Poznań: Janusz Orlik „Mute”

Zdjęcie: Poznań: Janusz Orlik „Mute”

Fot. Michał Łuczak.

Wersja do druku

Udostępnij

W stanie ciągłego strachu, niepewności, zagrożenia, potrzeby i wykluczenia … otoczeni przez wydarzenia, którym staramy się nadać jakiś sens i ludzi, z którymi chcemy, ale nie potrafimy się porozumieć … prowokowani fizycznie, emocjonalnie, mentalnie – wyczerpani … w świecie, w którym czyny zdają się mówić głośniej niż słowa, a słowa już nie są słyszane … gdzie nie chcemy widzieć i boimy się patrzeć.|

Pięć lat po premierze spektaklu Insight – nagrodzonego za najlepszą choreografię podczas Polskiej Platformy Tańca 2014 – Janusz Orlik powraca z nowym solo Mute i pytaniem, jaka jest nasza rola w niszczeniu wzajemnych relacji? Muzykę do spektaklu napisał kompozytor i multiinstrumentalista rumuńskiego pochodzenia Alex Catona.

TEASER

Pokaz w ramach selekcji finałowej do Polskiej Platformy Tańca 2019

reżyseria, choreografia, wykonanie, scenografia: Janusz Orlik

muzyka: Alex Catona

realizacja techniczna: Łukasz Kędzierski

produkcja: Janusz Orlik

koprodukcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Michał Łuczak

foto: Michał Łuczak

Zrealizowano w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Janusz Orlik „Mute” – logotypy (miniaturka)

Bilety w cenie 20/15zł (normalny/ulgowy) do nabycia w punktach informacyjnych Starego Browaru, księgarniach Empik oraz na portalu ebilet.pl

Janusz Orlik – po ukończeniu warszawskiej szkoły baletowej studiował w Brucknerkonservatorium Linz (Austria). Podczas studiów rozpoczął pracę w zespole młodych tancerzy x.IDA Dance Co. Występował w produkcjach takich choreografów,  jak Olga Cobos, Peter Mika, Catherine Guérin, Rebekka Murgi, Nicole Caccivio, Charlotte Vincent. Od 2002 roku jest stałym członkiem Vincent Dance Theatre (Wielka Brytania). Artysta tworzy również własne prace choreograficzne. Jest autorem spektakli Exérèse monobloc (2004), a bliźniego swego jak siebie samego (2006), Live on stage (2008), Święto wiosny (2011), Insight (2013), który został wyróżniony Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Janusz Orlika i Joanny Leśnierowskiej za choreografię przyznaną w ramach Polskiej Platformy Tańca 2014. W 2007 roku wystąpił w spektaklu towarzystwa gimnastycznego nic. W 2009 roku wziął udział w spektaklu Happy Nigela Charnocka, będąc jednocześnie asystentem choreografa. Rok później dołączył do grupy Ugo Dehaesa, Kwaad Bloed (Belgia), występując w spektaklu Forces. W 2011 roku dołączył do Nigel Charnock + Company (Wielka Brytania), rozpoczynając pracę nad spektaklem Ten Men. W 2011 roku współpracował przy tworzeniu i wystąpił w Rekonstrukcji Joanny Leśnierowskiej. W 2012 roku wziął udział we wznowieniu Horsemeat Gary’ego Clarke’a (Wielka Brytania). W 2013 roku rozpoczął współpracę z Danielem Landauem (Izrael). W 2014 roku wystąpił w … (Rooms by the sea) z cyklu ćwiczenia w patrzeniu autorstwa Joanny Leśnierowskiej, w spektaklu „Skutki niezamierzone” autorstwa Sjoerda Vreugdenhila, Back to bone autorstwa Rosalind Crisp oraz Collective Jumps autorstwa Isabelle Schad. W roku 2015 wystąpił we fragmencie Shirtology Jérôme’a Bela. W 2016 roku stworzył ruch sceniczny do spektaklu Ojczyzna  w reżyserii Justyny Sobczyk w Teatrze Polskim w Poznaniu. W tym samym roku współpracował przy tworzeniu i wystąpił w polsko-brazylijskim projekcie Yanka Rudzka Projekt: Zaczyn. Pozostałe prace to m.in. Wysokie obcasy dla zespołu baletowego Opery Krakowskiej, Alfa dla Sceny Tańca Współczesnego z Poznania, Adagio dla Teatru Muzycznego w Poznaniu. Poza pracą sceniczną Janusz prowadzi warsztaty taneczne w szkołach tańca oraz innych placówkach edukacyjnych w kraju i za granicą. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2011.

www.januszorlik.com

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 19:00

Poznań: Studio Słodownia 3, Stary Browar, ul. Półwiejska 42.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close