Poznań/SBNT dla Dzieci 2020: Kolektyw artystyczny Holobiont „DOoKOŁA”

Zdjęcie: Poznań/SBNT dla Dzieci 2020: Kolektyw artystyczny Holobiont „DOoKOŁA”

fot. Marta Ankiersztejn, © IMiT

Wersja do druku

Udostępnij

Stary Browar Nowy Taniec zaprasza na spektakl interaktywny DOoKOŁA dla rodzin z dziećmi w wieku 1,5-3 lat. Spektakl proponuje choreograficzne, interaktywne i wielozmysłowe doświadczenie najmłodszym widzom i ich opiekunom. Poprzez pracę z obiektem, ruchem, dźwiękiem i światłem artystki zachęcają uczestników do wejścia na scenę. Jej bezpieczna, artystyczna i uważnie skomponowana przestrzeń każdorazowo staje się miejscem twórczej i swobodnej eksploracji.

Spektakl powstał z wdzięczności wobec dzieci za ich wrodzoną mądrość. To właśnie one swoim spontanicznym działaniem wciągają dorosłych do twórczej zabawy i stają się w DOoKOŁA przewodnikami po świecie sztuki. Artystki pragną podczas trwania spektaklu obudzić swoistą jakość relacji rodzic-dziecko poprzez skomunikowanie opiekunów z ich własną, wewnętrzną, dziecięcą częścią. Instalacja stwarza dorosłym uczestnikom okazję do rozwijania własnej ekspresji, wyrażania czułości oraz pogłębiania otwartości na świat i drugiego człowieka. Taki rodzaj aktywności ma szansę przełożyć się bezpośrednio na relację z dzieckiem, którego główny przewodnik po życiu staje się bardziej uważny, czuły, responsywny, pewniejszy siebie i czujący własne potrzeby, a co za tym idzie „mieszczący” potrzeby dziecka.

Projekt jest konsekwentnym artystycznie krokiem dwóch twórczyń, rezultatem długotrwałych poszukiwań naukowych i choreograficznych, dotyczących artystycznej pracy z dziećmi. Zainteresowane sztukami performatywnymi dla najmłodszych odbiorów, zgłosiły się na coaching uczący konkretnych narzędzi w tym właśnie zakresie, zorganizowany przez Art Stations Foundation w ramach Alternatywnej Akademii Tańca 2015. Gdy parę miesięcy później fundacja ogłosiła konkurs na projekt spektaklu dla dzieci od 0-6 lat, ich propozycja okazała się najlepszą spośród zgłoszeń. Realizacja ich projektu, pod artystyczną opieką Daliji Aćin Thelander – jednej z najbardziej oryginalnych twórczyń światowego teatru dla najmłodszych dzieci (autorki chociażby, dobrze znanej w Poznaniu, instalacji Baby Space), była okazją do skorzystania z jej ogromnej wiedzy. Zainspirowane tą współpracą twórczynie DOoKOŁA, w sposób artystyczny, podejmują krytyczną myśl dotyczącą koncepcji sztuk performatywnych kierowanych do najmłodszych widzów i budują wydarzenie artystyczne postrzegające taniec i choreografię w jej szerszym znaczeniu – jako jednocześnie artystyczne i społeczne doświadczenie.

Organizatorzy proszą dorosłych i dzieci o przyjście w stroju niekrępującym ruchów. W przestrzeń spektaklu uczestnicy wchodzą bez butów.

pomysł: Hanna Kanecka

choreografia: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Hanna Kanecka

kreacja i wykonanie: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Hanna Kanecka, Natalia Oniśk

opieka artystyczna: Dalija Aćin Thelander

muzyka: Patryk Lichota

światło: Joanna Leśnierowska, Łukasz Kędzierski

kostiumy: Aneta Chudzicka Szycie na Miarę

podziękowania: dla wszystkich osób, które hojnie dzieliły się bardzo cennymi informacjami zwrotnymi i towarzyszyły nam w procesie powstawania spektaklu – w szczególności dla rodziców uczestniczących w próbach otwartych oraz dla Alicji Bielawskiej

produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

koprodukcja: Malta Festival Poznań

partner: Społeczne Przedszkole Lipowa Alejka w Poznaniu

czas trwania ok. 45 min.

Bilety w cenie 20 zł do kupienia w punkcie informacyjnym Starego Browaru oraz na ebilet.

Kolektyw artystyczny Holobiont powstał w 2017 roku i tworzą go dwie artystki: performerka i choreografka Aleksandra Bożek-Muszyńska oraz teatrolożka i choreografka Hanna Bylka-Kanecka. Obszarem twórczych zainteresowań kolektywu są interdyscyplinarne projekty wielopokoleniowe. Łącząc w swoich pracach taniec eksperymentalny, sztuki wizualne i muzykę, artystki tworzą spektakle interaktywne i prowadzą warsztaty adresowane do rodzin z dziećmi. Prace kolektywu oparte są na założeniu, że każdy uczestnik spektaklu – niezależnie od wieku i doświadczenia – jest w pełni kompetentnym odbiorcą sztuk performatywnych. Skupiając się na różnorodności twórczego zaangażowania odbiorców ich prac, artystki obserwują i badają możliwości pogłębiania długotrwałych relacji poprzez sztukę.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 10:00

Poznań: Stary Browar, ul. Półwiejska 42 Studio Słodownia 3

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close