Poznań / Polski Tańca: Wieczór autorski Sławomira Pietrasa z Przemysławem Śliwą w cyklu „Postacie 50-lecia PTT”

Zdjęcie: Poznań / Polski Tańca: Wieczór autorski Sławomira Pietrasa z Przemysławem Śliwą w cyklu „Postacie 50-lecia PTT”

Poznań: Mandaryn, don Juan, Rejent – wieczór autorski Sławomira Pietrasa z Przemysławem Śliwą w jubileuszowym cyklu „Postacie 50-lecia PTT”. Plakat: materiały własne organizatora

Pierwszą premierą, przygotowaną w 1974 roku przez Conrada Drzewieckiego specjalnie dla zespołu Polskiego Teatru Tańca (PTT), było Epitafium dla don Juana. W głównej roli – uwodziciela, libertyna, ale też człowieka tragicznego, który rzuca wyzwanie bezwględnym nakazom moralności – wystąpił wybitny tancerz Przemysław Śliwa. To właśnie on będzie gościem Sławomira Pietrasa podczas kolejnego wieczoru autorskiego „Postacie 50-lecia PTT”. Wydarzenie odbędzie się 16 marca o godz. 17.00 w siedzibie PTT. Wstęp wolny.

Wersja do druku

Udostępnij

Przemysław Śliwa był I solistą w zespole Polskiego Teatru Tańca w czasach dyrekcji Conrada Drzewieckiego. Stworzył w tym czasie wiele znakomitych partii taneczno-aktorskich: Solisty w Modus vivendi, Rejenta w Przypowieści sarmackiej czy Chłopca w poemacie symfonicznym La Mer. Proces pracy nad postacią don Juana, w toku indywidualnych prób z Conradem Drzewieckim, odbywający się zarówno na poziomie ruchowym, jak i intelektualnym, może stanowić modelowy przykład tego, jak spójna wizja choreografa przeplata się z współkreacją postaci przez tancerza.

Po opuszczeniu PTT Przemysław Śliwa kierował zespołami baletowymi w Gdyni, Bydgoszczy i Krakowie. Zrealizował własne spektakle, skomponował choreografię do Peer Gynta  Edwarda Griega, Dziadka do orzechów Piotra Czajkowskiego oraz Romeo i Julii Sergieja Prokofiewa. Jego utwory choreograficzne Pan Twardowski i Dzwonnik z Notre Dame zostały uhonorowane nagrodą Złota Maska.

Rozmowa z Przemysławem Śliwą będzie z pewnością ucztą dla wszystkich, którzy ciekawi są metod pracy wybitnego choreografa z wybitnym tancerzem oraz odpowiedzi na pytanie, które stawiają sobie artyści tańca pracujący z największymi indywidualnościami choreograficznymi czy reżyserami: jak przebiega proces wyzwalania się od wpływu mistrza.

Przypomnijmy, że comiesięczne spotkania Sławomira Pietrasa – znanego popularyzatora kultury, współzałożyciela PTT i znakomitego menadżera jego dorobku – tworzą jubileuszowy cykl poświęcony osobowościom, które pozostawiły w 50-letniej historii teatru swój trwały ślad. Przez pryzmat felietonowego stylu gospodarza wieczorów, prawdziwego mistrza języka, poznajemy barwne, czasem sekretne i nieopowiedziane wcześniej żywe historie, składające się na legendę Polskiego Teatru Tańca.

Wstęp wolny.

Polski Teatr Tańca zaprasza też na swój kanał Spotify, na którym dostępne są podcasty z nagraniami archiwalnych spotkań poświęconych: Conradowi Drzewieckiemu, Teresie Kujawie, Emilowi Wesołowskiemu, Pawłowi Chynowskiemu, Piotrowi Voelkelowi i Romie Juszkat.

Link do Spotify 

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Poznań: Polski Teatr Tańca, ul. Taczaka 8

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close