Poznań/Program „# nie jesteś mi obojętny” – „odsłona 04 #: PułapkaNormy”: Artur Żmijewski „Lekcja śpiewu” i „Lekcja śpiewu II”

Zdjęcie: Poznań/Program „# nie jesteś mi obojętny” – „odsłona 04 #: PułapkaNormy”: Artur Żmijewski „Lekcja śpiewu” i „Lekcja śpiewu II”

Jérôm Bel / Theater HORA „Disabled Theater”. Fot. Michael Bause.

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach czwartej odsłony programu # nie jesteś mi obojętny, zatytułowanej #PułapkaNormy Centrum Kultury Zamek kontynuuje prezentacje autorskich form teatru angażującego. Tym razem zaprezentuje spektakl Jérôme Bela / Theater HORA Disabled Theater wraz z towarzyszącym mu zestawem wydarzeń kontekstowych i edukacyjnych. Jednym z wydarzeń kontekstowych będzie pokaz prac video Artura Żmijewskiego Lekcja śpiewu i Lekcja śpiewu II. Żmijewski zaaranżował sytuacje, w ramach których głuche dzieci wykonywały pieśni religijne Jana Maklakiewicza i Jana Sebastiana Bacha w kościołach w Warszawie i Lipsku. Ich próby są karykaturą standardów wykonawczych kultury wysokiej, ale właśnie napięcie pomiędzy, znaczeniem modlitwy i niemożnością wysłowienia się buduje sens pracy Żmijewskiego.

 

Podobną strategię stosuje Bel – sytuuje niepełnosprawność w centrum dyskursu, który ma istotne znaczenie estetyczne i polityczne. Pokazuje tym samym jak norma, stając się punktem odniesienia, może pełnić rolę pułapki ograniczającej możliwość poznania zjawisk wykraczających poza przeciętność, stanowić formę wykluczenia „innego”.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close