Poznań/Art Stations Foundation: „Dla każdego gestu inny aktor” – wystawa

Zdjęcie: Poznań/Art Stations Foundation: „Dla każdego gestu inny aktor” –  wystawa

Tony Orrico, Penwald: 4: unison symmetry standing (Dance Theater Workshop, New York, NY) 2010. Fot. Michael Hart

Wersja do druku

Udostępnij

Wystawa Dla każdego gestu inny aktor otworzy urodzinowy, dziesiąty rok działalności Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk i po raz pierwszy połączy dwa główne programy Fundacji – wystawienniczy i performatywny. Wernisaż odbędzie się 16 stycznia o godzinie 19.00. Wystawa potrwa do 4 maja. Trzon wystawy stanowią rysunki z Kolekcji Grażyny Kulczyk. Punktem wyjścia dla wyboru dzieł jest relacja pomiędzy gestem a rysunkiem. Koncepcja wystawy sięga poza tradycyjną definicję ujmującą go jako kompozycję linii na płaszczyźnie. Prezentowane prace na papierze, obiekty, fotografie i filmy czerpią znaczenia ze złożonych związków rysunku z ciałem. Linie na płaszczyznach i w przestrzeni stają się śladami gestów, zapisem ruchów, rejestracją fizycznych stanów. Wybrane prace osiemnastu artystów ujawniają performatywne właściwości medium, rolę scenariuszy i przypadków w procesie tworzenia.

Poza wyborem prac historycznych i współczesnych takich artystów jak Alina Szapocznikow, Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski, czy Tim Knowles w ramach wystawy powstaną też specjalne realizacje. Mirosław Bałka stworzy efemryczną rzeźbę Pisząc ciało/Writing the body/Koerper schreiben, która będzie narastać w trakcie trwania wystawy jako zapis śladów pozostawionych w przestrzeni przez zwiedzających. Tony Orrico odtworzy na ścianach galerii rysunki z serii Penawald Drawings, rejestrujące cykl symetrycznych ruchów powtarzanych przez wiele godzin w ciągu trzydniowej akcji. Poświęcona relacji pomiędzy rysunkiem i ruchem przestrzeń ekspozycji stanie się także sceną działań trzech młodych choreografek: Aleksandry Borys, Magdaleny Ptasznik i Anny Steller, których czasowe interwencje w galerii odniosą się do zgromadzonych w niej prac i łączących je motywów: meandrujących linii, ulotnych gestów i trwałych znaków.

Kuratorką wystawy jest Katarzyna Redzisz, za program performatywny odpowiada Joanna Leśnierowska.

Artyści: Magdalena Abakanowicz, William Anastasi, Mirosław Bałka, Geta Brătescu, Pierre Bismuth, Halina Chrostowska, Kate Davis, Tadeusz Kantor, Tim Knowles, Jarosław Kozłowski, Edward Krasiński, Marcin Maciejowski, Dora Maurer, Jerzy Nowosielski, Tony Orrico, Carol Rama, Bruno Schulz, Alina Szapocznikow

Artyści programu performatywnego: Aleksandra Borys, Tony Orrico, Magdalena Ptasznik, Rodrigo Sobarzo,Anna Steller, Jeremy Wade.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 12:00

Poznań: Galeria Art Stations, Stary Browar, ul. Półwiejska 42, w godz. 12.00-19.00. Wstęp wolny

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close