Poznań: Márta Ladjánszki – „JOSHA”

Zdjęcie: Poznań: Márta Ladjánszki – „JOSHA”

(c)EditKozar

Wersja do druku

Udostępnij

Stary Browar Nowy Taniec zaprasza na polską premierę spektaklu Márty Ladjánszki, przygotowanego we współpracy z Joanną Leśnierowską, która bierze w nim udział jako tancerka.

Márta Ladjánszki kolejny raz eksperymentuje wnosząc na węgierską scenę tańca oryginalność i niezmiennie ekscytujace prace. Ich tematy, pytania i poszukiwane głęboko w niej samej i w jej artystycznych partnerach odpowiedzi, domagają się każdorazowo naszej uwagi. (Ágota Seszták)

Márta Ladjánszki jest niezależnym choreografem i tancerzem pracującym w Budapeszcie. Jej inspiracją jest zawsze i przede wszystkim ciało, jego wewnętrzne życie i ekspresja poprzez ruch. Marta wierzy, że każdy z nas wnosi w świat bogactwo swojej wyjątkowości (zarówno fizycznej, jak i duchowej) i wyjątkowość tę czyni zawsze tematem swoich przedstawień.
Ciało jest widzialnym znakiem osobowości – Mary Starks Whitehouse

Joanna Leśnierowska dramaturg, krytyk i kurator tańca, performer. Od 2004 roku prowadzi w Poznaniu projekt Stary Browar Nowy Taniec (www.starybrowarnowytaniec.pl) prezentujący najnowsze osiągnięcia współczesnej choreografii oraz intensywnie wspierający rodzimych twórców. Podążając za pracą w Browarze, Joanna pracuje także jako opiekun młodych choreografów w ramach programu SOLO PROJEKT oraz jako dramaturg, performer i artystyczny konsultant polskich i międzynarodowych artystów (takich jak Janusz Orlik/PL, Renata Piotrowska/PL, Arkadi Zaides/IL, Minimetal/CH, Lia Haraki/CY). We wrześniu 2011 roku Joanna zadebiutowała jako choreograf spektaklem  Rekonstrukcja. JOSHA jest pierwszą współpracą z Mártą Ladjánszki/HU.

Zsolt Varga jest węgierskim kompozytorem i multiinstrumentalistą, artystą dźwięku i ruchu. Zaczynał jako saksofonista improwizując w budapesztańskich kolektywach MCLoecky oraz Bálványos Ensemble, ale wkrótce zaczął komponować dla artystów wielu dziedzin sztuki – pisarzy, artystów wizualnych i performerów. W ostatnich latach Zsolt koncentruje się na współpracy z Mártą Ladjánszki nie tylko tworząc muzykę do jej spektakli, ale także często w nich występując. Niezmiennie jednak oddaje się grze na saksofonie w jednym z najlepszych węgierskich free jazzowych bandów McRibbentrop Trio.

www.martaatwork.com
www.L1.hu
www.starybrowarnowytaniec.pl
www.bakelitstudio.hu
www.elledanse.dus.sk

koprodukcja L1 Association / Art Stations Foundation
przy wsparciu Artists in Residence Programm at fabrik Potsdam and VARP-PA 2012
reżyseria/choreografia Márta Ladjánszki (HU)
taniec Joanna Leśnierowska (PL)
muzyka Zsolt Varga (HU)
reżyseria światła Tomáš Morávek (CZ)
podziękowania dla Jánosa Kókai (HU), Zsolta Koroknai (HU), Edit Kozár (HU)
kostiumy Butterfly/Manier – Anikó Németh (HU)

produkcja powstała dzięki wsparciu L1 Association, Art Stations Foundation, NKA Dance Department, NEFMI, International Visegrad Fund VARP-PA, Fabrik Potsdam, cie. Public In Private, Studio 142 Berlin, Polish Institute Budapest, Műhely Alapítvány, Bakelit M.A.C., Salvador Cabaret
wsparcie medialne Magyar Színházi Portál, FÜGE, fidelio, tancelet.hu

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Stary Browar, Studio Słodownia 3, ul. Półwiejska 42, Poznań

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close