Poznań: Ben J.Riepe „UUUUU(topia). Choreografowanie atmosfer”

Zdjęcie: Poznań: Ben J.Riepe „UUUUU(topia). Choreografowanie atmosfer”

Fot. Gadi Dagon

Wersja do druku

Udostępnij

Chodzi o przebudowę świata na wzór domu, miejsca, które mignęło nam w dzieciństwie; miejsca i stanu, w którym nikt jeszcze nie był. (Ernst Bloch: The Principle of Hope).

W przestrzeni Art  Stations Foundation w wyniku rozpisanego na trzy tygodnie  performatywnego badania-rezydencji   powstaje  nierozpoznane jeszcze  dotąd miejsce: UUUUU(topia) –  zanurzony w półmroku  krajobraz, zapraszający wizytatorów  by w nim spocząć, i oddać się zapomnieniu;  miejsce,  w którym piękno i  to, co szczęśliwe i rajskie, może przejawiać się na wiele różnych  sposobów. Wykreowana w Studio Słodownia +3 kraina stanowi  namacalną zmysłową przestrzeń  transformacji  pełną tańca, muzyki  i śpiewu. Cudowne dźwięki i momenty chóralnej harmonii  tworzą miejsce utopijnej wspólnoty. W tym kosmosie spotkań i wspólnym doświadczaniu, ustanawiamy  utopijną (społeczną) przestrzeń, w której centralną rolę odgrywa ciało –  ciało rezonujące  i ciało,  w którym  wspólnota znajduje swoje miejsce.

UUUUU(topia) jest kolejną odsłoną  badań choreografa nad związkami ciała, muzyki i krajobrazu. Tym razem szczególny nacisk  położony zostaje  na wschodnioeuropejskiej metodzie  śpiewu gardłowego, zwanego także  „śpiewokrzykiem” lub „głosem białym”.  Praktyka ta stanie się  punktem wyjścia dla pracy z  ciałem i dźwiękiem  – eksploracją  obecności i efemeryczności.

W swojej twórczości niemiecki artysta  Ben J. Riepe porusza się płynnie między choreografią i sztukami wizualnymi. Choreografia jego  projektów  obejmuje o wiele więcej niż układ tańczących ciał. Sztuka jest tu zmysłowym przeżyciem, które ustanawiając empiryczną przestrzeń dla publiczności, umożliwia  przede wszystkim rozpięte w czasie przeżycie i  wspólną refleksję. Ben J. Riepe zawsze dąży do tego, aby umożliwić publiczności  doświadczenie zbiorowe na poziomie niewerbalnym, poza poznaniem i dyskursem, a także do tego, aby estetycznie przełożyć na wspólną przestrzeń racjonalne konstrukcje, emocjonalne warstwy rzeczywistości oraz sposoby jej doświadczania i percepcji. Tekst, muzyka, obraz i doświadczenie, światło, przedmioty, ruch i przestrzeń utrzymywane są w pełnej napięć relacji, którą można badać i kształtować od nowa w ramach każdego projektu.

choreografia, projekt przestrzeni, kompozycja dźwieku: Ben J. Riepe

wykonanie: Laura Burgener, Lenah Flaig, Simon Hartmann, Karolina Kraczkowska, Sudeep Kumar Puthiyaparambath, Ola Osowicz i Weronika Pelczyńska

asystent choreografa: Gwen Wieczorek

warsztat białego śpiewu: Katarzyna Sitarz

obiekty: zespół

dżwięk: Kerim Karaoglu

organizacja: Izaskun Abrego / Mikołaj Maciejewski  (Art Stations Foundation)

produkcja (Poznań): Julia Stryjska-Banaszak

komunikacja: Susanne Ruprecht

dokumentacja: Bianca Bachmann, Okba Hzeem

UUUUU(topia) jest produkcją Ben J. Riepe Company, w koprodukcji z  NRW Forum Düsseldorf , Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk w Poznaniu oraz Instytutem Goethego w Warszawie. Przy wsparciu Ministerstwa Rodziny, Dzieci, Młodzieży, Kultury i Sportu NRW, art foundation NRW, Wydziału Kultury Urzędu Miasta Düsseldorf, the NATIONALE PERFORMANCE NETZ (NPN), funduszu koprodukcyjnego  niemieckiego   Bundestagu oraz  fundacji  Sparkasse Düsseldorf. Przyjacielskie wsparcie: Jülich research center.

UUUUU(topia)  to projekt  w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016  ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.  www.goethe.de/swietujemy

Logo Goethe Institut (miniaturka)   25 lat dobrego sąsiedztwa logo (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Poznań: Stary Browar, Studio Słodownia 3, ul. Półwiejska 42. Pokaz spektaklu.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close