Poznań: Gaja Karolczak „W stronę anatomii doświadczeniowej” – otwarte warsztaty

Zdjęcie: Poznań: Gaja Karolczak „W stronę anatomii doświadczeniowej” – otwarte warsztaty

Fot. materiały ASF.

Wersja do druku

Udostępnij

Stary Browar Nowy Taniec w Poznaniu/Art Stations Foundation wspólnie z Fundacją Sens Ruchu zapraszamy na cykl zajęć eksperymentalno-poznawczych W stronę anatomii doświadczeniowej. Otwarte warsztaty Gaja Karolczak poprowadzi wraz z zaproszonymi gośćmi. Spotkania zaplanowane są w poniedziałki.

Podstawą dla zajęć będzie książka Body Stories. A Guide to Experiential Anatomy Andrei Olsen, która we wstępie pisze: „Funkcją książki o anatomii nie jest zdemistyfikowanie ciała – jest nią raczej pomoc w ucieleśnieniu tajemnicy”. Zgodnie z rytmem lektury, na kolejnych zajęciach ich uczestnicy będą pracować nad krótkim tekstem wprowadzenia i zadaniami, które pozwolą lepiej zrozumieć konkretne obszary ciała np. obręcz barkowa, kolana czy układy: kostny czy nerwowy, ale też mniej oczywiste dla ucieleśnienia kwestie – jak wzorce rozwojowe, czy ewolucję.

Czasem uczestnicy poświęcą więcej uwagi wybranemu zagadnieniu – np. roli powięzi, dnu miednicy albo zahaczą o koncepcje pionierów i klasyków myślenia somatycznego, jak Mabel Todd, Barbara Clark, Bonnie Bainbridge Cohen, czy Andrée Bernard. Oprócz ruchu i lektury (w jez. angielskim, możliwe tłumaczenie) będą też pracować z pisaniem i rysunkiem, co pozwoli nam na innych poziomach wejść w intymną relację z własnym ciałem i ruchem.

Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich zainteresowanych aktywną eksploracją ciała, szukających indywidualnego poczucia kompetencji w byciu ciałem, studentów kierunków artystycznych i nieartystycznych, osób pracujących w pozycji siedzącej i tancerzy.

Pomysł zajęć wywodzi się z połączenia wspólnotowo wytwarzanej wiedzy w ramach Grupy Samoczytającej oraz praktyki Integracji Strukturalnej (SI) Gai Karolczak, która do współobecności na zajęciach zaprosiła Aleksandrę Tasarek, fizjoterapeutkę, terapeutkę SI, wykładowczynię  anatomii w studium medycznym.

Wstęp wolny.

Gaja Karolczak (ur.1985) – absolwentka Historii Sztuki  na Uniwersytecie Adama Mickiewicza  i Master in the Science of Performative Creativity (UAM & University of Malta). W ramach a.pass (stypendystka Rządu Flandrii) rozpoczęła ruchowy projekt badawczy Phantomic Sensations , rozwijając go we współpracy z Martyną Lorenc. W  latach 2013-2017 prowadziła serie warsztatów, rezydencji, występów w różnych krajach i konstelacjach, zorganizowanych wokół ww.praktyki. Autorka tekstów z zakresu teorii tańca. DSwoje artykuły ublikowała m.in. w takich pismach, jak „Mała kultura Współczesna”, „Didaskalia”, „Artpunkt” , a także w antologii  Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca, (Muzeum Sztuki w Łodzi/ Instytut Muzyki i Tańca, 2013). Z Martą Romaszkan założyła Fundację Sens Ruchu działającą interdyscyplinarnie i międzyśrodowiskowo na rzecz pozaformalnych formatów edukacji i wspólnotowego wytwarzania wiedzy, ale też re-artykułowania modeli bycia razem w życiu codziennym. W ramach  Fundacji m.in. od 2015 współprowadzi Grupę Samoczytającą, która latem 2017 zorganizowała pierwszy czytelniczo-choreograficzny warsztat Micropolitcs and Affects. Od 2016 roku uczy się i praktykuje Integrację Strukturalną. Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca Grażyny Kulczyk (2016)

we współpracy z Fundacją Sens Ruchu:
http://som.org.pl

Logo Fundacji Sens Ruchu (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 09:00

Poznań: Studio Słodownia 3, Stary Browar, ul. Półwiejska 42, w godz. 9.00-10.30.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close