Poznań/Program „# nie jesteś mi obojętny” – „odsłona 04: #PułapkaNormy” i odsłona 05: #ZmianaPerspektywy: Tino Sehgal „This is exchange”

Zdjęcie: Poznań/Program „# nie jesteś mi obojętny” – „odsłona 04: #PułapkaNormy” i odsłona 05: #ZmianaPerspektywy: Tino Sehgal „This is exchange”

Fot. Michael Bause.

Wersja do druku

Udostępnij

Tino Sehgal stworzył i rozwinął oryginalną formę sztuki. Aranżuje sytuacje, spotkania z udziałem ludzi, którzy wchodzą w bezpośredni kontakt z publicznością. Jego prace nie polegają na konfrontacji z materialnym obiektem, a raczej tymczasowym doświadczeniu ludzkiego ciała, głosu, języka oraz czasu i przestrzeni. Zaintersowania Sehgala obejmują przede wszystkim procesy społeczne i systemowe, prawa ekonomii oraz sposoby, w jaki przypisywane są role społeczne. Chce o tym rozmawiać tworząc miniaturowe sceny nazywane „constructed situations”. W przestrzeni swoich wystaw prezentuje ludzi, którzy rozmawiają, śpiewają lub wchodzą w interakcje z publicznością, wystawiając przy tym na próbę przyzwyczajenia odbiorców sztuki i instytucji wystawienniczych. Adrian Searle, krytyk brytyjskiego „The Guardian” uznał dwie ostatnie akcje Tino Sehgala: This Variation na Documenta 13 w Kassel i These Associations w Tate Modern za najlepsze wydarzenia artystyczne ubiegłego roku.

 

Urodzony w Londynie a mieszkajacy na codzień w Berlinie Sehgal uznawany jest za jednego z najważniejszych współczesnych artystów. Studiował ekonomię polityczną oraz taniec na Uniwersytecie Humbolta w Berlinie i Uniwersytecie Artystycznym Folkwang w Essen. Karierę artystyczną rozpoczynał w zespołach eksperymentujących francuskich choreografów: Jérôme Bel’a oraz Xaviera Le Roy’a. Następnie współpracował z zespołem Les Ballets C. de la B., gdzie przygotował swój pierwszy spektakl „Twenty Minutes for Twentieth Century”. 

 

Od ponad 10 lat jego prace funkcjonują przede wszystkim w kontekście sztuk wizualnych. W 2005 roku, był najmłodszym artystą reprezentującym Niemcy (wspólnie z Thomasem Scheibitzem) na Biennale w Wenecji. Miał wystawy indywidualne w wielu najważniejszych europejskich galeriach m.in. Museum für Moderne Kunst (Frankfurt, 2007), Institute of Contemporaty Arts (Londyn, 2005, 2006, 2007), Kunstverein (Hamburg, 2006) czy Tate Modern (Londyn, 2012). Brał udział w takich wydarzeniach jak: Lyon Biennale (2007), Tate Triennal (2006), Moscow Biennale of Contemporaty Art (2005), Biennale w Wenecji (2003), Manifesta Frankfurt (2002) czy Documenta (13) w Kassel (2012). Jego prace znajdują się w kolekcjach takich instytucji sztuki, jak Centre Pompidou w Paryżu, Tate Modern w Londynie, Guggenheim czy MoMA w Nowym Jorku. W 2013 roku otrzymał Złotego Lwa dla najlepszego artysty na Biennale w Wenecji a także nominację do prestiżowej nagrody Turnera. 

 

W Polsce pojawiał się wcześniej dwukrotnie – prowadził warsztaty w ramach inicjatywy „Mobile Academy” w 2006 roku w Warszawie oraz brał udział w zrealizowanej przez berlińskie Kunst Werke a następnie pokazywanej w 2009 roku w Muzeum Sztuki w Łodzi, wystawie zbiorowej „Political/Minimal”. Realizacja w ramach programu „#nie jesteś mi obojętny” jest więc pierwszą polską indywidualną realizacją tego artysty. W 2013 roku prezentował ponadto pracę Ann Lee w ramach Malta Festival w Poznaniu. Przesądzajacy o charakterze i wyjątkowości prac Sehgala element angażujący widza, traktujący sztukę jako narzędzie do prowokowania wymiany opinii, sprawia, że jego instalacja This is Exchange idealnie wpisuje się w założenia programu # nie jesteś mi obojętny i dlatego towarzyszy wszystkim jego odsłonom.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 14:00

Poznań: Centrum Kultury ZAMEK, Hol Główny/TUBA, godziny otwarcia: 14.00-22.00

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close