Poznań/Malta 2013/Generator Malta: Mikołaj Mikołajczyk i seniorzy „Teraz jest czas”

Zdjęcie: Poznań/Malta 2013/Generator Malta: Mikołaj Mikołajczyk i seniorzy „Teraz jest czas”

Fot. Łukasz Błażejewski

Wersja do druku

Udostępnij

We wsi Zakrzewo, w lokalnym Domu Kultury „Dom Polski”, wyjątkowo prężnie działa ruch seniorów. Starsi ludzie mają tam swój chór – Zespół Śpiewaczy „Wrzos” – który powstał nie tylko z potrzeby muzycznej ekspresji, ale przede wszystkim po to, by tworzyć wspólnotę, która łamie stereotyp „starość nie radość”. Spektakl Teraz jest czas jest wynikiem spotkania Mikołaja Mikołajczyk z zakrzewskimi seniorami. Nie miałoby ono racji bytu, gdyby nie obustronna ciekawość. Po pierwsze, ciekawość artysty zaintrygowanego społecznością starszych ludzi, w której „wszyscy się znają, a nawet są rodziną”, a przede wszystkim nie godzą się na jesień życia pozbawioną poczucia humoru i wyzwań (bo teraz jest ich czas). Po drugie, ciekawość seniorów z wielkopolskiej wsi, przyglądających się artyście, który proponuje im wspólne oglądanie spektakli Piny Bausch, tańczy dla nich fragmenty swoich choreografii, a w końcu namawia do nieznanych im dotąd form twórczej ekspresji i eksperymentu.

To już kolejny spektakl prezentowany w ramach MALTA FESTIVAL POZNAŃ, którego bohaterami, a zarazem wykonawcami, są ludzie starsi. W 2011 r. w ramach festiwalu wystąpił po raz pierwszy w Polsce słynny amerykański chór seniorów Young@Heart. Zespół dał cztery entuzjastycznie przyjęte koncerty, a ich występ zainspirował Krzysztofa Maternę do stworzenia spektaklu Czas nas uczy pogody, który miał premierę w zeszłym roku w warszawskim Och-Teatrze.

Reżyseria i Choreografia: Mikołaj Mikołajczyk:
Organizator: Samorząd Województwa Wielkopolskiego
Partnerzy: Dom Polski w Zakrzewie, Instytut Muzyki i Tańca

Projekt Teraz jest czas został zrealizowany w ramach programu Samorządu Województwa Wielkopolskiego WIELKOPOLSKA: REWOLUCJE, którego kuratorką jest Agata Siwiak.

Wstęp wolny.

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 22:30

Poznań: Plac Wolności

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close