Poznań/Dancing Poznań 2014: Spotkanie z autorem i promocja książki Stefana Drajewskiego „Conrad Drzewiecki. Reformator polskiego baletu”

Zdjęcie: Poznań/Dancing Poznań 2014: Spotkanie z autorem i promocja książki Stefana Drajewskiego „Conrad Drzewiecki. Reformator polskiego baletu”

Fot. Daniel Beaman

Wersja do druku

Udostępnij

Podczas XI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca „Znaki czasu” odbędzie się spotkanie z autorem i promocja książki Stefana Drajewskiego Conrad Drzewiecki. Reformator polskiego baletu. Conrad Drzewiecki budził podziw, uznanie i kontrowersje. Nie pozostawiał nikogo obojętnym wobec swoich propozycji artystycznych. Przyciągał do współpracy wybitnych twórców. Tworzył choreografie do muzyki, która – wydawało się – nie nadawała się do tańca. Tancerze byli w niego zapatrzeni, ufali mu, chociaż czasami nienawidzili. Autor książki, Stefan Drajewski, „lepi” portret artysty z okruchów recenzji, wypowiedzi Drzewieckiego, wspomnień tancerzy i współpracowników, usuwając w cień siebie. Opisuje a nie osądza. Wzorem profesora Zbigniewa Raszewskiego autor nie gardzi anegdotami, opowieściami, które czasami są tylko w wyobraźni tych, którzy otaczali bohatera książki.

Drzewiecki dokonał rewolucji w polskim balecie, która zaowocowała w 1973 roku powstaniem Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. Chętnie tworzył choreografie w operach, układał ruch sceniczny w teatrach dramatycznych, wreszcie reżyserował opery i dramaty.
Kiedy po pięciu latach spędzonych we Francji wrócił do Poznania w 1963 roku, stał się z dnia na dzień idolem nie tylko uczniów szkoły baletowej, ale i poznaniaków. Szokował fryzurą, strojem i jak się wkrótce miało okazać tańcem. Pierwsza premiera w zrealizowana w Operze Poznańskiej, na którą złożyły się cztery choreografie – Valses nobles et sentimentales, La Valse, Błękitna rapsodia i Historia żołnierza – wywołała szok i uznanie krytyki oraz publiczności. I tak było przez 10 lat. Podobnie w Polskim Teatrze Tańca aż do 1985 roku, kiedy to na Łódzkich Spotkaniach Baletowych wygwizdano spektakl Ostatnia niedziela.

Publikacja wydana we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu wydawniczego 2014.

IMIT (miniaturka)

Spotkanie jest wydarzeniem towarzyszącym XI Międzynarodowemu Festiwalowi Teatrów Tańca „Znaki czasu”.

SPOT festiwalu

Harmonogram festiwalu

 

Bilety na festiwalowe przedstawienia będzie można nabywać drogą internetową (http://www.ptt-poznan.pl/) od 15 lipca 2014. Cena biletów: 15 zł (bilet ulgowy dla uczestników Dancing Poznań 2014)/ 30 zł  (bilet normalny).

Zapisy na Międzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego odbywają się pod adresem: http://www.ptt-poznan.pl/dancing-poznan/

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 21:00

Poznań: Studio PTT, ul. Kozia 4

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close