
Na zdjęciu: Anna Nowicka w Stanach Wyśnionych. Fot. Joanna Miklaszewska-Sierakowska.
Na zdjęciu: Anna Nowicka w Stanach Wyśnionych. Fot. Joanna Miklaszewska-Sierakowska.
Od czerwca do listopada 2016 roku Fundacja Sens Ruchu realizowała projekt Empatia przez ruch w Zespole Szkół Salezjańskich w Poznaniu. Projekt był realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Myśl w ruchu 2016. Prezentacje na zakończenie projektu odbędą się 25 listopada (pokaz końcowy) oraz 28 listopada (zakończenie projektu, wspólny warsztat na pożegnanie).
W tym projekcie chcieliśmy podzielić się z gimnazjalistami naszym rozumieniem ruchu i podejściem do tańca nie jako choreografii ale raczej jako doświadczenia. Przez improwizację i działania – partytury dla ruchu, rozwijanie świadomości somatycznej, rytmicznej, kompozycyjnej i przestrzennej – budowaliśmy kontekst dla sztuki tańca.
Chcieliśmy też ćwiczyć z dzieciakami/młodzieżą patrzenie na ruch, jako obraz, jako pewien układ kształtów, kompozycję, która się zmienia w czasie, ale może w naszej pamięci pozostać na dłużej, budując zrozumienie dla dramaturgii i decyzji choreografów, ale też w nas samych budzić już tę bardziej świadomą empatię dla i w ruchu.
Uczestnicy projektu, oprócz zajęć praktycznych z różnych technik ruchowych m.in. GaGa, improwizacja kontaktowa, mieli okazję poznać wybrane zagadnienia z historii tańca współczesnego, obejrzeć spektakle tańca na żywo oraz filmy o tańcu. Podczas zajęć pracowaliśmy również z obiektem, przestrzenią i twórczą zmianą jej znaczenia. Zajęcia miały na celu zapoznanie uczestników z tańcem współczesnym poprzez ukazywanie go w szerszym kontekście, jako równorzędną dziedzinę sztuki.
***
Projekt Empatia przez ruch realizowany był we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Myśl w ruchu 2016.