Poznań: Ben J. Riepe „UUUUUtopia” – rezydencja artystyczna

Zdjęcie: Poznań: Ben J. Riepe  „UUUUUtopia” – rezydencja artystyczna

Fot. Gadi Dagon

Wersja do druku

Udostępnij

W swojej twórczości niemiecki artysta Ben J. Riepe porusza się płynnie między choreografią i sztukami wizualnymi.  Choreografia jego  projektów  obejmuje o wiele więcej niż układ tańczących ciał. Sztuka jest tu zmysłowym przeżyciem, które ustanawiając empiryczną przestrzeń dla publiczności, umożliwia  przede wszystkim rozpięte w czasie przeżycie i  wspólną refleksję. Ben J. Riepe zawsze dąży do tego, aby umożliwić publiczności  doświadczenie zbiorowe na poziomie niewerbalnym, poza poznaniem i dyskursem, a także do tego, aby estetycznie przełożyć na wspólną przestrzeń racjonalne konstrukcje, emocjonalne warstwy rzeczywistości oraz sposoby jej doświadczania i percepcji. Tekst, muzyka, obraz i doświadczenie, światło, przedmioty, ruch i przestrzeń utrzymywane są w pełnej napięć relacji, którą można badać i kształtować od nowa w ramach każdego projektu.

W poszukiwaniu przestrzeni  zachęcających widza do pozostawania w nich, zapomnienia, wtopienia się w doświadczenie, Ben J. Riepe  spędzi w Starym Browarze trzy  tygodnie, by wspólnie z międzynarodowym gronem performerów wykreować w Studio Słodowni +3  performatywną instalację (pokazy w dniach 4-5 listopada 2016 roku).

UUUUU(topia) to przestrzeń naturalna jako przestrzeń sztuki i przestrzeń sztuki jako przestrzeń naturalna. Słodownia Starego Browaru, wraz z jej naturalnymi skojarzeniami ze sztuką, zostanie wypełniona  zarówno przyrodą, jak i artystycznymi obiektami i ludzkim głosem. Atmosfera  podlegać będzie choreograficznej kompozycji, nastroje poszczególnych miejsc –  inscenizacji. Znajdująca się w bezpośrednim zasięgu i gotowa do użytku „przyroda” otwiera przestrzeń, w której pragnie się towarzystwa, w której rozkwitają estetyczne i merytoryczne pytania o zbiorowość i ucieleśnioną przestrzeń brzmienia. Źródła dźwięku i publiczność przemieszczają się w niemalże niedostrzegalny sposób ustanawiając wciąż nowe doświadczenia i stwarzając  jednocześnie szansę na stworzenie ucieleśnionej  zbiorowej świadomości . Gdzie jesteśmy i dokąd chcemy się udać? Artyści żonglują granicami sztuki oscylując nieustannie między formą wystawy-instalacji i spektaklu   –  w ten sposób powstaje  przestrzeń będąca zarówno  wizualnym krajobrazem, jak i wspólnym polem zmysłowego i ucieleśnionego doświadczenia artystów, performerów i publiczności.  W wykreowanym w ten sposób  kosmosie spotkań i doświadczeń ciało odgrywa rolę kluczową jako swoisty mikro-kosmos – miejsce i źródło brzmienia   i to  właśnie w nim otwiera się tak naprawdę jednocześnie kolektywna  i osobista  przestrzeń – tytułowa  „UUUUU(topia)” .

Więcej o spektaklu i instalacji UUUUU(topia). Choreografowanie atmosfer

UUUUU(topia) to projekt  w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016  ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.  www.goethe.de/swietujemy

Logo Goethe Institut (miniaturka)  25 lat dobrego sąsiedztwa logo (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Poznań: Stary Browar, Studio Słodownia 3, ul. Półwiejska 42.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close