Poznań/Polski Teatr Tańca: „Taniec jest blisko. III edycja Laboratoriów Twórczych” – Laboratorium rekonstrukcji ruchu, prowadzenie: Kornelia Lech + lekcja GaGa/people; Laboratorium rekonstrukcji dźwięku, prowadzenie: Andrzej Konieczny

Zdjęcie: Poznań/Polski Teatr Tańca: „Taniec jest blisko. III edycja Laboratoriów Twórczych” – Laboratorium rekonstrukcji ruchu, prowadzenie: Kornelia Lech + lekcja GaGa/people; Laboratorium rekonstrukcji dźwięku, prowadzenie: Andrzej Konieczny

fot. materiały organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

Polski Teatr Tańca zaprasza na Laboratorium rekonstrukcji ruchu oraz Laboratorium rekontrukcji dźwięku, które w ramach cyklu Taniec jest blisko. III edycja Laboratoriów Twórczych poprowadzą Kornelia Lech i Andrzej Konieczny. Dodatkowo przed Laboratorium rekonstrukcji ruchu odbędzie się lekcja GaGa/people. Laboratoria Twórcze to interdyscyplinarne spotkania prowadzone przez profesjonalistów, w czasie których każdy uczestnik ma okazję poznać różne aspekty sztuki tańca i teatru tańca. W wybrane weekendy sierpnia i pierwszego dnia września odbędzie się 5 laboratoriów poświęconych rekonstrukcji obrazu, dźwięku, ruchu, słowa i gestu.

O Lekcji GaGa/people:

Prowadzenie: Kornelia Lech, godz. 10.00-11.00 

GaGa to język ruchu opracowany przez Ohada Naharina w ciągu wielu lat, równolegle z jego pracą jako choreografa i dyrektora artystycznego Batsheva Dance Company. GaGa wywodzi się z potrzeby Naharina, aby komunikować się z tancerzami i ciekawością w ciągłym badaniu ruchu.

Lekcje GaGa/people są otwarte dla osób powyżej 16 roku życia (doświadczenie taneczne nie jest wymagane). Trwają one godzinę i są prowadzone przez tancerzy, którzy ściśle współpracowali z Ohadem Naharinem. Nauczyciele prowadzą uczestników za pomocą serii sugestywnych instrukcji, które budują jeden na drugim. Zamiast kopiować określony ruch, każdy uczestnik aktywnie bada te instrukcje, odkrywając, w jaki sposób może interpretować informacje i wykonywać zadanie. Zajęcia GaGa/people oferują kreatywne ramy, dzięki którym uczestnicy mogą połączyć się ze swoimi ciałami i wyobraźnią, zwiększyć świadomość fizyczną, poprawić elastyczność i wytrzymałość oraz doświadczyć przyjemności ruchu w przyjaznej, akceptującej atmosferze.

O Laboratorium rekonstrukcji ruchu:

Prowadzenie: Kornelia Lech, godz. 11.00-12.00 

Po każdej lekcji GaGa/people w godzinach 11.00-12.00 organizatorzy zapraszają na otwarte Laboratorium rekonstrukcji ruchu — wyjątkową improwizację opartą na odkrywaniu fizycznego zasięgu ciała, budzeniu kreatywności i transformacji w kompozycję. Podczas tego warsztatu uczestnicy zbadają ruch za pomocą różnych zestawów narzędzi oraz zadań, poznają sposoby wykorzystania jednej lub więcej sekwencji tanecznych jako nowego ruchu, a także dowiedzą się, jak sprawić, by zafunkcjonowały one w różnych kontekstach i tematach.

Uczestnicy powinni mieć na sobie wygodne ubrania i być przygotowani do tańczenia boso lub w skarpetkach. Powinni też mieć przy sobie butelkę wody i ręcznik do użycia po lekcjach.

