Poznań/Program „# nie jesteś mi obojętny” – „odsłona 01 #: W stronę Innego”: „Constanza Macras: otwartość na wszystko” – wykład dr Thomasa Irmera

Zdjęcie: Poznań/Program „# nie jesteś mi obojętny” – „odsłona 01 #: W stronę Innego”: „Constanza Macras: otwartość na wszystko” – wykład dr Thomasa Irmera

Imre Thormann, fot. Otto Muehlethaler.

Wersja do druku

Udostępnij

Zapraszamy na wykład wprowadzający w twórczość Constanzy Macras, której spektakl „Open for Everything” będzie głównym wydarzeniem pierwszej odsłony programu „# nie jesteś mi obojętny”. Elementem wykładu będzie prezentacja fragmentów spektakli artystki.

Constanza Macras i jej grupa DorkyPark należą dziś do najbardziej cenionych zespołów współczesnego europejskiego teatru i tańca. Myśląc o charakterystyce jej twórczości, skupimy się na, obecnym w większości jej prac, szczególnym połączeniu tańca i teatru,. Ta oryginalna fuzja jest wynikiem osobistego rozwoju artystycznego, ale także elementem większego procesu zachodzącego w XX-wiecznej historii tańca, w szczególności niektórych zjawisk z historii sztuki i performansu, obecnych od lat 60-tych, ale najbardziej nasilonych pod koniec lat 90-tych. To wtedy teatr czerpiący z rzeczywistości, doprowadził do powstania nowej estetyki spektaklu, której jedną z czołowych postaci z pewnością jest Constanza Macras.

Wykład składać będzie się z czterech części:

  1. Taniec, różnorodność i dramaturgia.
  2. Kultura miejska jako krajobraz Constanzy Macras.
  3. Współpraca z Thomasem Ostermeierem.
  4. Otwartość na wszystko: Romowie jako temat, podmiot i problem.

UWAGA!

W ramach współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca wykład transmitowany będzie na żywo w internecie, na stronach Instytutu (www.imit.org) oraz taniecpolska.pl (www.taniecPOLSKA.pl).

Constanza Macras – jedna z najważniejszych współczesnych choreografek, urodzona w Buenos Aires (Argentyna) w 1970 r., gdzie studiowała taniec współczesny i projektowanie mody. Edukację kontynuowała  w Nowym Jorku i Amsterdamie. W 1995 roku przeniosła się do Berlina. W 2003 roku założyła grupę Constanza Macras | DorkyPark, w której skład wchodzą tancerze, aktorzy i muzycy wywodzący się z różnych krajów i generacji. W swoich pracach podejmuje tematy społeczne i polityczne, przekładając je na język łączący słowo, muzykę graną na żywo, taniec i wideo. Na stałe wystawia w Berlinie: w Hebbel am Ufer, Schaubühne i Volksbühne. Prezentowała swoje spektakle także na wielu europejskich festiwalach oraz w ramach tournee, m.in. w Korei, Japonii i Stanach Zjednoczonych. W 2008 roku otrzymała nagrodę Goethe-Institut za spektakl „Hell on Earth” a w 2010 roku niemiecką nagrodę teatralną Der Faust dla najlepszej choreografii w spektaklu „Megalopolis”. W Polsce  gościła dotąd dwukrotnie, prezentując spektakl „Big in Bombay” w ramach 7. Festiwalu Ciało/Umysł w Warszawie (2008) oraz spektakl „Hell on Earth” w ramach 2. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Warszawa Centralna (2010).

dr Thomas Irmer – krytyk teatralny, mieszka w Berlinie. Wykładowca Freie Universität. Stale współpracuje z pismami: „Theater heute” (Niemcy), „Didaskalia” (Polska), „Maska” (Słowenia), „Shakespeare” (Norwegia). Opublikował książki o Franku Castorfie, teatrze wschodnich Niemiec i Luku Percevalu.

Wykład w języku angielskim z polskim tłumaczeniem.

Tłumaczenie: Artur Zapałowski.

organizator: Centrum Kultury Zamek

partner: Instytut Muzyki i Tańca

kurator: Marcin Maćkiewicz

więcej informacji o spektaklu i programie „# nie jesteś mi obojętny” :

facebook.com/jestesobojetny

https://www.facebook.com/events/577243502302196/

 http://www.zamek.poznan.pl

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Poznań: Centrum Kultury „Zamek”, ul. Święty Marcin 80/82, Sala pod Zegarem

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close