Poznań/Metamorfozy/„Focus Festival”: Karine Ponties/Dame de Pic „Tyran(s)”

Zdjęcie: Poznań/Metamorfozy/„Focus Festival”:  Karine Ponties/Dame de Pic „Tyran(s)”

Dame de Pic - Retour vers l'inconnu. Fot. Roland Devolder

Wersja do druku

Udostępnij

Papież, Król, Dyrektor

Trzech tyranów bez królestwa

Karine Ponties

Trzej tyrani zamknięci w murach opuszczonego gmachu samotnie budują swój język  według reguł ustanowionych przez charakter ich władzy – doczesny, duchowy i ekonomiczny.

Aby sprawować  władzę, muszą podporządkować sobie swoją niezamieszkałą krainę i, paradoksalnie, podporządkować sobie wszystkich suwerenów. Tyran rządzi, a próba ujarzmienia otoczenia kończy się dekonstrukcją jego pełnego społecznych znaczeń świata. Nieuniknione staje się uobecnienie jednostki,  „człowieka bez właściwości”, który wynurza się z poczwarki suwerenności.
Ciało odnajduje niepowtarzalny język, mowę niezwiązaną z jego rolą, ale z jego pierwotną naturą.
Z kolei jednostka otwiera się na nową przemianę, erupcję  prawdziwego ciała. Artysta zrzuca kostium  niczym  liniejące zwierzę, odsłania się  fałsz.

TYRAN z poczuciem humoru bada możliwości  ciała, obserwuje jak dalece zdolne jest do wchłaniania  nowych  kodów, przygląda się jego odporności i temu, jak nieustannie odkrywa się na nowo.

Karine Ponties: dyrektor artystyczny Dame de Pic, a jednocześnie choreografka i tancerka jest autorką około trzydziestu spektakli tanecznych, wśród nich: Mirliflor (nagrodzonego Złotą Maską za najlepszy spektakl tańca współczesnego w Rosji), Holeulone (najlepszy spektakl taneczny w Belgii frankofońskiej) oraz Brutalis (nagroda Stowarzyszenia Autorów i Kompozytorów Dramatycznych(SACD). Jej twórczość cechuje skłonność jak i talent do absurdu oraz zainteresowanie intymnością i złożonymi splotami wzajemnych relacji.

Dame de Pic / Cie Karine Ponties wspierana jest przez:
Ministerstwo Kultury Federacji Walonia-Bruksela, departament tańca; Wallonie-Bruxelles International oraz Agence Wallonie-Bruxelles Théâtre/Danse; Zespół rezyduje formalne w Teatrze Les Tanneurs w Brukseli; Teatrze Jean Vilar w Vitry-sur-Seine oraz Teatrze Miejskim Esch w Luksemburgu.

Harmonogram festiwalu

Bezpłatne wejściówki można odebrać w kasie Centrum Kultury ZAMEK.

http://metamorphoses2014.wordpress.com

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Poznań: Centrum Kultury ZAMEK, Sala Wielka, ul. Św. Marcin 80/82

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close