Spektakle

Poznań/SBNT dla Dzieci – Roztańczone Rodziny 2017: Dalija Aćin Thelander, Keren Levi „Up Side Down”

Zdjęcie: Poznań/SBNT dla Dzieci – Roztańczone Rodziny 2017: Dalija Aćin Thelander, Keren Levi „Up Side Down”

Wersja do druku

Udostępnij

Stary Browar Nowy Taniec dla Dzieci Roztańczone Rodziny 2016 zaprasza na spektakl dla dzieci w wieku 4-7 lat, stworzony przez Daliję Aćin Thelander i Keren Levi. Up Side Down jest wciągającym interaktywnym przedstawieniem, które łączy doświadczenie tańca współczesnego oraz sztuk wizualnych dla najmłodszych widzów. Spektakl zaprasza dzieci do wspólnej przygody, której mogą przyglądać się, w której mogą aktywnie uczestniczyć, i na której bieg mogą wpływać. Ta szczególna zmysłowa podróż pozwala wyostrzyć i ucieleśnić dziecięcą percepcję. Minimalistyczna oprawa przedstawienia pobudza wyobraźnię i promuje prostotę oraz wykorzystuje inspiracje znalezione w codziennych czynnościach i przedmiotach. Spektakl koncentruje się na interakcji i wspólnym działaniu: od przestrzeni do obiektów, od obiektów do ciała, od ciała do akcji, od akcji do tańca.

Projekt jest efektem międzynarodowej współpracy, złożonej z twórczych poszukiwań, badań i ewaluacji, włączając w to próby z uczestnikami, do których jest adresowany. Współtwórczyniami spektaklu są poznańskie tancerki: Krystyna Szydłowska, Dorota Michalak i Zofia Tomczyk, które ruchem i gestami zapraszają do uczestnictwa dzieci.

Produkcja jest wspierana przez: De Stilte (Breda, Holandia) Art Stations Foundation (Poznań, Polska), Station Service for Contemporary Dance and Youth Center Belgrade, (Belgrad, Serbia), Weld (Sztokholm, Szwecja). Każdy z partnerów stworzył własną wersję spektaklu i zorganizował prezentacje prac.

TRAILER

koncepcja i choreografia: Dalija Aćin Thelander, Keren Levi
muzyka: Tom Parkinson
wideo: Assi Weitz
występują: Dorota Michalak, Krystyna Szydłowska, Zofia Tomczyk

koprodukcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk (Polska); Station Service for Contemporary Dance (Belgrad, Serbia);
Little Theatre Dusko Radovic (Belgrad, Serbia); Weld (Sztokholm, Szwecja ); De Stilte – Theatre for children (Breda, Holandia)

przy wsparciu: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Arts Grants Sweden; Stockholm Stad, Ministry of Culture of Republic Serbia.

Dalija Aćin Thelander zajmuje się intensywnymi badaniami w dziedzinie tańca współczesnego dla dzieci i niemowląt, dla których stworzyła szereg spektakli tanecznych oraz choreografię do instalacji dla niemowląt Baby Space, wystawianej dotychczas w Polsce, Serbii i Danii. Pracuje na polu sztuk performatywnych i szeroko rozumianej kultury, tworząc choreografie oraz spektakle teatralne. Obecnie koncentruje się na działaniach, które traktują choreografię jako poszerzoną praktykę z naciskiem na interakcję i współuczestnictwo. Od 2008 roku Dalija rozwija równolegle praktykę choreograficzną skierowana do najmłodszej widowni (także niemowląt), tworząc, prowadząc warsztaty i zajęcia, by promować jak najwcześniejszy kontakt ze sztuką. Swoje prace prezentowała na całym świecie podczas wielu międzynarodowych festiwali, m.in. w ramach Impulstanz, Tanz im August, Les Particules, Perforations, BITEF, itd. W 2008 roku otrzymała nagrodę Prix Jardin d’Europe za spektakl Handle with great care w ramach wiedeńskiego festiwalu Impulstanz. Dalija Aćin Thelander mieszka w Sztokholmie w Szwecji.

Od 2004 roku Keren Levi (ur. 1972 w Izraelu) zdobywa uznanie międzynarodowe jako choreografka dzięki takim dziełom, jak Territory (2004) – wyróżniona nagrodą BNG produkcja na temat tożsamości i tworzenia ram powstała we współpracy z muzykiem Tomem Parkinsonem i artystą medialnym Tammuzem Binshtockiem oraz duet Couple-Like (2006) będący owocem pracy z belgijskim twórcą Ugo Dehaesem. W 2007 roku ośrodek tańca Tala z Zagrzebia zaprosił Levi do stworzenia wspólnie z lokalną grupą chorwacką Out of Service – spektaklu na temat gestów w przedstawieniach. W tym samym roku stworzyła też The Prize Piece, przedstawienie czerpiące inspiracje z nagrody, która otrzymała za Territory. W 2009 roku w wyniku współpracy z izraelskimi twórcami Orenem Laorem i Nivem Sheinfeldem Levi wyprodukowała i wykonała Big Mouth. Następnie wspólnie z Dehaesem stworzyła spektakl Couple-Like # 2, który w 2011 roku zdobył prestiżową holenderską nagrodę Silver Cricket. Wraz z Parkinsonem Levi stworzyła Envelopes, dzieło poświęcone relacjom między rodzeństwem i między muzyką a tańcem, którego premiera miała miejsce podczas Spring Dance Festival w Utrechcie w 2010 roku. W 2012 roku Levi wyprodukowała The Dry Piece, spektakl łączący sztukę wideo z tańcem, który otwierał Festival a/d Werf i zdobył nagrodę Dioraphte na festiwalu De Nederlandse Dansdagen 2013. W tym samym roku ponownie współpracowała z Parkinsonem, tworząc To Band – koncert muzyki i tańca, który miał premierę podczas Breakin’walls Festival w teatrze Frascati w Amsterdamie. Jej nowe dzieło, Clubbing, jest kontynuacją wymiany artystycznej z Parkinsonem, a jego premiera odbyła się w 2015 roku.

Levi uczy techniki tańca współczesnego, pracy z ciałem i choreografii w School for New Dance Development (SNDO) i na wydziale tańca nowoczesnego w School for Performing Arts Amsterdam (AHK), a także podczas festiwali i szkoleń w całej Europie.

Bilety w cenie 10 zł (dziecko) i 15 zł (opiekun/rodzic) są do nabycia w punktach informacyjnych Starego Browaru oraz na e-bilet.pl

kontakt: dzieci@starybrowarnowytaniec.pl

UpSideDown Logotypy ASF (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close