz z profesjonalnym CV i krótkim listem motywacyjnym PO ANGIELSKU należy przesłać na adres: m.harasimowicz@artstationsfoundation5050.com

w tytule zgłoszenia: AAT Ben J. Riepe.

Laboratorium zostanie zakończona otwartym pokazem pracy uczestników warsztatu. Będzie okazją do wymiany myśli, ale i poznania metod pracy choreografa. Zaowocuje propozycją kontynuowania współpracy w czerwcu dla wybranych uczestników laboratorium. Nadesłanie zgłoszenia jest jednoznaczne z deklaracją gotowości przystąpienia do pracy nad instalacją w Starym Browarze w terminie 1-26 czerwca 2016 roku.

Laboratorium skupi się na zagadnieniu obecności ciała – jego możliwych wykorzystań w sztuce i generowanych  znaczeń. Niemiecki choreograf zaproponuje  spojrzenie na ciało jak na narzędzie i instrument zarazem. Proponowana praktyka opiera się na pytaniu: jak rozumiemy nasze ciało? Jak je postrzegamy? Czy możemy spojrzeć na nie jak na rzeźbę? Obiekt? A nawet, jak na dzieło żywej sztuki? Gdzie przebiegają granice ciała? Co możemy, a czego nie możemy przez ciało wyrazić? Jaką rolę w wyrażaniu odgrywa nasz głos? Jakie są możliwe aplikacje ciała kobiecego i męskiego? Jakie są polityczne implikacje ciała w tańcu? Ben J. Riepe porusza się płynnie między choreografią i sztukami wizualnymi. Jego warsztat proponuje spojrzenie na ciało wymiennie traktowane jak instrument, obiekt,  żywy obiekt sztuki i autonomiczne (ludzkie) ciało żyjące. W efekcie ciało ujawnia możliwość swojej jednoczesnej zmienności i stałości, nośnika  znaczeń i ekspresji, zdolnego do komunikowania swoich politycznych, społecznych, emocjonalnych i estetycznych aspektów. Przedmiotem zainteresowania uczestników laboratorium będą możliwości, szanse, problemy i potrzeby, jakie generuje nasze ciało. Praca polegać będzie na jednoczesnym zgłębianiu swoistej „sztuki uwodzenia” i uwodzącej mocy samej sztuki w ogóle.

Ben J. Riepe zaprasza:
Drodzy Polscy Artyści wszelkich dziedzin!  
Zapraszam Was gorąco do wymiany pomysłów, myśli i artystycznych wizji!
Choć z zawodu jestem choreografem, sytuuję sam siebie gdzieś pomiędzy sztukami scenicznymi, wizualnymi i muzyką. Interesuje mnie ciało na styku tych przestrzeni –  ciało w swoich zmiennych rolach – jako instrument, jako obiekt, jako żywy obiekt sztuki oraz jako ludzka istota. Ciało posiadające potencjał zmienności i trwałości, treści i ekspresji. Ciało zdolne  komunikować swe  polityczne, społeczne, emocjonalne i estetyczne aspekty. Interesują mnie jego możliwości, problematyczności i potrzeby. Rozpracowuję sztukę uwodzenia i uwodzicielską moc sztuki.

Tematem laboratorium będzie próba stworzenia utopijnej przestrzeni. Próba potraktowania przestrzeni naturalnej jak artystycznej i/lub artystycznej jak naturalnej – przestrzeni pełnej stworzeń, które tańczą, działają, śpiewają. Chciałbym także poszukać wspólnie z Wami odpowiedzi na nurtujące mnie pytania: gdzie kończy się sztuka, a zaczyna życie? Jak  możemy pracować i żyć w Utopii? Czy możemy po niej podróżować? Czy możemy ją kwestionować? Czy możemy wprowadzać do niej zwierzęta? Kto powinien w niej działać, a kto obserwować? Stańmy się częścią obrazu, dzieła sztuki, nawiążmy kontakt z dostępnym nam „tu i teraz”. Wychoreografujmy atomosferę, wyprodukujmy klimat. Niech dźwięk transformuje przestrzeń naszego chóralnego doświadczenia.

Niemiecki choreograf Ben J. Riepe w ciągu ostatnich kilku lat konsekwentnie oddaje się estetycznym poszukiwaniom i kreowaniu różnorakich, ale powiązanych ze sobą artystycznych strategii  prowadzących do instalacji site-specific, stwarzających przestrzeń dla gry tańca, muzyki, sztuk wizualnych, performansu, Live-Art i instalacji dźwiękowych. Przewodnim tematem projektów Bena J. Riepe jest praca z granicami tego, co efemeryczne,  co ulotne. Interesują go zagadnienia obecności i nieobecności, podmiotu i przedmiotu.  Długofalowe artystyczne poszukiwania  stały się ramą dla wielu prac – zarówno scenicznych, jak i instalacji i prac wideo – wielokrotnie prezentowanych w Europie i Azji.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Poznań: Stary Browar, Studio Słodownia 3, ul. Półwiejska 42.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close