Poznań/ Laboratorium Friv Move Zamek: Sety improwizowane z udziałem muzyków i tancerzy

Zdjęcie: Poznań/ Laboratorium Friv Move Zamek: Sety improwizowane z udziałem muzyków i tancerzy

Fot. ASF

Wersja do druku

Udostępnij

18 listopada w ramach Laboratorium Frive Move Zamek odbędzie się kolejne otwarte spotkanie muzyków i tancerzy, którzy będą wspólnie improwizować. To niezwykła okazja, aby obserwować proces powstawania i dźwięku i ruchu na żywo.

Podstawowym założeniem spotkań Friv Move Zamek jest wzajemne słuchanie i obserwowanie. Reagując na zmiany w dźwięku i ruchu tancerze i muzycy  tworzą wspólną improwizację. W spotkaniu wezmą udział poznańscy muzycy i tancerze oraz zaproszeni goście, którzy od lat zajmują się improwizacją. Artyści po raz pierwszy wystąpią razem w ramach FRIV MOVE ZAMEK. Wśród gości: Tetuzi Akiyama, Jeff Gburek, Robert Piotrowicz i Rafał Zapała (muzycy) oraz Aleksandra Borys, Aniela Kokosza, Marta Romaszkan (tancerze).

Set 1: Tetuzi Akiyama (Japonia) gitara akustyczna + Robert Piotrowicz (Polska) syntezator modularny

Tetuzi Akiyama – japoński gitarzysta mieszkający w Tokio. W wieku 11 lat zapałał miłością do hard-rocka, zaczął grać na gitarze dwa lata później. Wkrótce zainteresował się także swobodną improwizacją, co zaowocowało założeniem zespołu Mahdar w 1987 roku. W 1994 zaczął współpracować z Taku Sugimoto, najpierw w kwintecie wykonującym muzykę współczesną, a rok później w gitarowym duecie, który dawał koncerty m.in w Nowym Jorku, Chicago i Detroit. Akiyama już na swoim debiutanckim albumie Relator do abstrakcyjnej gry na instrumencie wplatał elementy charakterystyczne dla country i bluesa. Specyficznym odniesieniem do japońskiej kultury jest fakt, że na płycie Resophonie  używał do grania na instrumencie samurajskiego miecza.

Robert Piotrowicz
– realizuje projekty autorskie, a także współpracuje ze światową czołówką artystów z kręgów współczesnej muzyki i sztuki dźwięku. Jako instrumentalista pracuje głównie z gitarą elektryczną i modularnym syntezatorem analogowym, które stanowią jego podstawowy warsztat sceniczno-koncertowy. Oprócz zaawansowania w czysto instrumentalnych technikach, Piotrowicz jest doświadczonym wykonawcą własnej muzyki, także w zakresie współpracy z innymi artystami na poziomie elektroakustycznej improwizacji. Komponuje również w warunkach studyjnych, jest autorem muzyki teatralnej, projektów audiowizualnych i instalacji. www.musicagenera.net

Set 2: Tetuzi Akiyama + Jeff Gburek (USA/Poznań) gitara elektryczna, elektronika +TANCERZE

Jeff Gburek  – jest multidyspilinarnym artystą, gitarzystą, kompozytorem muzyki elektronicznej, rzeźbiarzem dźwięku. Obecnie mieszka w Poznaniu, po długim pobycie w Berlinie. Wykorzystuje rozwinięte techniki gitary preparowanej, przetwarzanie sygnału, oprogramowanie open source – by tworzyć bogatą strukturalnie muzykę, gdzie ekstremalne pianissimo, organiczna manipulacja obiektów oraz cisza kontrastują z energetycznymi wybrzuszeniami podnieconej elektroniki, obrazami trompe-l`oeil, gdzie psychologia doświadczenia słuchowego odgrywa znaczącą rolę jako pierwszy plan kompozycji.

Set 3: Robert Piotrowicz + Rafał Zapała (Polska) EMS Synthi VCS3 & Max/MSP +TANCERZE

 

Rafał Zapała – pianista, perkusista, live electronics, asystent na Wydziale Kompozycji oraz pracownik Studia Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Poznaniu. Zapała korzysta w swojej twórczości zarówno z akademickiego wykształcenia jak i doświadczenia kontrkultury: undergroundowej sceny rockowej lat 80., muzyki improwizowanej, free jazzu
i wielu innych.

TANCERZE:

Aleksandra Borys – ukończyła CODARTS/ Rotterdam Dance Academy w Holandii oraz Państwową Szkołę Baletową w Łodzi. Współpracowała m.in. z Aitaną Cordero Vico, Ugo Dehaesem, Lią Haraki, Joanną Leśnierowską, Marysią Stokłosą, Martenem Spangbergiem i Mimosą Moize. Była stypendystką: sympozjum IMPACT12 w PACT w Essen; programu DanceWeb 2011 w ramach ImPulsTanz Festival w Wiedniu; europejskiego programu dla młodych choreografów Tour d’Europe des Choregrapher; Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej solo lost in details, które powstało w ramach rezydencji Solo Projekt Art Stations Foundation w Starym Browarze w Poznaniu, zostało zaproszone do konkursu Jardin prix d’europe w ramach eXplore festival w Bukareszcie, jako jeden z 15 wybranych spektakli młodych choreografów. W roku 2012 solo zostało zakwalifikowane do listy Aerowaves 20 oraz wybrane do prezentacji na Polskiej Platformie Tańca 2012 w Poznaniu. Jest współzałożycielką warszawskiego Centrum w Ruchu. Obecnie jest stypendystką międzynarodowego projektu dla młodych choreografów SPAZIO. (www.aleksborys.wordpress.com)

Aniela Kokosza – tancerka, choreograf, dyplomowany pedagog tańca, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Taniec zajmuje jej życie od ponad 20 lat. Edukację taneczną rozpoczęła w zespole tanecznym LUZ. W okresie studenckim tańczyła, brała udział w spektaklach, tworzyła etiudy choreograficzne w zespole: Scena Tańca Współczesnego w Poznaniu. Na Uniwersytecie Medycznym zajmowała się problematyką choreoterapii. Brała udział w wielu warsztatach i projektach tanecznych w Polsce i za granicą (Czechy, Włochy, Niemcy, Austria), a także przeglądach i konkursach tańca współczesnego. Obecnie zajmuje się kształceniem młodych tancerzy, prowadzi warsztaty tańca współczesnego i choreoterapii, jest choreografem zespołu tańca współczesnego Flo, uczestniczy w projektach tanecznych i performerskich. Współpracowała z takimi artystami jak: Małgorzata Haduch, Kaya Kołodziejczyk, Agnieszka Noster, Janusz Orlik, Natalia Draganik, Henrik Kaalund, Gabriel Wong.

Marta Romaszkan – ukończyła kierunek Filozofia – komunikacja społeczna na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wraz z Patrykiem Lichotą zrealizowała spektakl Starving Mirrors, performance audiowizualny Strange Lóóp, oraz performance Lightskin. Wraz z Patrykiem Lichotą rezydentka programu „Laboratorium” Centrum Kultury Zamek z projektem Friv Move ZAMEK.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

Poznań: Centrum Kultury Zamek, Sala pod Zegarem, ul. Św. Marcin 80/82

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close