Poznań/Polski Teatr Tańca: „Taniec jest blisko. III edycja Laboratoriów Twórczych” – Laboratorium rekonstrukcji gestu, prowadzenie: Michał Przybyła; Laboratorium rekonstrukcji słowa, prowadzenie: Igor Gorzkowski

Zdjęcie: Poznań/Polski Teatr Tańca: „Taniec jest blisko. III edycja Laboratoriów Twórczych” – Laboratorium rekonstrukcji gestu, prowadzenie: Michał Przybyła; Laboratorium rekonstrukcji słowa, prowadzenie: Igor Gorzkowski

fot. materiały organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

Polski Teatr Tańca zaprasza na Laboratorium rekonstrukcji gestu i Laboratorium rekonstrukcji słowa, które w ramach cyklu Taniec jest blisko. III edycja Laboratoriów Twórczych poprowadzą Michał Przybyła i Igor Gorzkowski. Laboratoria Twórcze to interdyscyplinarne spotkania prowadzone przez profesjonalistów, w czasie których każdy uczestnik ma okazję poznać różne aspekty sztuki tańca i teatru tańca. W wybrane weekendy sierpnia i pierwszego dnia września odbędzie się 5 laboratoriów poświęconych rekonstrukcji obrazu, dźwięku, ruchu, słowa i gestu.

O Laboratorium rekonstrukcji gestu: 

Prowadzenie: Michał Przybyła, godz. 10.00-12.30 

Rekonstrukcja gestu jako powrót do cielesnego, fizycznego porozumiewania się. Rekonstrukcja gestu jako przekraczanie granic i barier słowa. Rekonstrukcja gestu, czyli język migowy głuchych. Rekonstrukcja gestu w kontakcie z otaczającą nas rzeczywistością. Rekonstrukcja gestu jako esencja komunikacji ruchowej. Rekonstrukcja gestu jako językowej wspólnoty. Rekonstrukcja gestu, czyli powrót do dziecięcej percepcji świata. Rekonstrukcja gestu jako nośnik ludzkich emocji.

Laboratorium rekonstrukcji gestu to otwarta przestrzeń, która poprzez ruch łączy osoby o różnych zdolnościach fizycznych. Skierowane jest do wszystkich, którzy pragną współuczestniczyć w tworzeniu wspólnoty badającej zagadnienie gestu – ciałem i umysłem, tu i  teraz. Poprzez taniec, improwizacje oraz kontakt przygotowana zostanie neutralna płaszczyzna, w której gest zjednoczy różne grupy społeczne. Poszukiwanie gestów we własnym ciele pozwoli uczestnikom pogłębić świadomość wewnątrz nich samych, jak i wewnątrz wspólnoty. Wypreparowany, zrekonstruowany i usystematyzowany ruch stanowić będzie podstawę grupowej choreografii, w której gest będzie esencją komunikacji.

Michał Przybyła – artysta tancerz Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu, choreograf, dyplomowany instruktor tańca jazzowego. Absolwent Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi na kierunku taniec, specjalność: tancerz-choreograf. Studiował na kierunku Media Interaktywne i Widowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był solistą Częstochowskiego Teatru Tańca, tancerzem Teatru V6 w Łodzi, choreografem grupy Urban Movement w Łodzi. Absolwent programu Dance Journey w Izraelu, był stażystą w Kibbutz Contemporary Dance Company oraz uczestnikiem 7. edycji i finalistą 8. edycji programu You Can Dance. W 2017 roku brał udział w performansie Patryka Lichoty Kserotyka nielotów podczas Festiwalu Słuchowisk w Poznaniu. Był choreografem spektaklu Ausgang w reżyserii Mirka Kaczmarka w Teatrze Dramatycznym im J. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Twórca projektu Inicjatywa Żywa – warsztatu dla tancerzy oraz osób niepełnosprawnych w Pawilonie w Poznaniu. Wraz z Dominikiem Więckiem tworzy nieformalny kolektyw twórczy Direct Message, z którym stworzył spektakl Bromance w Scenie Roboczej w Poznaniu. Szkolił się u takich nauczycieli i choreografów, jak m.in.: Thierry Verger, Luciano Di Natale, Julia Spiesser, Lukas McFarlane, Diana Matos, Matthew Tseng, Jonathan Huor, Katarzyna Kizior, Karolina Kroczak, Kaya Kołodziejczyk, Paweł Michno, Iwona Olszowska, Noa Wertheim, Ohad Naharin, Yaniv Abraham, Guy Shomroni, Anna Konjetzky, Maciej Kuźmiński, Anna Nowak. Był uczestnikiem Vertigo Masterclass w Izraelu w 2017 oraz 2018 roku, a także Gaga Intensive organizowanego przez Batsheva Dance Company w Izraelu w 2018 roku.