Kornelia Maria Tamara Lech – urodziła się w 1991 roku w Poznaniu. W 2010 roku ukończyła Państwową Szkołę Baletową w Poznaniu. W latach 2004-2010 występowała z zespołem baletowym Teatru Wielkiego w Poznaniu. Była finalistką XVI Ogólnopolskiego Konkursu Tańca w Gdańsku w 2009 roku, w 2010 roku uczestniczyła w III Międzynarodowym Konkursie Baletowym Golden Pointe Shoes w Szczecinie. W latach 2010-2017 tańczyła z Polskim Teatrem Tańca w Poznaniu pod dyrekcją artystyczną Ewy Wycichowskiej (2010-2016) i Iwony Pasińskiej (2016-2017). W tym czasie współpracowała z wieloma międzynarodowymi i polskimi choreografami. Pracowała również z Yoshiko Waki, dyrektorem Bodytalk Company, w latach 2015-2017. Brała udział w corocznych Międzynarodowych Warsztatach Tańca Współczesnego organizowanych przez Polski Teatr Tańca, Gaga Intensive w Barcelonie, Włochy, Tel Aviv, Moa na pustyni oraz warsztaty z techniki Limona prowadzone przez Ann Vachon, dyrektor Limon Institute w Nowym Jorku i Janet Pilla. Tańczyła z Batshevą – The Young Ensemble w latach 2017-2018, występując w pracach Ohada Naharina i Roya Assafa. Kornelia została certyfikowanym nauczycielem GaGa w 2018 roku.

O Laboratorium rekonstrukcji dźwięku: 

Prowadzenie: Andrzej Konieczny, godz. 10.00-12.00

Uczestnicy wraz z kompozytorem i multiinstrumentalistą Andrzejem Koniecznym stworzą wyjątkowy spektakl złożony z dźwięków miasta, będący kolektywną kompozycją. Przez dwa dni czterogodzinnych warsztatów, uczestnicy skomponują społeczny spektakl muzyczny, w którym każdy uczestnik będzie brał udział. Zaczynem działań artystycznych będzie przesunięcie relacji pomiędzy uczestnikami spektaklu a publicznością w przestrzeń współuczestnictwa. Zostaną dokonane nagrania terenowe, w których zdekonstruowany Poznań będzie można usłyszeć na nowo. Wszyscy uczestnicy wraz z prowadzącym laboratorium i asystentami będą czerpać inspiracje dźwiękowe i narracyjne z architektury, natury, działalności i rytmu mieszkańców miasta.

Andrzej Konieczny – kompozytor, producent, multiinstrumentalista, doktorant Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Twórca muzyki współczesnej, improwizowanej i filmowej. Wykorzystując nowe media, łączy działalność muzyczną z kreowaniem instalacji, performansem oraz site-specific. Szuka nowych środków wyrazu, czerpiąc z architektury i kognitywistyki. Jest zeszłorocznym laureatem nagrody „Bilet za horyzont – Jutronauci 2018”. Współpracował m.in. z Polskim Teatrem Tańca, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Centrum Kultury w Lublinie, Warner Music Poland, Universal Music Poland, Nextpop, Volkswagen Commercial Vehicles. Koncerty miał m.in. na festiwalach Tauron Nowa Muzyka, Hongkong Art Festival, Colours of Ostrava, Made In Chicago, Ment Festival Lublana, Festiwal Animator, Poznańska Wiosna Muzyczna.

O laboratoriach:

Taniec jest blisko. III edycja Laboratoriów Twórczych to otwarta dla każdego, wielopłaszczyznowa platforma edukacyjno-artystyczna. Jej celem jest niwelowanie barier społeczno-mentalnych oraz kompetencyjnych w rozumieniu sztuki tańca i teatru tańca oraz włączanie w nie – poprzez nowe formy rozwoju osobowego, ułatwianie integracji, tworzenie relacji w grupie, a także aktywizowanie grup defaworyzowanych. Doświadczenie Polskiego Teatru Tańca oraz zaproszonych twórców gwarantuje wysoką jakość oferty.

Regulamin

Udział w laboratoriach jest bezpłatny, ale obowiązują zgłoszenia. Zgłoszenie w formie oświadczenia (do pobrania online) należy przesłać do 31 lipca na adres: a.koczorowska@ptt-poznan.pl. O wynikach naboru uczestnicy zostaną powiadomieni drogą mailową na adres podany w zgłoszeniu do 2 sierpnia 2019 roku. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian programu.

Więcej informacji: a.koczorowska@ptt-poznan.pl, tel.: +48 505 587 088, www.ptt-poznan.pl, FB

Organizator: Polski Teatr Tańca

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 10:00

Poznań: Polski Teatr Tańca, Studio PTT, ul. Kozia 4, godz. 10.00-12.00

inne wydarzenia

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close