Poznań/SBNT dla Dzieci 2015 – Roztańczone rodziny: Dalija Aćin Thelander – spektakl „Baby Space”

Zdjęcie: Poznań/SBNT dla Dzieci 2015 – Roztańczone rodziny: Dalija Aćin Thelander – spektakl „Baby Space”

Fot. Jakub Wittchen dla Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

Wersja do druku

Udostępnij

Baby Space to unikatowa instalacja oferująca dzieciom i ich rodzicom wyjątkowe doświadczenia sensoryczne, artystyczne i międzyludzkie. To przestrzeń stymulująca wszystkie zmysły, w której każdy może poczuć się swobodnie i bezpiecznie. Jej powstanie, zakończone premierą 1.06.2013 roku, było efektem pracy warsztatowej Daliji Aćin Thelander – serbskiej choreografki mieszkającej w Szwecji, z czterema młodymi tancerzami – Martą Romaszkan, Moniką Kiwak, Kacprem Lipińskim i Dusko Stamenicem. Ten interdyscyplinarny projekt choreograficzny łączy w sobie taniec, multimedia, animację, muzykę, teatr i słowo. Założeniem autorskiej koncepcji Aćin, było zaproszenie do współpracy, obok tancerzy, również lokalnych artystów: muzyków, filmowców, wokalistów, scenografów, pisarzy, aby wspólnie stworzyć przyjazną i stymulującą kreatywność dzieci przestrzeń. Nad projektem pracowali zatem również utalentowani, młodzi artyści różnych dziedzin – Malina Prześluga – dramatopisarka, Agnieszka Gierach – scenografka oraz Wojciech Morawski – kompozytor; zdarzenia medialne pojawiające się w przestrzeni stworzył jeden z tancerzy – Kacper Lipiński. Stary Browar to drugie miejsce na świecie, w którym wykreowana została ta niezwykła przestrzeń.

Baby Space funkcjonuje w dwojaki sposób: jako interaktywna instalacja oraz jako spektakl taneczny wewnątrz instalacji. Przestrzeń instalacji jest wyraźnie wydzielona od otoczenia i składają się na nią 3 obszary doświadczeń:

obszar doznań dotykowych – wnętrze instalacji wykonane jest z miękkiego i sprężystego materiału, delikatnego i gładkiego w dotyku;
obszar doznań dźwiękowych – muzyka ma charakter abstrakcyjny, stanowi tło dla doświadczeń, ale jednocześnie może stawać się przewodnikiem po przestrzeni, podobnie jak pojawiające się wraz z dźwiękiem słowo – bogate w brzmienie i pełne tajemniczych znaczeń;
obszar doznań wizualnych – krótkie filmy i wizualizacje wkraczające jako plamy barwne w nieskazitelnie białą przestrzeń, ten obszar poszerzony zostaje również o ruch, gdy podczas spektakli w przestrzeń wkraczają tancerze.

Dalija Aćin Thelander – ur. 1974 roku, jedna z najbardziej interesujących współczesnych choreografek pracujących na obszarze twórczości dla dzieci. Ukończyła szkołę baletową w Belgradzie, wiedzę, doświadczenie i umiejętności zdobywała podczas wielu warsztatów i rezydencji w całej Europie. Prezentowała swoje prace na prestiżowych międzynarodowych festiwalach, takich jak Impulstanz, Tanz im August, Urban Festival (Kiasma), a także na najważniejszych festiwalach w Serbii, takich jak BITEF, BELEF, Infant. Współpracowała z wieloma reżyserami i międzynarodowymi artystami. Stworzyła kilka przedstawień tanecznych dla dzieci, w tym dwa spektakle tańca dla niemowląt, spośród których The book of roaming został nagrodzony na serbskim Festiwalu TIBA. Ze swoimi przedstawieniami dla dzieci z ogromnym powodzeniem występowała m.in. w Japonii i Korei.

wiek dzieci: 3-18 miesięcy
cena biletu: 20 zł (bilet dla jednego dziecka wraz z jednym opiekunem)
Ewentualne pytania należy kierować na adres e-mail.

Trailer

koncepcja, scenografia, choreografia: Dalija Aćin Thelander
asystent scenografa, wykonanie scenografii: Agnieszka Gierach
poezja: Malina Prześluga
muzyka: Wojciech Morawski
wideo: Kacper Lipiński
tancerze: Marta Romaszkan, Kacper Lipiński, Monika Kiwak
produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk
koordynacja: Alicja Morawska-Rubczak, Sandra Lewandowska, Mikołaj Maciejewski
premiera: 1 czerwca 2013, Stary Browar, Słodownia +2

autor zdjęć ©Jakub Wittchen

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 10:00

Poznań: Studio Słodownia 2, Stary Browar, ul. Półwiejska 42. Kolejne spektakle: 11.30, 13.00, 14.30.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close