Poznań: „Metamorfozy”/ Focus Festival

Zdjęcie: Poznań: „Metamorfozy”/ Focus Festival

Jadwiga Majewska. Fot. Jakub Wittchen

Wersja do druku

Udostępnij

Metamorfozy (2012-2014) to wspierany przez Komisję Europejską w ramach Programu Kultura  wspólny projekt trzech instytucji: La Briqueterie/CDC du Val de Marne (Francja), Les Brigittines (Belgia) oraz Centrum Kultury ZAMEK (Polska). Obejmuje  międzynarodowe produkcje artystyczne (spektakle taneczne, wideo, interwencje miejskie, debaty, warsztaty) podejmujące temat metamorfozy władzy duchowej i religijnej, pracy i władzy politycznej.

Trzy przesiąknięte historią miejsca przekształcono w centra kultury zajmujące się współczesną  sztuką, tańcem i ruchem, gdzie przeszłość służy dniu dzisiejszemu.

Trzech choreografów, których projekty wybrano w międzynarodowym  konkursie zrealizowało  spektakle stworzone  specjalnie dla tych  miejsc.  Jednocześnie, w całym projekcie bierze również udział kilku łączących różne dyscypliny artystów oraz twórca filmowy. Zwieńczeniem projektu  jest  Focus, tygodniowy festiwal, który odbywa  się od kwietnia do  czerwca 2014 roku we wszystkich trzech ośrodkach partnerskich.

Artyści biorący udział w projekcie: 

Dominika Knapik (Harakiri Farmers) / Karine Ponties (Dame de Pic) / Dario La Stella (Senza Confini di Pelle) / Clotilde Amprimoz (ChoréACtif) / Wandertag / Les Oiseaux sans têtes / Animatornia.

Harmonogram festiwalu

Szczegółowe informacje o wydarzeniach:

 Karine Ponties/Dame de Pic: Tyrans(s)

Teatro Senza: Confini de Pelle Add Up – Space and Power

Clotilde Amprimoz: Nikt nie uśmiecha się serdeczniej niż przyjazny duch – film

Harakiri Farmers : I wanna be someone great

Dyskusja Pamięć w tańcu

Bezpłatne wejściówki można odebrać w kasie Centrum Kultury ZAMEK.

http://metamorphoses2014.wordpress.com

Więcej

***

LES BRIGITTINES

to miejsce badań i ekspresji, stworzone z myślą o artystach, którzy podróżują przez swój wyraziście zarysowany i wyjątkowy wszechświat łącząc różne formy i elementy sztuk performatywnych: ruch, grę aktorską, przestrzeń, dźwięk i obraz… nawet jeśli to ruch jest zasadniczym wektorem zmysłów i uczuć.

Działalność Les Brigittines skupia się na trzech głównych polach: bieżących wydarzeniach sezonu artystycznego, rezydencjach twórczych (w bezpośredniej współpracy z    workspacebrussels) oraz dorocznym International Festival, który odbywa się pod koniec lata.

Zasadniczą ideą projektu Brigittines jest przeświadczenie, że każda praca, utwór czy realizacja, nawet nieznana czy uznana za radykalną, jest w stanie przemówić do kogoś z nas, pod warunkiem, stara się dzielić tym,co postrzegalne i opiera się na połączeniu języka i struktury.

http://www.brigittines.be/

Centrum Kultury ZAMEK

to instytucja interdyscyplinarna prezentuje najciekawsze zjawiska kultury współczesnej, w której przenikają się i uzupełniają wzajemnie sztuki wizualne, teatr, film, muzyka i literatura. W ciągu roku centrum organizuje kilkaset wydarzeń: wystaw, spektakli, koncertów, spotkań, pokazów filmowych, warsztatów i wykładów. Jednocześnie jest miejscem eksperymentu artystycznego poprzez stwarzanie twórcom warunków do realizacji dzieł i spotkań z odbiorcami. Do najważniejszych projektów należą: Festiwal Ethno Port Poznań, Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Off Cinema”, festiwal „Poznań Poetów”, Polska Platforma Tańca, Imieniny Ulicy Święty Marcin, polska premiera Word Press Photo.

Od 2013 roku ważną częścią oferty kulturalnej w zakresie teatru są kuratorskie programy performatywne oraz program rezydencji artystycznych, realizujące projekty wykorzystujące potencjał zamku jako instytucji i jako budynku.

Siedzibą Centrum kultury ZAMEK jest dawny zamek cesarski, jedna z najbardziej niezwykłych budowli Poznania.

www.ckzamek.pl

LA BRIQUETERIE – Centrum Rozwoju Choreografii w Val de Marne

La Briqueterie jest przestrzenią i miejscem stworzonym specjalnie dla tańca. Oferuje on artystom trzy sale prób, w pełni wyposażoną salę widowiskową i dziedziniec z teatralnym audytorium jak i stylizowany ogród krajobrazowy.

Centrum jest finansowane przez Radę Generalną departamentu Val-de-Marne, oraz z budżetu państwa i regionu. Bieżącą działalność również wspiera Rada Generalna departamentu, Regionalny Wydział Kultury, Region Ile-de-France oraz gmina Vitry-sur-Seine. Misją działającej w murach La Briqueterie CDC, czyli Centrum Rozwoju Choreografii departamentu Val-de-Marne, jest między innymi, wspieranie twórczości choreograficznej, promowanie choreografii wśród szerokiego grona widzów, zwłaszcza poprzez odbywający się w trybie biennale festiwal. La Briqueterie współpracuje na poziomie regionu z partnerskimi teatrami i organizacjami, na poziomie krajowym w ramach sieci Centrów Rozwoju Choreografii oraz na arenie międzynarodowej, realizując projekty w Europie i poza nią;

http://www.alabriqueterie.com/www.alabriqueterie.com

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

Poznań: Centrum Kultury ZAMEK, ul. św. Marcin 80/82

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close