Poznań/Malta 2017: Ana Vujanović, Bojana Cvejić „Critical Practice” – wykład

Zdjęcie: Poznań/Malta 2017: Ana Vujanović, Bojana Cvejić „Critical Practice” – wykład

Wersja do druku

Udostępnij

Podczas Malta Festival Poznań 2017 odbędzie się wykład Bojany Cvejić i Any Vujanović w cyklu Critical Practice.

Badaczki o wykładzie:

Nasza rozmowa opierać się będzie na przeprowadzonym kilka lat temu wraz z Martą Popivodą badaniu Widowisko i społeczeństwo, którego przedmiotem było zagadnienie sfery publicznej jako sfery politycznej określanej przez widowisko tworzone przez/na scenie publicznej. Prezentowane przez nas podejście do tego problemu zostało ukształtowane przez doświadczenia sfery publicznej zarówno w socjalistycznej Jugosławii, jak i we współczesnej kapitalistycznej oraz demokratycznej Europie.

Analityczna perspektywa, którą przyjęliśmy w swojej pracy może być określana mianem „dramaturgii społecznej”. Jej uzupełnienie stanowią dwa modele analityczne. Pierwszym z nich jest „choreografia społeczna”. Termin ten wywodzi się z wydanej w 2005 roku książki Social Choreography: Ideology as Performance in Dance and Everyday Movement (Choreografia społeczne: Ideologia jako widowisko w tańcu i codziennym ruchu) autorstwa Andrew Hewitta i odnosi się do estetycznego aspektu działania ideologii. Drugi model stanowi stworzona przez Victora Turnera koncepcja „dramatu społecznego”, która opisuje sprzeczne wobec siebie procesy społeczne ukazywane w widowiskach. Obie koncepcje zwracają szczególną uwagę na gesty i ruchy, umiejscowienie ciał w czasie i przestrzeni, inscenizację (mise-en- scène) oraz dramaturgię zgromadzeń publicznych.

Uzupełnieniem wykładu będzie projekcja dokumentu Marty Popivody Yugoslavia: How ideology moved our collective body (Jugosławia: Jak ideologia porusza naszym wspólnym ciałem), który prezentuje zagadnienia estetyczne nierozerwalnie złączone z dramaturgią społeczną. Pokaz filmu odbędzie się 25 czerwca.

Czas trwania: 1h

Wstęp wolny!

Więcej na stronie: malta-festival.pl

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 15:00

Poznań: Plac Wolności

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close