Poznań/Malta 2016: Polski Teatr Tańca „LAMENT. Pamięci Tadeusza Różewicza” – chor. Ewa Wycichowska

Zdjęcie: Poznań/Malta 2016: Polski Teatr Tańca „LAMENT. Pamięci Tadeusza Różewicza” – chor. Ewa Wycichowska

Fot. Maciej Zakrzewski.

Wersja do druku

Udostępnij

Podczas Malta Festival Poznań 2016 Polski Teatr Tańca zaprezentuje w Hali MP2 spektakl LAMENT. Pamięci Tadeusza Różewicza w choreografii Ewy Wycichowskiej. Układ formalny spektaklu obejmuje dwa wymiary czasowe, w których umieszczone są postaci i rozgrywają się relacje między nimi. Te przestrzenie równoległe budują świat poetycko-realistyczny, adekwatny do języka teatru, jakim operował w swojej twórczości Tadeusz Różewicz.

Lament rozumiany jest tu wielorako. Jako zagadnienie wielopłaszczyznowe odnoszące się zarówno do kwestii osobistych,  jak i rodzaju stanu psychicznego oraz emocjonalnego, który dotyka artystę w relacji z  dziełem i jego oceną. Jest więc to także indywidualny dialog każdego z twórców spektaklu z różewiczowską „raną”. Twórców interesuje wniknięcie w transgresywny świat, jaki rodzi się między przestrzenią traumy a przestrzenią dzieła, które pełni terapeutyczny, a zarazem ekspiacyjny charakter. Istota intymności wyznania zawarta w utworach składających się na tom Różewicza, stała się dla twórców spektaklu  inspiracją do  działania, zmierzającego do podjęcia pracy nad wybranymi wątkami i motywami, które w sposób kreacyjny wpisuje dzieło w strukturę gatunkową teatru tańca. Równoważąc znaczenie słowa i ruchu, budując strukturę dramaturgiczną ze znaku semantycznego i znaku ciała, twórcy spektaklu, myślą o dychotomii świata i dychotomii sztuki.

Teaser

Reżyseria i choreografia: Ewa Wycichowska
Reżyseria i główna rola aktorska: Janusz Stolarski
Muzyka: Krzysztof Wiki-Nowikow
Scenografia: Bohdan Cieślak
Kostiumy: Anna Czyż
Charakteryzacja i fryzury: Adriana Cygankiewicz
Video: Daniel Stryjecki
Opracowanie dramaturgiczne tekstów: Jagoda Ignaczak

Wykonanie: Andrzej Adamczak, Karina Adamczak-Kasprzak, Agata Ambrozińska-Rachuta, Urszula Bernat-Jałocha, Adriana Cygankiewicz, Fabian Fejdasz, Agnieszka Fertała, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Kornelia Lech / Teresa Manjua, Paweł Malicki, Marcin Motyl, Bartłomiej Raźnikiewicz, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong, Anna Gruszka

Czas trwania: 70 minut

Organizator: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

Koprodukcja: Wrocławski Teatr Współczesny w ramach projektu wtw://strefy_kontaktu 2016

Pasek logotypów LAMENT (miniaturka)

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 20:00

Poznań: Hala MP2, MTP, ul. Głogowska 14

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close