Poznań/Pawilon/„Queerowanie transformacji”: Iza Szostak „skaj is the limit”

Zdjęcie: Poznań/Pawilon/„Queerowanie transformacji”: Iza Szostak „skaj is the limit”

Fot. Yulia Krivich

Wersja do druku

Udostępnij

Skaj is the limit jest rezultatem kolejnego etapu pracy Izy Szostak nad projektem (poprzednie odsłony, zatytułowane WannaBe#1 i WannaBe#2, prezentowane były w zeszłym roku w Pradze i Warszawie). Tym razem przygotowania trwały pięć tygodni i obejmowały pracę nad materiałem choreograficznym, kostiumem oraz tekstem, konsultacje i warsztaty.

 

W latach 90. w Polsce otwarte zostały granice, wyobraźnia, nowe kanały telewizyjne i wolny rynek. Myśli polskiego społeczeństwa przecinały ostre jak żyletki Tiger Safety marzenia o sukcesie. Tym z dostępem do nesesera, futer z sobola i aut z napędem wielu koni mechanicznych udawało się bardziej, innym musiały wystarczyć kryształowe żyrandole z plastiku, skajowa sofa z kompletem puf i żeniona amfetamina.

 

Transformacja to okres przejściowy, kiedy poprzedni system już nie działa, a nowy nie został jeszcze wdrożony. Transformuje się ciało społeczne, ciało polityczne i ciało fizyczne. W Skaj is the limit Iza Szostak queeruje transformacyjne archiwum. Projektuje nienormatywną rzeczywistość, w której podmioty decydują się żyć poza reprodukcyjnym czasem heteronormy.

 

Performans doinwestowuje porażkę i słabość. Przyjmuje optykę dóbr luksusopodobnych, wszechobecnych, żywych świadków historii.

 

Premierowy pokaz odbył się w ramach programu Zamku Ujazdowskiego Rezydencje choreograficzne, w 2019 roku realizowanego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca.

 

Koncept: Karolina Mełnicka, Iza Szostak

Choreografia: Iza Szostak

Performans: Tatiana Dziewanowska, Kamil Balicki, Iza Szostak

Dramaturgia i tekst: Anka Herbut

Scenografia, kostiumy, grafika: Karolina Mełnicka

Muzyka: Kuba Słomkowski

Gościnnie: Gilberto Bautista Ortiz

Teksty piosenek: Kuba Słomkowski

Konsultacje: Monika Banasiak, hanshi Tomasz Piotrkowicz

Pokaz premierowy w CSW Ujazdowski:

Kurator: Dominik Skrzypkowski

Koordynacja: Marta Grytczuk

Pokaz w Pawilonie:

Koordynacja, kurator: Andrzej Pakuła

Produkcja: Monika Petryczko

 

Bilety w cenie 20-30 zł: http://bit.ly/skajisthelimit

 

Po pokazie 10 czerwca artist talk. Prowadzenie: Andrzej Pakuła.

Pokaz 11 czerwca z napisami w języku angielskim.

 

Wydarzenie finansowane z środków budżetowych Miasta Poznania #poznanwspiera.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close