Poznań: Hashimotowiksa „Uran Uran”

Zdjęcie: Poznań: Hashimotowiksa „Uran Uran”

Fot. Dawid Nickel

Wersja do druku

Udostępnij

Duet Hashimotowiksa zaprasza na pokaz swojego perfromansu Uran Uran w choreografii i wykonaniu Pauliny Jaksim oraz Kasi Kulmińskiej, na co dzień tancerek Polskiego Teatru Tańca. Spektakl zakwalifikował się do drugiego etapu selekcji Polskiej Platformy Tańca 2019.

o spektkalu:

Dwie bohaterki o imionach Fitz i Carraldo odkrywają, że nie jest trudno wyruszyć z zupełnej pustyni na zwiedzanie całego wszechświata. Wystarczy na przykład znaleźć w bezkresnym oceanie możliwości dryfującą butelkę z instrukcją i nacisnąć właściwy guzik. Później spotykają innych ludzi, stworzenia i przygody, jak to w każdej porządnej podróży bywa.

od artystek:

Interesują nas wątki kosmiczne, science-fiction, lecz również naukowe (Stephen Hawking, RIP), a także prastare rytuały, które pomagały ludziom od wieków znaleźć swoje miejsce we wszechświecie. Nie boimy się wpływu, jaki na każdego ma życie codzienne, troski, nadzieje, pragnienia, spadki i zwyżki życiowej formy. To jest inspirujące i pokrzepiające. Wędrujemy przez znany i nieznany świat, w poszukiwaniu kolorów, różnic oraz wspólnych części, od egzotycznego, zmysłowego karnawału po zawikłane życie w social media. Performans łączy ruch, taniec, wideo art oraz koncert. Dzięki nim osiągamy uniwersalną komunikatywność. Muzyka tworzy spójną narrację, przeplatając się z akcją sceniczną, gdzie inspiracje etniczne i techniczne idą w parze.

Koncept, muzyka, video, ruch: Wojciech Kucharczyk
Choreografia i taniec: Paulina Jaksim i Kasia Kulmińska (Hashimotowiksa)
Kierownictwo kwartetu smyczkowego i aranżacje: Piotr Steczek
Kwartet smyczkowy: Zuzanna Makles, Malwina Tkaczyk, Zuzanna Janczak, Piotr Steczek
Kostiumy: Krystian Szymczak
Światło: Jan Dybała
Mastering reżyserski: Marcin Liber
Prapremiera: 30 czerwca 2018, Tauron Nowa Muzyka (Katowice)
Executive producers: More Music Agency

Hashimotowiksa to kolektyw, który współtworzą Paulina Jaksim oraz Kasia Kulmińska. Jego narodziny wyniknęły z potrzeby zbudowania sieci mostów pomiędzy sztuką wysoką, (nie)zwykłymi imprezami, zdrowym stylem życia oraz modą. Na pozór niełączące się wątki skupiają się w tym niesztampowym duecie. Nazwa kolektywu hashimotowiksa pochodzi od nazwy choroby (Hashimoto), której czoła stawiają obie dziewczyny. Zdrowy styl życia pozwala im doświadczać codzienności na maksymalnych obrotach. Przebojowo łączą lifestyle z trudnym życiem artysty. Taniec to ich medium, poprzez które dzielą się z innymi swoim pozytywnym rozumieniem wszechświata.

Zebrany zespół artystów jest supergrupą, wszyscy znani są z różnych dokonań, na co dzień działają na własny rachunek oraz pracują dla innych. Kasia Kulmińska i Paulina Jaksim są tancerkami legendarnego Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu, Piotr Steczek gra w orkiestrze Aukso, jednym z najbardziej cenionych polskich zespołów kameralnych. Zuza Makles, Malwina Tkaczyk i Zuzanna Janczak grają na wielu scenach polskich i zagranicznych, od klasyki do popu, głównie w ramach własnego zespołu Aquila Quartet. Krystian Szymczak tworzy kostiumy do spektakli oraz własne kolekcje modowe. Jan Dybała jest designerem, wieloletnim współpracownikiem Nowej Muzyki, także współtwórcą Biura Dźwięku Katowice. Wojciech Kucharczyk, choć z wykształcenia artysta wizualny, jest pionierem nowej elektroniki w Polsce. Założona przez niego wytwórnia i kolektyw Mik Musik to od wielu lat twór miły badaczom polskiego undergroundu. Marcin Liber jest jednym z najbardziej znanych reżyserów teatralnych, twórców teatru krytycznego, wystawił kilkadziesiąt spektakli, ważnych, odważnych, jaskrawych.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Poznań: Klub Tama w budynku Izby Rzemieślniczej, ul. Niezłomnych 2.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close