Poznań: Krystyna Lama Szydłowska, Przemysław Degórski „Pogłos” – finał projektu „Appalachian Spring”

Zdjęcie: Poznań: Krystyna Lama Szydłowska, Przemysław Degórski „Pogłos”  – finał projektu „Appalachian Spring”

Fot. Tomasz Korczyński

Wersja do druku

Udostępnij

Pogłos jest spektaklem tanecznym wieńczącym Projekt Appalachian Spring, który wygrał w konkursie „Współdziałanie w kulturze” organizowanym przez Centrum Praktyk Edukacyjnych w Poznaniu. Oprócz zawodowych tancerzy i orkiestry wystąpi w nim grupa młodzieży licealnej bez wcześniejszego przygotowania tanecznego. Autorom projektu zależało na stworzeniu miejsca i warunków do powstania dużej, interdyscyplinarnej i artystycznej formy, burząc mur pomiędzy zawodowymi muzykami i tancerzami a odbiorcą niezajmującym się tym na co dzień. Podstawę spektaklu stanowi XX-wieczny balet Appalachian Spring skomponowany przez amerykańskiego kompozytora Aarona Coplanda z choreografią Marthy Graham.

Pomysłodawcą projektu jest Przemysław Degórski ‒ student dyrygentury symfonicznej na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Autorką choreografii i zarazem prowadzącą cykl warsztatów przygotowujących młodzież i tancerzy do ostatecznego wykonania jest Krystyna Lama Szydłowska, studentka choreografii na Akademii Muzycznej im G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Celem twórców spektaklu jest popularyzacja przedsięwzięć muzyczno-tanecznych dzięki nawiązaniu ścisłej współpracy pomiędzy poznańskim środowiskiem artystycznym.

W Pogłosie zachowana została oryginalna wersja muzyczna utworu wykonywana na 13 instrumentów za zgodą Boosey & Hawkes Music Publishers Ltd. Choreografia natomiast niedosłownie odnosić się będzie do baletu stworzonego przez Marthę Graham. Wykorzystana zostanie warstwa ruchowa ‒ w szczególności gesty oraz ścieżki chorograficzne, tak by dzieło Graham było jedynie odczuwalnym echem, pogłosem w nowo stworzonej choreografii. Ruch jako dialog zarówno z muzyką, jak i z widzem. Taniec jako przedłużenie czasu trwania dźwięku.

Tancerki: Zofia Tomczyk, Katarzyna Rona, Joanna Gronek, Dominika Lewandowska

Licealiści: Michalina Janiszewska, Ewelina Koterska, Aga Langner, Basia Maćkowska, Zosia Nochowicz, Martyna Pasiciel, Gosia Pawlak

Orkiestra:
Flet: Anna Tabaczyńska
Klarnet: Rafał Michalik
Fagot: Agnieszka Siemiankowska
Fortepian: Agata Swobodzińska

Skrzypce I:
Kosma Müller koncertmistrz
Kristine Harutyunyan
Marta Michalak

Skrzypce II:
Paulina Kmieć
Adrianna Fanslau
Ewelina Misztal

Altówka:
Bruno Stieler
Magdalena Kizior
Maria Bzowy

Wiolonczela:
Emilia Jackiewicz
Agata Kaszubowska
Patryk Powel

Kontrabas:
Piotr Zabielski

Projekt Appalachian Spring został dofinansowany z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Poznań: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close