Poznań: Aneta Szlacheta „Zamotany afrodance”– warsztat dla dzieci i rodziców

Zdjęcie: Poznań: Aneta Szlacheta „Zamotany afrodance”– warsztat dla dzieci i rodziców

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Stary Browar Nowy Taniec dla Dzieci zaprasza na warsztat dla rodziców z dziećmi w chustach, kobiet w ciąży oraz par spodziewających się potomstwa. Organizatorzy proszą o zabranie wygodnego stroju i kocyków (do relaksacji). Warsztat poprzedzi nauka wiązania chust. Partnerem warsztatów jest Matecznik.

Rytm i ruch istnieją od zarania dziejów. Całe ludzkie życie jest z nimi związane, już w łonie płód tańczy w rytm bicia serca swojej matki. Wszystkie pierwotne i „prymitywne” społeczności miały potrzebę wyrażania emocji oraz komunikowania się z przodkami i duchami poprzez muzykę i taniec. Muzyka i taniec towarzyszą w Afryce zarówno wyjątkowym świętom, jak i są obecne podczas codziennego życia. Afrykańskie kobiety nie rozstają się ze swoimi maluchami, noszą je w chustach – wykonując właściwie wszystkie czynności dnia powszedniego. Aktywnie uczestniczą także w rozmaitych ceremoniach i rytuałach, w trakcie których śpiewają i tańczą. Takie dzieci bardzo szybko dorastają i rozwijają się, uczą życia, stają samodzielne, a także osłuchując się z dźwiękami bębnów – niezwykle muzykalne i uzdolnione ruchowo. Rytmiczny taniec rodzica z dzieckiem w chuście wzmacnia więzi, poczucie bezpieczeństwa, sprzyja rozwojowi maleństwa, relaksuje je i pomaga wyciszyć się, jest wspaniałą zabawą oraz sposobem na przywrócenie mamom sprawności fizycznej po ciąży i porodzie. Wspólny taniec rodziców z dziećmi – integruje i uczy współpracy w grupie.

Taniec afrykański niezwykle wzmaga koordynację ruchową, rozwija świadomość ciała, wyzwala kreatywność, pomaga wyrazić emocje, zaspokaja potrzebę naturalnego „kontaktu z ziemią”, przez co ugruntowuje i wpływa na poczucie własnej wartości oraz dodaje pewności siebie.

Zajęcia przeznaczone są nie tylko dla tych rodziców, którzy noszą dzieci w chustach, ale również dla tych, którzy chcieliby nauczyć się sztuki wiązania chust (obecny będzie profesjonalny doradca chustowy). Ponadto w zajęciach mogą wziąć udział również kobiety w ciąży, ich partnerzy czy tatusiowie spodziewający się potomstwa.

Kobiety w ciąży mogą brać udział w warsztacie, jeśli nie ma przeciwwskazań od lekarza.

Aneta Szlacheta – instruktorka tańca afrykańskiego, konserwator przyrody, dyplomowany animator kultury, tancerka zespołów: Foliba, Sango (Wrocław), City Bum Bum (Łódź). Od lat zainspirowana kulturą Afryki Zachodniej, gdzie podróżuje, ucząc się tańca u źródeł od najlepszych tancerzy baletów afrykańskich („Les Ballets Africains”, „Surakata”) oraz tradycyjnego tańca wioskowego z regionu Hamana (Gwinea Górna). Podczas swoich kilkumiesięcznych wypraw wielokrotnie miała okazję przyjrzeć się bliżej codziennemu życiu, rozmaitym festiwalom, ceremoniom oraz zwyczajom mieszkańców wiosek i miast Afryki Zachodniej. Prowadzi liczne autorskie warsztaty tańca w całej Polsce i zagranicą (m.in Rosja, Szwajcaria) przeznaczone dla dzieci, młodzieży, dorosłych (w tym seniorów), warsztaty na imprezach integracyjnych i firmowych, a także audycje o tematyce afrykańskiej w szkołach i przedszkolach. Taniec afrykański wykorzystuje w różnorodnych projektach (teatr tańca, pokazy z ogniem, street art).

Wejściówki w cenie 10 zł od osoby dorosłej do nabycia w punktach informacyjnych w Atrium i Pasażu Starego Browaru oraz na ebilet.pl.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 10:00

Poznań: Studio Słodownia 3, Stary Browar, ul. Półwiejska 42

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close