Poznań/Metamorfozy/„Focus Festival”: Clotilde Amprimoz „Nikt nie uśmiecha się serdeczniej niż przyjazny duch” – film

Zdjęcie: Poznań/Metamorfozy/„Focus Festival”: Clotilde Amprimoz „Nikt nie uśmiecha się serdeczniej niż przyjazny duch” – film

Fot.materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

W moich realizacjach staram się ponownie nawiązać dialog i sprowokować wymianę pomiędzy światami lub bytami, które uległy izolacji bądź stygmatyzacji ze względów politycznych lub społeczno-ekonomicznych. Moje środki wyrazu oscylują między dokumentem a screendance, połączeniem sztuki tańca i wideo, w ramach których tworzę wplecione w codzienność projekty artystyczne.

Projekt „Metamorfozy” jest dla mnie okazją, aby zastosować metodę, którą wykorzystuję od około dziesięciu lat, czyli działania twórczego w konkretnej lokalizacji połączonego z multidyscyplinarnym ujęciem. Jednocześnie mam szansę poznać i odkrywać trzy różne miejsca, wraz z ich charakterystycznymi kontekstami: ludzkim, architektonicznym, historycznym, społecznym i kulturowym. Każde miejsce postrzegam od razu pod kątem choreograficznym i archeologicznym, plastycznym i antropologicznym; w moim odczuciu stanowi to o artystycznej spójności filmu o tych trzech miejscach. Każde z nich jest niezwykłym źródłem inspiracji płynącej z ich opowieści a także sukcesu i rehabilitacji jako aktywnych i uznanych ośrodków działań twórczych. Pierwiastki władzy, duchowości lub procesów produkcyjnych są wciąż tam obecne i nieodmiennie przywodzą na myśl kwestię równowagi sił między istotami ludzkimi. Tworzą one więzi podporządkowania i wzajemnych zależności, gdzie istnienie jednych jest niemożliwe bez obecności drugich, jak w romansach. W filmie tym to, co osobiste i emocjonalne, łączy się z tym, co uniwersalne i zdroworozsądkowe, oferując nam podróż poprzez czas, ruch i polityczno-społeczne jak i zmysłowe wymiary.

 

 

Clotilde Amprimoz

muzyka i ścieżka dźwiękowa François Arbon

produkcja ChoréACtif, stowarzyszenie twórczości interdyscyplinarnej

współprodukcja Centrum Współczesnej Sztuki Ruchu w Brukseli (Belgia)

Harmonogram festiwalu

Bezpłatne wejściówki można odebrać w kasie Centrum Kultury ZAMEK.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Poznań: Centrum Kultury ZAMEK, Sala Kinowa, ul. Św. Marcin 80/82

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close