Poznań: Candoco Dance Company „Face In” – reż. Yasmeen Godder, „Set and Reset/Reset” Trisha Brown Dance Company oraz Candoco Dance Company

Zdjęcie: Poznań: Candoco Dance Company „Face In” – reż. Yasmeen Godder, „Set and Reset/Reset” Trisha Brown Dance Company oraz Candoco Dance Company

Candoco w programie Obecność CK Zamek. Fot. Hugo Glendinning

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu zaprasza na dwa spektakle Candoco Dance Company – jednej z najbardziej znanych inkluzywnych grup na świecie, ikony współczesnego brytyjskiego teatru tańca. Candoco to zespół pełnych pasji, oddanych swojej pracy artystów – zarówno osób z niepełnosprawnością fizyczną, jak i tzw. pełnosprawnych, którzy potrafią obłędnie tańczyć, ale także pokazują, że taniec to coś więcej niż ładna forma.

Wersja do druku

Udostępnij

Candoco łączy mainstream z eksperymentem, współpracuje ze światowej sławy artystami i choreografami, gości na najważniejszych scenach i festiwalach, jednak zawsze naczelną zasadą w ich pracy jest szacunek dla odmiennych punktów widzenia oraz prezentacja różnych sposobów bycia i tworzenia sztuki. To właśnie dlatego głos tej brytyjskiej formacji słychać tak wyraźnie w światowej dyskusji na temat tańca i niepełnosprawności. Poważna praca artystyczna, warsztatowa i edukacyjna nie przeszkadza Candoco udzielać się także na nieco bardziej rozrywkowej niwie – w 2018 roku wzbudził sensację jako pierwszy zespół tańca współczesnego, który pojawił się w programie Strictly Come Dancing telewizji BBC (na którym wzoruje się Taniec z Gwiazdami), występując dla ponad 10-milionowej widowni.
W ramach realizowanego przez Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu programu „Obecność”, Candoco Dance Company zaprezentuje dwa swoje spektakle: Face In w reżyserii izraelskiej choreografki Yasmeen Godder oraz Set and Reset/Reset Trisha Brown Dance Company oraz Candoco Dance Company
Każdy ze spektakli trwa ok. 30 min., z przerwą pomiędzy. Po spektaklach organizatorzy zapraszają na krótkie spotkanie z artystami Candoco (tłumaczone na język polski oraz na Polski Język Migowy).

Face In Yasmeen Godder to zmysłowa i niepokojąca oda do intymności i wyobraźni, zawarta w splocie uderzających obrazów oraz śmiałego, nieskrępowanego niczym tańca.
Candoco zaprasza widza, by przy akompaniamencie dźwięków urban indie zanurzył się w tym pierwotnie dzikim, fikcyjnym świecie – przedziwnie zniekształconym a jednak wręcz nieznośnie znajomym. To świat, w którym tancerze poruszają się i funkcjonują z łatwością, odsłaniając drzemiące w nich skrajności i flirtując z banałem i śmiesznością jednocześnie.
Yasmeen Godder jest izrealsko-amerykańską choreografką, której spektakle uwodzą, niepokoją, emanują wewnętrzną mocą i tchną bardzo osobistym duchem. Jej realizacje były prezentowane na scenach i festiwalach na całym świecie, m.in. podczas Lincoln Center Festival, Tokyo International Festival, Sydney Opera House czy Montpellier Dance Festival.

Koncepcja, choreografia i reżyseria: Yasmeen Godder
Występują: Joel Brown, Laura Patay, Olivia Edginton, Nicolas Vendange, Megan Armishaw, Toke Broni Strandby, Mickaella Dantas
Dramaturgia: Itzik Giuli
Scenografia: Gareth Green
Światła: Seth Rook Williams
Kostiumy: Adam Kalderon
Realizacja dźwięku: Nathan Johnson
Muzyka: The Night Joe Colley and Jason Lescalleet, Away from my Body Brandt Brauer Frick (live), Pretend The Brandt Brauer Frick Ensemble feat. Emika (live at Concertgebouw Brugge)
Współprodukcja: Festival Oriente Occidente and Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance
Wsparcie: Studio Wayne McGregor – program FreeSpace
Produkcja: 2017
Czas trwania: 30 minut
Spektakl dla widzów w każdym wieku.

Set and Reset/Reset – wznowienie projektu Trisha Brown Dance Company oraz Candoco Dance Company

Trisha Brown Dance Company przedstawiło premierę Set and Reset w nowojorskim Brooklyn Academy of Music w 1983 roku. Ten niesamowity efekt współpracy z artystą wizualnym Robertem Rauschenbergiem i kompozytorką Laurie Anderson stał się sztandarowym spektaklem Trishy Brown i przełomowym dziełem postmodernistycznej choreografii.

W 2011 roku Candoco rozpoczęło swój pierwszy projekt Set and Reset/Reset, w którym tancerze pracowali z byłą członkinią Trisha Brown Dance Company, Abigail Yager. W każdym kolejnym wznowieniu tego utworu – w latach 2011, 2016 i 2021 – Candoco powracało do oryginalnego zestawu instrukcji Brown, bawiąc się widocznością i niewidzialnością, badając przestrzeń i możliwości, działając instynktownie i pozwalając utworowi swobodnie ewoluować, zgodnie z potrzebami i możliwościami artystów. W ten sposób Set and Reset/Reset jest przykładem żywej spuścizny, powtórzeniem geniuszu choreograficznego Trishy Brown, będącego w dialogu z impulsami i instynktami tancerzy, których dziś widzimy na scenie.
„Projekt Set and Reset/Reset bada zmieniający się charakter choreografii w odniesieniu do podstawowych struktur, które konstytuują taniec. Proces (re)konstrukcji (w przeciwieństwie do replikacji) jest negocjacją między wolnością a ograniczeniami – badaniem możliwości w trakcie gdy tancerze tworzą nową wersję przełomowej choreografii Trishy Brown” – opowiada Abigail Yager.

Oryginalna choreografia Set and Reset (1983): Trisha Brown
Choreografia Set and Reset/Reset: kombinacja oryginalnej choreografii Trishy Brown i choreografii tancerzy Candoco Dance Company
Reżyseria Set and Reset/Reset (2021): Abigail Yager
Asystent reżysera Set and Reset/Reset: (2021): Jamie Scott
Muzyka: Laurie Anderson (muzyka użyta za zgodą Canal Street Communications/Laurie Anderson Studio)
Scenografia: David Lock (w oparciu o oryginalną zaprojektowaną przez Roberta Rauschenberga w 1983)
Światła: Chahine Yavroyan
Kostiumy: Celeste Dandeker-Arnold OBE (w oparciu o oryginalne zaprojektowane przez Roberta Rauschenberga w 1983)
Produkcja: 2017
Współpraca: British Council i Europe Beyond Access
Czas trwania: 30 minut
Spektakl dla widzów w każdym wieku.

Więcej szczegółowych informacji na stronie Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu .

Wydarzenie organizowane jest we współpracy z British Council.

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close