Poznań/Myśl w ruchu 2015: Pokaz finałowy projektu „Dźwięk i ruch – audycje Marii Wieman – próba rekonstrukcji”

Zdjęcie: Poznań/Myśl w ruchu 2015: Pokaz finałowy projektu „Dźwięk i ruch – audycje Marii Wieman – próba rekonstrukcji”

Koncert „Muzyka naszych czasów” na inaugurację projektu, Centrum Kultury „Zamek”. Fot. Tadeusz Sudnik.

Wersja do druku

Udostępnij

Projekt zakładał cykl  zajęć muzyczno-ruchowych opartych na audycjach radiowych Marii Wieman ( z lat 60.) przeznaczonych dla dzieci, inspirowanych metodą Émile’a Jaques-Dalcroze’a (rytmiką), którego ideą było: „kształcenie ruchu ciała poprzez poruszenie serca i ożywienie myśli”. Zajęcia łączyły ze sobą aktywność muzyczną z aktywnością ruchową – i to zarówno w ruchu swobodnym, naturalnym, improwizowanym, jak i w prostych tańcach ludowych.

Zajęcia były próbą rekonstrukcji popularnej dawniej metody edukacyjnej poprzez audycje radiowe, które miały dać  szansę na rozbudzenie wyobraźni i fantazji dziecka, na wykształcenie  wrażliwości słuchowej z „wyciszeniem”  bodźców wzrokowych.  Merytoryczne efekty projektu zostały zaprezentowane w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach podczas ogólnopolskiej konferencji Festiwalu Wymiany Myśli w dniach 8-10 maja 2015. Konferencja miała na celu kompleksowy wgląd w dziedzinę rytmiki  na początku drugiego stulecia jej istnienia w Polsce, w szczególności dotyczyła relacji pomiędzy muzyką a ruchem oraz wzajemnego oddziaływania i interakcji pomiędzy pedagogiką i sztuką.

Filmy nakręcone z dziećmi ukazujące realizację audycji radiowych były pokazywane również rodzicom podczas konferencji z wychowawcami klas. Prezentacja filmu dzieciom-uczestnikom, odbędzie się podczas koncertu na zakończenie projektu. Koncert przygotowany jest przez uczniów i profesorów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu.

Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Myśl w ruchu 2015.

Logo IMIT (miniaturka)

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 09:30

Poznań: Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Poznaniu, ul. Gołębia 8.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close