Poznań/ATT: „Kompozycja w czasie realnym” – coaching z Cláudią Dias

Zdjęcie: Poznań/ATT: „Kompozycja w czasie realnym” –  coaching z Cláudią Dias

Cláudia Dias. Fot. Patricia Almeida.

Wersja do druku

Udostępnij

Art Stations Foundation zaprasza na kolejny warsztat w ramach tegorocznej Alternatywnej Akademii Tańca, który poprowadzi Cláudia Dias. Tym razem warsztat poświęcony zagadnieniu „kompozycji w czasie realnym“, teoretycznej i praktycznej refleksji nad pracą sceniczną; rozwijana przez portugalskiego choreografa Joao Fiadeiro metoda zakłada odrzucenie „twórczego” gestu, koncepcji według której funkcją wykonawcy jest stwarzanie.

Z opisu artysty:

 

W tym sensie wykonawcy nie są stwórcami samych wydarzeń, a jedynie warunków umożliwiających ich zaistnienie. Oznacza to pracę polegającą na oczyszczeniu impulsów i odruchów. Podążanie za impulsem bądź ograniczanie się do prostych reakcji na wcześniejsze działanie nie jest jednoznaczne z wolnością. Działanie pod wpływem odruchu pobudza wolość i autentyczność, tak jakby myśl była warunkiem niezbywalnym bycia wolnym i autentycznym. Dzieje się tak, że to, czego pragniemy jest zanieczyszczone mnóstwem informacji, które przywykliśmy nazywać „własnymi”, lecz które do nas nie należą i nas nie określają. Bycie wolnym oznacza myślenie, podejmowanie wyborów i odpowiedzialności za nie. Stąd też znaczna część pracy w ramach warsztatów polegać będzie na zapewnieniu każdemu z uczestników narzędzi, które pomogą im w uzyskaniu wolności do podejmowania świadomych wyborów. Narzędzia metody kompozycji w czasie rzeczywistym podporządkowane są zasadom umożliwiającym zaistnienie platformy porozumienia i komunikacji, wypracowanie jakiegoś wspólnego języka niezbędnego dla dialogu w ramach grupy ludzi (do której zaliczam również widza). Trzeba mieć na uwadze, że metoda ta nie jest metodą estetyczną, gdyż zarówno wykorzystywane pojęcia , jak i wytworzona wyobraźnia zależą od uczestników, którzy będą usiłować wypracować własny styl i osiągnąć wolność stosując się do powyższych zasad.

 

Cláudia Dias naukę tańca rozpoczęła w Akademii w Almadzie, w Portugalii (1980/89). Kontynuowała ją dzięki stypendium ufundowanym przez Companhia de Dança de Lisboa (1987/89). Uczestniczyła w Kursie Współczesnego Tańca Profesjonalnego w ramach Fórum Dança (1987/89). Ukończyła kurs zarządzania projektami kultury w ramach Cultideias (2009). Rozpoczęła działalność artystyczną w Grupie Tańca w Almadzie (1990/97). Była członkinią grupy artystycznej Ninho de Víboras (1997/2004). Członkini RE.AL, grupy współpracujących ze sobą wykonawców, teoretyków i artystów, którzy walnie przyczynili się do wypracowania metody kompozycji w czasie rzeczywistym (Real Time Composition); była czołową wykonawczynią przedstawień João Fiadeiro (2001/2009). Jest autorką przedstawień One Woman Show (2003), Visita Guiada (2005), Das coisas nascem coisas (2008) oraz performansu/instalacji 23+1 (2009). Wraz z Márcia Lança opracowała i przeprowadziła program szkoleń pedagogicznych w zakresie kompozycji choreograficznej w Młodzieżowym Domu Kultury w Almadzie. Pokłosiem tych kursów było wyreżyserowanie przez artystkę przedstawienia Vende-se país solarengo com vista para o mar (2010). Wraz z Mónią Motą i João Samõesem założyła stowarzyszenie kulturalne Os Três Caracóis (2010). Obecnie artystka pracuje nad nowym projektem, którego premiera odbędzie się w 2011 r. Jej twórczość w zakresie sztuk performatywnych prezentowana była w wielu salach teatralnych i na festiwalach w Portugalii, Hiszpanii, Włoszech, Grecji, Francji, Belgii, Szwajcarii, Walii i Brazylii.

Coaching dla profesjonalistów

Poniedziałek 24.06 – Piątek 28.06

Zgłoszenia należy przesyłać na adres m.maciejewski@artstationsfoundation5050.com
do 15 czerwca 2013, w temacie e-maila AAT Dias. Proszę dołączyć profesjonalne CV.

Koszt coachingu: 250 zł

Alternatywna Akademia Tańca 2013

informacje o programie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Poznań: Stary Browar, ul. Półwiejska 42

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close