Poznań/Malta 2013/Taniec: Cindy van Acker „Diffraction”

Zdjęcie: Poznań/Malta 2013/Taniec: Cindy van Acker „Diffraction”

Fot. Louise Roy.

Wersja do druku

Udostępnij

Tytuł spektaklu Diffraction odnosi się do zjawiska fizycznego polegającego na ugięciu się fal, czyli zmianach kierunku rozchodzenia się fali w wyniku jej zderzenia z przeszkodą; w efekcie fala załamuje się pod różnym kątem. Dyfrakcję można obserwować jako rozproszenie światła (np. światło białe rozdziela się na poszczególne barwy), ale też dźwięku czy promieniowania rentgenowskiego. W spektaklu światło przenika ciała tancerzy. Atakuje, przesłania, zawłaszcza, by za chwilę zostawić je samym sobie. Spaja partie solowe (punktem wyjścia było sześć prac solo skomponowanych przez Cindy van Acker w ciągu dwóch lat przed premierą), a zaraz na powrót rozbija, nadaje im spoistości i deformuje. Przybiera różne formy, np. świecących prętów czy neonów, wielkiego oka wpatrzonego w widzów. Tancerze mają nad nim kontrolę, po to, by za chwilę poddać się jego energii.

Artystkę interesuje nie tylko gest i ciało na scenie, ale cała scena postrzegana jako obraz. Światło jest dla tancerzy partnerem do dialogu, a jednocześnie pozostaje odrębne. Staje się w spektaklu niezależnym bohaterem zdolnym zahipnotyzować widza swoją siłą kreacji świata.

Czas trwania: 1h

Bilety: 15 zł, w ramach karnetu 12zł

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 18:00

Poznań: OT Maski, ul. Niepodległości 26

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close