Poznań: Étienne Guilloteau/Action Scénique „Synopsis of Battle”

Zdjęcie: Poznań: Étienne Guilloteau/Action Scénique „Synopsis of Battle”

Fot. Herman Sorgeloos.

Wersja do druku

Udostępnij

Synopsis of a Battle to scenariusz opery –  choreograficznej tragedii skomponowanej z ruchu, światła, muzyki, poezji i mitów. W swej najnowszej kreacji brukselski choreograf Étienne Guilloteau łączy muzykę, słowa i taniec po raz kolejny współpracując z belgijskim pianistą i muzykologiem Alainem Franco oraz reżyserem światła Hansem Meijerem. Dwoje tancerzy, Claire Croizé  i Guilloteau, wypełniają sobą przestrzeń. Dwa to maksymalna liczba  potrzebna do ustanowienia związku i jednocześnie minimalna do utworzenia grupy. Bohaterowie spektaklu dialogują ze sobą, poruszają się w przestrzeni sceny, słów i muzyki, na przemian razem i każde z osobna.

Słowa nie opowiadają tu historii, raczej podsuwają tropy, wszystkie zresztą wątki opowieści są jedynie inicjowane, nawet kostiumy pozostają wyłącznie zasugerowane, co stanowi zaproszenie dla widzów do uruchomienia własnych skojarzeń, pobudzenia wyobraźni. Tancerze w konstrukcji ruchu wzorują się między innymi na starożytnych rzeźbach i obrazach renesansowych. Jak pisze Guilloteau : „łącznie różnych technik tanecznych pozwoliło nam na stworzenie zupełnie nowego języka, naszej specyficznej gramatyki gestów. W swojej pracy przywołuję różne wątki z historii tańca, aby zobaczyć które z nich aktualnie powracają”. Jednak to przede wszystkim energia opowiadania odgrywa tu prawdziwie istotną rolę. Widzowie będą mogli towarzyszyć tancerzom w ich godzinnym scenicznym spotkaniu.

Bitwa między dwojgiem tancerzy – między duszą i ciałem, losem i wolnością, pasją  i powinnością, niepohamowaną  żądzą życia a śmiertelnością (Charlotte De Somviele, Etcetera, listopad 2013).

kierownictwo artystyczne: Étienne Guilloteau

taniec: Claire Croizé, Étienne Guilloteau

dramaturgia muzyczna: Alain Franco

światło: Hans Meijer

kostiumy: Anne-Catherine Kunz w wykonaniu Marii-Evy Rodriguez

administracja projektu: klein verzet vzw

dystrybucja: Cinzia Maroni

produkcja: Action Scénique

koprodukcja: Kaaitheater, CCNR direction Yuval Pick, Kunstencentrum Buda

we współpracy z: WpZimmer, Takt, apap (Advancing Performing arts project)

przy wsparciu: The Flemish Authorities

czas trwania: 60 min.

Étienne Guilloteau, tancerz i choreograf. W 2002 roku ukończył szkołę P.A.R.T.S. i dołączył do grona artystów wp Zimmer (www.wpzimmer.be) w Antwerpii, co pozwoliło mu na stworzenie prezentowanych na wielu europejskich scenach spektakli, m.in. duetów Skènè (z Claire Croizé /2004, w Starym Browarze w 2005) i La Magnificenza, (z Vincentem Dunoyer oraz reżyserem światła Hansem Meijerem/ 2006), czy współtworzonej z Claire Croizé video instalacji Dido inspirowanej „Dydoną i Eneaszem” Purcella (2007). Praktyka choreograficzna Etienne eksploruje dramaturgiczną relację między tańcem, muzyką i światłem. Długoletni research zaowocował scenicznymi „etiudami” – spektaklem dla dzieci Prima dell’atto do muzyki Debussy’ego oraz DAAD, solo do muzyki  Johna Cage’a („Experiences”). W 2010 roku prestiżowy brukselski Kunsten festival des art wyprodukował (prezentowany także w Poznaniu w 2012) spektakl Tres Scripturae stworzony i wykonywany razem z pianistą Alainem Franco i reżyserem światła Hansem Meijerem. Najnowszy spektakl Synopsis of a Battle (2013) miał premierę w Kaaitheater w kontekście  La Biennale of Charleroi Danses. Oprócz kariery choreograficznej, Etienne tańczył także dla wielu innych artystów (Vincent Dunoyer, Rosas, Charlotte Vanden Eynde), a  z Claire Croizé i Markiem Vanrunxt współpracuje na stałe. Jednocześnie Etienne jest liderem Action Scénique – kolektywu niezależnych artystów (stworzonego z Claire Croizé i Nadą Gambier), który w latach 2013-2016 jest wspierany przez europejską sieć APAP (advancing performig arts project).

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Poznań: Studio Słodownia 3, Stary Browar, ul. Półwiejska 42

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close