Poznań/SBNT dla Dzieci 2015 – Roztańczone rodziny: Dalija Aćin Thelander – rodzinne warsztaty w instalacji „Baby Space”

Zdjęcie: Poznań/SBNT dla Dzieci 2015 – Roztańczone rodziny: Dalija Aćin Thelander – rodzinne warsztaty w instalacji „Baby Space”

Fot. Jakub Wittchen

Wersja do druku

Udostępnij

Dalija Aćin Thelander popro- wadzi rodzinne wrsztaty w instalacji Baby Space dla dzieci w wieku od 5 do 12 miesięcy wraz z opiekunami. Celem warsztatów jest dostarczenie rodzicom i ich dzieciom inspirującej przygody, którą dalej będą mogli kontynuować i rozwijać w domu. Zajęcia będą proponowały zarówno orzeźwiające, jak i kojące doświadczenia, od stymulacji ciała i percepcji, za pomocą prostych, rytmicznych sesji i zabawy sensorycznymi rekwizytami do masażu i relaksu.

Wejściówki w cenie 10zł (dziecko + opiekun) do nabycia w punktach informacyjnych w Atrium i Pasażu Starego Browaru oraz na ebilet.pl.

Rodzice wspólnie z dziećmi spędzą czas w niezwykłej instalacji, gdzie będą mieli okazję do nawiązania specjalnych więzi ze swoimi pociechami, jak również poszukają inspiracji dla swoich przyszłych działań. Warsztaty polegają na sensorycznej zabawie, która przyczynia się w kluczowy sposób do rozwoju mózgu. Wiedza jest oparta na percepcji zmysłowej, dlatego różnorodność doświadczeń czuciowo-mechanicznych jest istotna dla rozwoju dziecka. Warsztat jest próbą zachęcania i inspirowania rodziców do lepszej komunikacji z ich dziećmi.

Baby Space to unikatowa instalacja oferująca dzieciom i ich rodzicom wyjątkowe doświadczenia sensoryczne, artystyczne i międzyludzkie. To przestrzeń stymulująca wszystkie zmysły, w której każdy może poczuć się swobodnie i bezpiecznie. Jej powstanie, zakończone premierą 1.06.2013 roku, było efektem pracy warsztatowej Daliji Aćin Thelander – serbskiej choreografki mieszkającej w Szwecji, z czterema młodymi tancerzami – Martą Romaszkan, Moniką Kiwak, Kacprem Lipińskim i Dusko Stamenicem. Ten interdyscyplinarny projekt choreograficzny łączy w sobie taniec, multimedia, animację, muzykę, teatr i słowo. Założeniem autorskiej koncepcji Aćin, było zaproszenie do współpracy, obok tancerzy, również lokalnych artystów: muzyków, filmowców, wokalistów, scenografów, pisarzy, aby wspólnie stworzyć przyjazną i stymulującą kreatywność dzieci przestrzeń. Nad projektem pracowali zatem również utalentowani, młodzi artyści różnych dziedzin – Malina Prześluga – dramatopisarka, Agnieszka Gierach – scenografka oraz Wojciech Morawski – kompozytor; zdarzenia medialne pojawiające się w przestrzeni stworzył jeden z tancerzy – Kacper Lipiński. Stary Browar to drugie miejsce na świecie, w którym wykreowana została ta niezwykła przestrzeń.

Trailer

Baby Space funkcjonuje w dwojaki sposób: jako interaktywna instalacja oraz jako spektakl taneczny wewnątrz instalacji. Przestrzeń instalacji jest wyraźnie wydzielona od otoczenia i składają się na nią 3 obszary doświadczeń:

obszar doznań dotykowych – wnętrze instalacji wykonane jest z miękkiego i sprężystego materiału, delikatnego i gładkiego w dotyku;
obszar doznań dźwiękowych – muzyka ma charakter abstrakcyjny, stanowi tło dla doświadczeń, ale jednocześnie może stawać się przewodnikiem po przestrzeni, podobnie jak pojawiające się wraz z dźwiękiem słowo – bogate w brzmienie i pełne tajemniczych znaczeń;
obszar doznań wizualnych – krótkie filmy i wizualizacje wkraczające jako plamy barwne w nieskazitelnie białą przestrzeń, ten obszar poszerzony zostaje również o ruch, gdy podczas spektakli w przestrzeń wkraczają tancerze.

Dalija Aćin Thelander – ur. 1974 roku, jedna z najbardziej interesujących współczesnych choreografek pracujących na obszarze twórczości dla dzieci. Ukończyła szkołę baletową w Belgradzie, wiedzę, doświadczenie i umiejętności zdobywała podczas wielu warsztatów i rezydencji w całej Europie. Prezentowała swoje prace na prestiżowych międzynarodowych festiwalach, takich jak Impulstanz, Tanz im August, Urban Festival (Kiasma), a także na najważniejszych festiwalach w Serbii, takich jak BITEF, BELEF, Infant. Współpracowała z wieloma reżyserami i międzynarodowymi artystami. Stworzyła kilka przedstawień tanecznych dla dzieci, w tym dwa spektakle tańca dla niemowląt, spośród których The book of roaming został nagrodzony na serbskim Festiwalu TIBA. Ze swoimi przedstawieniami dla dzieci z ogromnym powodzeniem występowała m.in. w Japonii i Korei.

koncepcja, scenografia, choreografia
Dalija Aćin Thelander
asystent scenografa, wykonanie scenografii Agnieszka Gierach
poezja Malina Prześluga
muzyka Wojciech Morawski
wideo Kacper Lipiński
tancerze Marta Romaszkan, Kacper Lipiński, Monika Kiwak
produkcja Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk
koordynacja Alicja Morawska-Rubczak, Sandra Lewandowska, Mikołaj Maciejewski
premiera 1 czerwca 2013, Stary Browar , Słodownia +2

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 15:30

Poznań: Studio Słodownia 2, Stary Browar, ul. Półwiejska 42. Następne warsztaty o godz. 17.00.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close