Poznań: Márta Ladjánszki – „JOSHA”

Zdjęcie: Poznań: Márta Ladjánszki – „JOSHA”

(c)EditKozar

Wersja do druku

Udostępnij

Stary Browar Nowy Taniec zaprasza na polską premierę spektaklu Márty Ladjánszki, przygotowanego we współpracy z Joanną Leśnierowską, która bierze w nim udział jako tancerka.

Márta Ladjánszki kolejny raz eksperymentuje wnosząc na węgierską scenę tańca oryginalność i niezmiennie ekscytujace prace. Ich tematy, pytania i poszukiwane głęboko w niej samej i w jej artystycznych partnerach odpowiedzi, domagają się każdorazowo naszej uwagi. (Ágota Seszták)

Márta Ladjánszki jest niezależnym choreografem i tancerzem pracującym w Budapeszcie. Jej inspiracją jest zawsze i przede wszystkim ciało, jego wewnętrzne życie i ekspresja poprzez ruch. Marta wierzy, że każdy z nas wnosi w świat bogactwo swojej wyjątkowości (zarówno fizycznej, jak i duchowej) i wyjątkowość tę czyni zawsze tematem swoich przedstawień.
Ciało jest widzialnym znakiem osobowości – Mary Starks Whitehouse

Joanna Leśnierowska dramaturg, krytyk i kurator tańca, performer. Od 2004 roku prowadzi w Poznaniu projekt Stary Browar Nowy Taniec (www.starybrowarnowytaniec.pl) prezentujący najnowsze osiągnięcia współczesnej choreografii oraz intensywnie wspierający rodzimych twórców. Podążając za pracą w Browarze, Joanna pracuje także jako opiekun młodych choreografów w ramach programu SOLO PROJEKT oraz jako dramaturg, performer i artystyczny konsultant polskich i międzynarodowych artystów (takich jak Janusz Orlik/PL, Renata Piotrowska/PL, Arkadi Zaides/IL, Minimetal/CH, Lia Haraki/CY). We wrześniu 2011 roku Joanna zadebiutowała jako choreograf spektaklem  Rekonstrukcja. JOSHA jest pierwszą współpracą z Mártą Ladjánszki/HU.

Zsolt Varga jest węgierskim kompozytorem i multiinstrumentalistą, artystą dźwięku i ruchu. Zaczynał jako saksofonista improwizując w budapesztańskich kolektywach MCLoecky oraz Bálványos Ensemble, ale wkrótce zaczął komponować dla artystów wielu dziedzin sztuki – pisarzy, artystów wizualnych i performerów. W ostatnich latach Zsolt koncentruje się na współpracy z Mártą Ladjánszki nie tylko tworząc muzykę do jej spektakli, ale także często w nich występując. Niezmiennie jednak oddaje się grze na saksofonie w jednym z najlepszych węgierskich free jazzowych bandów McRibbentrop Trio.

www.martaatwork.com
www.L1.hu
www.starybrowarnowytaniec.pl
www.bakelitstudio.hu
www.elledanse.dus.sk

koprodukcja L1 Association / Art Stations Foundation
przy wsparciu Artists in Residence Programm at fabrik Potsdam and VARP-PA 2012
reżyseria/choreografia Márta Ladjánszki (HU)
taniec Joanna Leśnierowska (PL)
muzyka Zsolt Varga (HU)
reżyseria światła Tomáš Morávek (CZ)
podziękowania dla Jánosa Kókai (HU), Zsolta Koroknai (HU), Edit Kozár (HU)
kostiumy Butterfly/Manier – Anikó Németh (HU)

produkcja powstała dzięki wsparciu L1 Association, Art Stations Foundation, NKA Dance Department, NEFMI, International Visegrad Fund VARP-PA, Fabrik Potsdam, cie. Public In Private, Studio 142 Berlin, Polish Institute Budapest, Műhely Alapítvány, Bakelit M.A.C., Salvador Cabaret
wsparcie medialne Magyar Színházi Portál, FÜGE, fidelio, tancelet.hu

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Stary Browar, Studio Słodownia 3, ul. Półwiejska 42, Poznań

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close