Poznań/IX Poznańska Wiosna Baletowa: Uwe Scholz „Stworzenie świata”

Zdjęcie: Poznań/IX Poznańska Wiosna Baletowa: Uwe Scholz „Stworzenie świata”

Fot. Małgorzata Taraszkiewicz.

Wersja do druku

Udostępnij

Choreograficzną wersję Haydnowskiego Stworzenia świata Uwe Scholza można śmiało zaliczyć do kanonu europejskiej neoklasyki końca XX w. Spektakl będzie można zobaczyć w ramach 9. Poznańskiej Wiosny Baletowej.

Przedwcześnie zmarły niemiecki twórca zadebiutował w 1985 r. w podwójnej roli – choreografa i dyrektora baletu Opery w Zurychu – przygotowując na jej scenie pełnometrażowy spektakl z muzyką Josepha Haydna. Przedstawienie okazało się ogromnym sukcesem i zapoczątkowało europejską karierę 25-letniego wówczas artysty. Czystość rysunku przestrzennego, świetnie skomponowane dynamiczne sceny zbiorowe i pas de deux głównych bohaterów, Adama i Ewy, stały się najlepszą wizytówką choreografa, który przez wiele lat utrzymywał balet w swoim repertuarze. Przeniósł go również na deski Opery w Lipsku, która stanowiła przez wiele lat przystań artystyczną twórcy. Stworzenie świata do dziś jest jedną z najciekawszych propozycji repertuarowych sławnego Leipziger Ballett. Poznańska premiera spektaklu jest pierwszą realizacją choreografii Uwe Scholza w Polsce.

choreografia: Uwe Scholz

kostiumy i idea projekcji: Giovanni di Palma
przekaz choreograficzny: Montserrat León, Giovanni di Palma
przestrzeń i światła: Bogumił Palewicz
zdjęcia i realizacja projekcji: Daniel Chruszcz
kierownictwo muzyczne: Filippo Maria Bressan
kierownictwo chóru: Mariusz Otto

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close