Poznań: Polski Teatr Tańca „Święto wiosny” (1993) – projekcja spektaklu

Zdjęcie: Poznań: Polski Teatr Tańca „Święto wiosny” (1993) – projekcja spektaklu

Fot. Marta Ankiersztejn.

Wersja do druku

Udostępnij

Z okazji 100-lecia Święta wiosny Polski Teatr Tańca zaprasza na projekcję nagrania Święta wiosny Ewy Wycichowskiej z 1993 roku.

Premierowy spektakl powstał we współpracy z orkiestrą Teatru Wielkiego w Poznaniu pod dyrekcją Zbigniewa Gracy i miał transmisję na żywo w II programie Telewizji Polskiej. Ciążący nad Świętem wiosny choreograficzny i muzyczny pierwiastek mitotwórczy został potraktowany przez Ewę Wycichowską z pokorą, ale i odwagą. Jej skupienie nad partyturą trwało kilka miesięcy, wspominając ten czas mówiła: „stałam się niewolnicą Strawińskiego, uznałam, że wszystko wypływa z muzyki i potraktowałam ją bałwochwalczo”.

Po prezentacji spektaklu Beata Ostojska pisała: „Święto wiosny nosi wyraźne piętno artystycznej osobowości Ewy Wycichowskiej […], ten układ może bez wątpienia zaliczyć do swoich osiągnięć. Jest wyrafinowany, a jednocześnie czytelny i przejrzysty, obfituje w elementy dekoracyjne, które podobają się w oderwaniu od idei spektaklu, a zarazem wywierają wrażenie jako całość. Jest w nim jakieś napięcie, które wywołuje silną reakcje emocjonalną: oglądamy tańczących wstrzymując oddech i zaciskając dłonie na poręczy fotela. Piękny spektakl” („Dziennik Łódzki”, 15.11.1993 r.)

Po transmisji spektaklu odbędzie się spotkanie z odtwórczynią niezapomnianej kreacji w wyświetlanym przedstawieniu – Anną Gruszką.

chor. Ewa Wycichowska, muz: Igor Strawiński
realizacja nagrania: TVP2
prelekcja i prowadzenie: Jagoda Ignaczak

Darmowe zaproszenia do odbioru w kasach CK Zamek oraz w impresariacie Polskiego Teatru Tańca (ul. Kozia 4).

Darmowe wejściówki na projekcję spektaklu „Święto wiosny oraz bilety na premierę V odcinka cyklu jubileuszowego można nabywać w impresariacie PTT oraz kasach CK Zamek. (cena biletów na przedstawienie 16 maja – 15/30 zł).

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:00

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close