O Laboratorium rekonstrukcji słowa:

Prowadzenie: Igor Gorzkowski, godz. 14.00-18.00

W trakcie laboratorium będzie można poznać techniki kreacji autorskiego spektaklu – budowanego od podstaw, w oderwaniu od tekstu, na przecięciu tego, co indywidualne i zbiorowe. Teatr zostanie potraktowany jako instrument negocjacji i mediacji. Uczestnicy podejmą próbę zbadania mechanizmu zapożyczenia, przeniesienia, intymnego spotkania z czymś nie-swoim (ale także po prostu uruchomią zabawę opartą na losowym przypadku). Wspólnie zostanie wypracowana metoda pracy, w której podstawową techniką jest improwizacja. Powstanie mała forma kameralna, zakładająca niemal intymny kontakt między aktorem a widzem.

Igor Gorzkowski – reżyser, dramaturg, pedagog. Absolwent pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Był asystentem Zbigniewa Zapasiewicza w AT, odbył staż reżyserski w Teatrze Narodowym, u Jerzego Grzegorzewskiego. Prowadzi warsztaty teatralne z uczniami, studentami, nauczycielami. Współtwórca Studia Teatralnego Koło (1997), niezależnego teatru, w którym zrealizował większość swoich przedstawień: inspirowane dramatami Czechowa Wynajmę pokój i Rosyjski Dramat (Grand Prix festiwalu Zdarzenia Tczew–Europa 2000), Strona zakwitających dziewcząt wg Prousta (2000), plenerową Miłość do trzech pomarańczy wg Gozziego (nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Teatrów Ogródkowych), współczesne realizacje osadzone w realiach metropolii warszawskiej: Absolutnie Off Show (2003), Taksówka (2005), sceniczną adaptację komiksu Gaimana Sandman (2006). Sam pisze scenariusze swoich spektakli. Jako pierwszy w Polsce skojarzył dynamicznie rozwijającą się kulturę klubową z działaniami teatralnymi (spektakle grane w Galerii Pruderia). Wraz ze swoim zespołem wypracował autorską metodę pracy, w której podstawową techniką jest improwizacja. Jego teatr ma formę kameralną, zakładającą niemal intymny kontakt między aktorem a widzem. Jest to teatr oszczędny, oczyszczony z inscenizacyjnych fajerwerków, gdzie ręka reżysera jest niemal niewidoczna.

Kolejne Laboratoria Twórcze:

31 sierpnia – 1 września

Laboratorium rekonstrukcji ruchu prowadzone przez Kornelię Lech + lekcja GaGa/people

Laboratorium rekonstrukcji dźwięku prowadzone przez Andrzeja Koniecznego

O laboratoriach:

Taniec jest blisko. III edycja Laboratoriów Twórczych to otwarta dla każdego, wielopłaszczyznowa platforma edukacyjno-artystyczna. Jej celem jest niwelowanie barier społeczno-mentalnych oraz kompetencyjnych w rozumieniu sztuki tańca i teatru tańca oraz włączanie w nie – poprzez nowe formy rozwoju osobowego, ułatwianie integracji, tworzenie relacji w grupie, a także aktywizowanie grup defaworyzowanych. Doświadczenie Polskiego Teatru Tańca oraz zaproszonych twórców gwarantuje wysoką jakość oferty.

Regulamin

Udział w laboratoriach jest bezpłatny, ale obowiązują zgłoszenia. Zgłoszenie w formie oświadczenia (do pobrania online) należy przesłać do 31 lipca na adres: a.koczorowska@ptt-poznan.pl. O wynikach naboru uczestnicy zostaną powiadomieni drogą mailową na adres podany w zgłoszeniu do 2 sierpnia 2019 roku. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian programu.

Więcej informacji: a.koczorowska@ptt-poznan.pl, tel.: +48 505 587 088, www.ptt-poznan.pl, FB

Organizator: Polski Teatr Tańca

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 10:00

Poznań: Polski Teatr Tańca, Studio PTT, ul. Kozia 4, godz. 10.00-12.30 i 14.00-18.00

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close