Poznań/Dancing Poznań 2014: XI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca: Katrín Gunnarsdottir &Melkorka Sigridur Magnusdottir (Islandia) „Coming up”

Zdjęcie: Poznań/Dancing Poznań 2014: XI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca: Katrín Gunnarsdottir &Melkorka Sigridur Magnusdottir (Islandia) „Coming up”

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca zostanie pokazany spektakl Katrín Gunnarsdóttir i Melkorki Sigríður Magnúsdóttir Coming Up, określany przez artystki jako Dysfunkcjonalne wydarzenie taneczne. Dwie artystki  pracują razem nad choreografią, by stworzyć idealny punkt kulminacyjny, lecz kiedy zostaje on osiągnięty, wspólny taniec staje się trudny. Kroki pozostają w zawieszeniu, po każdym crescendo zapadają się po własnym ciężarem. Większości ich pomysłów brakuje zwartości, a ambicja zbudowania punktu kulminacyjnego przynosi jedynie rozczarowanie. Coming up miało swoją premierę w Islandii 22 marca 2013 i zostało nagrodzone Islandzką Nagrodą Teatralną w kategorii „Choreografia roku”.

Koncepcja, choreografia i wykonanie: Katrín Gunnarsdóttir i Melkorka Sigríður Magnúsdóttir

Czas trwania: 46 min.

Katrín Gunnarsdottir ukończyła studia w zakresie  tańca współczesnego w Islandzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest też absolwentką wydziału choreografii Instytutu Sztuki AsrEz w Holandii. Katrín tańczyła i stworzyła choreografie do wielu spektakli w Islandii i zagranicą, była wybrana do udziału w programie DanceWEB podczas festiwalu ImpulsTance w Wiedniu. Jest członkinią Samsteypan Collective, islandzkiej grupy teatralnej, nominowanej dwukrotnie do Islandzkich Nagród Teatralnych, w 2009 i 2010 roku. Katrín była asystentką reżysera i choreografem dla Völuspá, nordyckiej ekspedycji teatru kulinarnego, stworzonej w 2011 roku w Islandii i rok później w Kopenhadze. Produkcja zebrała entuzjastyczne recenzje w obydwu krajach. Obecnie Katrín jest związana z grupą H, an Incident, we współpracy pomiędzy Belgijskim artystą Krisem Verdonckiem oraz Erną Ómarsdóttir, z którą w 2013 odbyła europejskie tournée.

Melkorka Sigríður Magnúsdóttir studiowała choreografię w Szkole Rozwoju Nowego Tańca w Amsterdamie oraz w latach  2006-2010 taniec współczesny w P.A.R.T.S. w Brukseli. Jest członkinią Samsteypan Collective, islandzkiej grupy teatralnej nominowanej dwukrotnie do Islandzkich Nagród Teatralnych. Po ukończeniu szkoły Melkorka w 2010 przez rok pracowała z belgijskim choreografem Wimem Vandekeybusem (UltimaVez). Od początku kariery fascynuje ją łączenie muzyki wykonywanej na żywo z tańcem na scenie. Szafa grająca – jej przedstawienie i koncert miał premierę podczas Reykjavik Arts Festival w 2012 roku, a Święto wiosny powstałe we współpracy Icelandic Dance Company oraz Islandzkiej Orkiestry Symfonicznej zostało zaprezentowane podczas tego samego festiwalu rok później. Melkorka jest członkinią John the Housebank, zespołu teatralnego, który tańczy koncerty i śpiewa choreografie. Melkorka śpiewa, gra na banjolele oraz na syntezatorze. Coming Up otrzymało wsparcie Komisji Teatralnej, Islandzkiego Ministerstwa Edukacji oraz miasta Reykjavik.

Harmonogram festiwalu

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 21:00

Poznań: Scena Wspólna, ul. Brandstaettera 1/ ul. Za Cytadelą

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close