Poznań/Polski Teatr Tańca/„Odpowiednie dać tańcowi słowo”: „Dlaczego nie «ta tańca»?”

Zdjęcie: Poznań/Polski Teatr Tańca/„Odpowiednie dać tańcowi słowo”: „Dlaczego nie «ta tańca»?”

Her Opus Magnum, fot. Aileen in Lume

Wersja do druku

Udostępnij

Polski Teatr Tańca zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Odpowiednie dać tańcowi słowo. Czwartkowe rozmowy o tańcu, tym razem pod hasłem Dlaczego nie «ta tańca»? Dyskusja będzie poświęcona tematowi kobiecości w tańcu i wielobarwnej obecności kobiet w świecie tańca. Wraz z zaproszonymi gośćmi – badaczką sztuk widowiskowych prof. Dobrochną Ratajczakową, autorką tekstu do monografii jubileuszowej przygotowanej z okazji 45-lecia Polskiego Teatru Tańca, oraz tancerką, choreografką i nauczycielką jogi Anną Haracz – uczestnicy będą zastanawiać się nad kategorią sztuki kobiecej w kontekście tańca współczesnego.

Organizatorzy zapraszają do przyjrzenia się fascynującym biografiom, wybitnym kreacjom i pionierskim wizjom choreograficznym, stworzonym przez artystki, choreografki, tancerki.

Jaka była droga do artyzmu owianych legendą wielkich tancerek baletu romantycznego i wielkich indywidualności modern i post modern dance?

W jaki sposób walczyły o swoje terytorium w świecie tańca?

Przy pomocy jakich środków taniec wyraża nasze relacje z ciałem?

Na ile choreografkę-kobietę pociąga kobiecość jako temat?

A może ciekawsze jest spojrzenie „z zewnątrz” na temat kobiecości, jak to miało miejsce w spektaklu Polka Polskiego Teatru Tańca, którego reżyserem jest… Igor Gorzkowski?

Jakie to doświadczenie: być kobietą – niezależną choreografką w Polsce 2019?

Co dziś oznaczają słowa Isadory Duncan, pochodzące z wydanego w Berlinie „Tańca przyszłości”:

Będzie tańczyła zmienne życie natury (…), z każdej części jej ciała promieniować będzie świetlista inteligencja. (…) Będzie tańczyć wolność kobiet.?

Czy brzmią dziś aktualnie, czy jednak archaicznie?

Teoretyczną dyskusję o tańcu dopełni potańcówka Dancing Poznań – Kobiety od/do tańca. Rozpocznie się ona o godz. 19.30 od improwizacji, którą poprowadzi Anna Haracz przy akompaniamencie muzyki na żywo. Następnie uczestnicy zapraszeni zostaną do wspólnego tańca z wodzirejem Robertem Chodyłą – solo, w grupach i w duetach, przy dźwiękach kobiecych utworów i głosów, choć nie tylko! Za konsoletą stanie DJ Cedro.

Wstęp na oba wydarzenia jest wolny.

Uwaga, niespodzianka! Osoby, które jako pierwsze przybędą do studio Polskiego Teatru Tańca na rozmównicę pt. Dlaczego nie «ta tańca»?, otrzymają od organizatorów bezpłatne zaproszenia na spektakl Wesele.Poprawiny na 9 marca o godz. 20.00 do Auli Artis. Do rozdysponowania jest 10 miejsc, w tym pojedyncze i podwójne zaproszenia.

***

Rozmównice to cykl spotkań, w którym – przy wsparciu ekspertów – Polski Teatr Tańca pragnie wspólnie kształtować język dyskusji o wrażeniowej i znaczeniowej stronie tańca, a także stać się przyjaznym miejscem do prowadzenia dyskusji, dialogowania i oświetlania tego zjawiska z różnych perspektyw. Dyskusje teoretyczne łączone są z praktyką performatywną, odsłaniając kulisy działań tancerzy i gości spotykających się nad wspólnym dziełem w Polskim Teatrze Tańca.

 

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:30

Poznań: Studio Polskiego Teatru Tańca, ul. Kozia 4

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close