Poznań/IX Poznańska Wiosna Baletowa: Niemiecki teatr tańca na przykładzie „Callas” Reinhild Hoffmann – sympozjum z udziałem prof. Brandstaetter

Zdjęcie: Poznań/IX Poznańska Wiosna Baletowa: Niemiecki teatr tańca na przykładzie „Callas” Reinhild Hoffmann – sympozjum z udziałem prof. Brandstaetter

Wersja do druku

Udostępnij

Sympozjum będzie częścią odbywającej się cyklicznie Poznańskiej Wiosny Baletowej. Podczas tegorocznej edycji zaprezentowany zostanie między innymi, zrekonstruowany przez Tanztheater Bremen, spektakl Reinhild Hoffmann – „Callas”.

Obok Johanna Kresnika, Piny Bausch oraz Susanne Linke, Reinhild Hoffmann należy do pionierów niemieckiego teatru tańca. Jako dyrektor artystyczny i choreograf Teatru Tańca w Bremie (1978-1986) na stałe zapisała się na kartach jego historii. Jednym z jej wybitnych dzieł tego okresu jest sztuka Callas, wystawiona w 1983 roku w teatrze w Bremie, która zalicza się do sztandarowych dzieł niemieckiego teatru tańca.

Po niemalże 30 latach Teatr Tańca z Bremy wystawia ponownie dzieło Callas Reinhild Hoffmann (premiera 16 czerwca 2012). W procesie rekonstrukcji tancerki, tancerze, choreograf oraz cały zespół uczestniczący w produkcji dokonają ponownej konfrontacji z owym dziełem. Proces ten zostanie poddany opracowaniu naukowemu oraz dokumentacji w ramach seminarium organizowanego w Instytucie Nauk Teatralnych na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie pod kierownictwem Prof. Dr. Gabriele Brandstetter. W badania włączona będzie analiza pracy nad spektaklem opracowana przez dwójkę studentów. Ich szczególnej uwadze zostaną poddane następujące kwestie: dramaturgia choreografii; dramaturgia muzyczna dzieła; różnice pomiędzy wersją prapremiery a wersją rekonstrukcji; historia recepcji dzieła. Poza tym, przeprowadzone zostaną wywiady z tancerkami i tancerzami, asystentami oraz choreografem na temat prac w okresie prób. 

Gościnne przedstawienie Callas w Poznaniu, które widzowie będą mieli okazję zobaczyć już 21 czerwca, będzie doskonałą okazją, aby zapoznać się z wynikami owych badań. Sympozjum organizowane będzie przy współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza oraz przy udziale zarówno referentów z Niemiec (m.in. Prof. Dr. Gabriele Brandstetter, pracowników naukowych jej seminarium, choreografem Reinhild Hoffmann oraz kierownikiem produkcji projektu Callas w Bremie, Dr. Patricią Stöckemann), jak i referentów ze strony polskiej.

Sympozjum oraz gościnne przedstawienie Teatru Tańca z Bremy w Poznaniu stanowią kontynuację wymiany kulturalnej obu krajów na płaszczyźnie naukowej i kulturalnej, po uwieńczonych sukcesem gościnnych występach baletu Opery Poznańskiej w listopadzie 2011 roku w Bremie.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 15:00

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close