Poznań: Monika Błaszczak & Luisa Mateo Dupleich Rozo „Święto Wiosny: Preludium”

Zdjęcie: Poznań: Monika Błaszczak & Luisa Mateo Dupleich Rozo „Święto Wiosny: Preludium”

Monika Błaszczak & Luisa Mateo Dupleich Rozo „Święto Wiosny: Preludium”. Fot. O. Hardy

Święto Wiosny: Preludium to spotkanie pomiędzy dwoma ciałami, ich krwią i oddechem. Czerpiąc z głębi ludzkiego ciała i z połączeń tkanki i pamięci, artystki tworzą odę do pragnień ludzkiej skóry.

Wersja do druku

Udostępnij

Dążą do bardziej transparentnego rozumienia przyjemności, relacji międzyludzkich i płodności. Budują ogród, w którym celebruje się zdolność ludzkiego ciała do tworzenia asamblaży. Opłakują straty środowiska, przywołują przestrzeń pamięci o naszej kosmicznej naturze i pragnieniu przetrwania, snując opowieść o esencji wspólnego życia i queerowych formach odczuwania. Pamiętając o ciągłym stanie wysiedlania z naszych domów, przemianach tożsamości i społeczności, których jesteśmy częścią, splatają razem emigranckie dziedzictwo Ameryki Południowej i Europy Wschodniej, aby nawiązać dialog z przeszłością i przyszłością, które nawiedzają jak duchy. Jako formę świętowania swojej młodości, uczucia i płodności, stworzyły sceniczne krajobrazy będące wyrazem ich wspólnego życia, określając siłę swojego związku jako preludium na resztę czasu.

Choreografia, performans i koncepcja spektaklu: Monika Błaszczak & Luisa Mateo Dupleich Rozo
Kostiumy: Tomasz Armada
Dzięki wsparciu VOX Artis, Wydział Kultury Miasta Poznania, Fundusz Popierania Twórczości ZAIKS.
Czas trwania: 45 minut

Wstęp wolny, konieczne zapisy pod linkiem: https://forms.gle/i1BSevHJ1mqndTLV9

O twórczyniach:

Luisa Mateo Dupleich Rozo jest boliwijską artystką multidyscyplinarną, badaczką ruchu i ambasadorką kultury. Po ukończeniu Escuela de Ballet Cubano-Boliviano w La Paz oraz Trinity Laban Conservatoire w Londynie w 2019 roku, Luisa zaprezentowała wiele performansów, dzieł choreograficznych i dźwiękowych w Londynie, Boliwii i Norwegii, oraz współpracowała z wieloma innymi artystami multidyscyplinarnymi z całego świata.
Luisa pracuje z procesami partycypacyjnymi, tworząc abstrakcyjne, sceniczne krajobrazy do projekcji naszej ludzkiej (pod)świadomości, poszukując alternatywnych języków i zbiorowych narracji, aby pozwolić ewoluować naszej nowoczesnej wrażliwości.

Monika Błaszczak jest polsko-łemkowską artystką interdyscyplinarną, badaczką i choreografką. Jako absolwentka Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance w Londynie oraz Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu aktywnie wykorzystuje swoje doświadczenia do konstruowania wolnych od przemocy praktyk choreograficznych, poprzez wspieranie środowisk tanecznych, organizację sympozjów oraz tworzenie przestrzeni do poruszania światów feminstycznych i queerowych. Bada zdolność organizmu do samoleczenia oraz hauntologiczny i widmowy wymiar ruchu. Interesuje się również tym, w jaki sposób choreografia może dostarczać narzędzi dla poruszających się ciał, aby mogły zadbać o siebie i środowisko, w którym żyją. Prezentowała prace m.in. w Tate Modern, Lilian Baylis Studio w Sadlers Wells, The Barbican, V&A Museum i innych. Obecnie prowadzi cotygodniowe zajęcia otwarte w Centrum Pendulum w Poznaniu.

Luisa i Monika współpracowały przy tworzeniu wielu prac choreograficznych i performatywnych. Studiując razem w Londynie, wspierały sektor kulturalny w swoich społecznościach, utrzymując efemeryczne przestrzenie wystawowe i widowiskowe, organizując życie nocne i współpracując z innymi niezależnymi artystami i instytucjami.

Kostiumy: Tomasz Armada

Spektakl powstał dzięki wsparciu Fundacji Vox Artis Promocja Polskiej Sztuki Współczesnej i Designu oraz Funduszu Popierania Twórczości ZAIKS

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Poznań: Aula Artis, ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10

godz. 20:00

Poznań: Aula Artis, ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close