Poznań: „OSMOSIS:: Poznań – – Berlin” – performans site-specific

Zdjęcie: Poznań: „OSMOSIS:: Poznań – – Berlin” – performans site-specific

Dominika Szala-Wentland Fot. Wojciech Ernest Szulc

Wersja do druku

Udostępnij

Performans będzie efektem pracy artystów podczas laboratorium trwającego od 18 do 23 maja 2014 w Centrum Kultury Zamek. OSMOSIS:: Poznań – – Berlin to laboratorium poświęcone relacji dźwięku i fizyczności dla tancerzy, muzyków i performerów z Poznania i Berlina. W projekcie bierze udział sześciu uczestników z Berlina i ośmiu z Poznania.

OSMOSIS jest dialogiem pomiędzy poszukiwaniami ukierunkowanymi na performans/spektakl i eksperyment. Laboratorium jest dedykowane muzykom, tancerzom i performerom, którzy chcą eksperymentować i badać fizyczny aspekt dźwięku, dźwiękowe wymiary ruchu oraz specyficzny rodzaj energii tworzonej przez oba te media i ich wzajemne oddziaływanie w procesie powstawania performance.

Dwa wieńczące rezydencję pokazy (24 i 25 maja) będą efektem pracy rezydentów w kontekście przestrzeni publicznej miasta Poznania i będą zwracały uwagę na rolę okoliczności w powstaniu tego typu pracy.

Projekt OSMOSIS:: Poznań – – Berlin jest kontynuacją działań Friv Move Zamek (Patryk Lichota i Marta Romaszkan) realizowanych w Centrum Kultury Zamek 2013/2014 i inicjatywy berlińskich artystów – Manon Parent.

OSMOSIS zakłada spotkanie muzyków i tancerzy z różnych krajów, których łączy miasto Berlin lub Poznań oraz umożliwienie nawiązania trwałej współpracy i wymiany artystycznej na polu eksperymentalnym pomiędzy artystami tych dwóch, blisko sąsiadujących ze sobą miast.

Galeria zdjęć

***

Laboratorium było podzielone na dwie części – poranną wspólną praktykę i popołudniową pracę nad performansem. W pierwszej części Manon Parent (muzyk i tancerka) prowadziła poranną praktykę fizyczną dla wszystkich uczestników, której celem było pobudzenie wrażliwości i otwartości na impulsy i wrażenia wzrokowe, słuchowe, czuciowe. Poranna praktyka miała na celu otworzenie nowych przestrzeni eksploracji dla popołudniowej części kreatywnej.

Druga część dnia była poświęcona eksperymentom w danej przestrzeni, gdzie uczestnicy realizowali swoje pomysły, pracowali wspólnie lub osobno nad zagadnieniami kompozycji i/lub struktur improwizacji w procesie tworzenia performansu, ze szczególnym naciskiem na współoddziaływanie dźwięku i ruchu/ciała. Jak oba te media mogą na siebie oddziaływać, komunikować się oraz wzmacniać się nawzajem?

Efektem tej pracy będą dwa pokazy performans site-specific, na które będzie składać się szereg sytuacji dźwiękowo-ruchowych stworzonych podczas laboratorium, lub inna wybrana przez uczestników forma.

18-24 maja – praca nad performansem

24 maja – godz.19.00, performans site-specific w Centrum Kultury Zamek, Sala pod Zegarem,
25 maja – drugi performans site-specific, ZAKŁAD, ul. Wawrzyniaka 39

BERLIN:
Irene Cortina Gonzales (Hiszpania) – tancerka, choreograf
Patrick Faurot (USA) – choreograf, saksofonista, tancerz
Michiyasu Furutani (Japonia) – aktor, tancerz
Adam Goodwin (USA)- kompozytor, artysta wizualny, kontrabasista
Amélie Legrand (Francja) – wiolonczelistka, kompozytor
Manon Parent (Francja) – tancerka, skrzypaczka

POZNAŃ:
Michał Biel – saksofonista
Weronika Cegielska – tancerka, choreograf, performer
Justyna Chaberek – tancerka, aktorka, wokalistka
Piotr Korsak – perkusista
Tomasz Szczepaniak – perkusista
Marta Romaszkan – tancerka
Karolina Wasilewska – muzyk, wokalistka, performer
Maja Ziarkowska – aktorka, performer

Uczestnicy Osmosis 2015:

Michał J. Biel (PL) – saksofon
Mia Bodet (JP) – skrzypce
Michiyasu Furutani (JP) – ruch
Sumi Jang (COR) – ruch
Gaja Karolczak (PL) – experymentalne formy dokumentacji
Martyna Lorenc (PL) – ruch
Yuri Mizobuchi (JP) – głos
Manon Parent (FR) – skrzypce, ruch
Aga Pędziwiatr (PL) – ruch
Marta Romaszkan (PL) – ruch
Miriam Siebenstädt (DE) – saksofony

Projekt realizowany przez Osmosis Team (Manon Parent, Marta Romaszkan i Patric Farout) i Fundację Sens Ruchu, współorganizatorem projektu jest Centrum Kultury Zamek w Poznaniu a partnerami: Arboretum w Kórniku (Instytut Dendrologii PAN) oraz Plateau Gallery (Greenhouse).

Osmosis Arboretum (miniaturka)   Osmosis Galeria Plateau (miniaturka)

Projekt współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Strona domowa projektu: www.osmotic.tk

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Poznań: Centrum Kultury ZAMEK, Sala pod Zegarem, ul. Św. Marcin 80/82.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close