Poznań/SBNT dla Dzieci – Roztańczone Rodziny 2017: Dalija Aćin Thelander, Keren Levi „Up Side Down”

Zdjęcie: Poznań/SBNT dla Dzieci – Roztańczone Rodziny 2017: Dalija Aćin Thelander, Keren Levi „Up Side Down”

Fot. Jakub Wittchen dla Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

Wersja do druku

Udostępnij

Stary Browar Nowy Taniec dla Dzieci Roztańczone Rodziny 2016 zaprasza na spektakl dla dzieci w wieku 4-7 lat, stworzony przez Daliję Aćin Thelander i Keren Levi. Up Side Down jest wciągającym interaktywnym przedstawieniem, które łączy doświadczenie tańca współczesnego oraz sztuk wizualnych dla najmłodszych widzów. Spektakl zaprasza dzieci do wspólnej przygody, której mogą przyglądać się, w której mogą aktywnie uczestniczyć, i na której bieg mogą wpływać. Ta szczególna zmysłowa podróż pozwala wyostrzyć i ucieleśnić dziecięcą percepcję. Minimalistyczna oprawa przedstawienia pobudza wyobraźnię i promuje prostotę oraz wykorzystuje inspiracje znalezione w codziennych czynnościach i przedmiotach. Spektakl koncentruje się na interakcji i wspólnym działaniu: od przestrzeni do obiektów, od obiektów do ciała, od ciała do akcji, od akcji do tańca.

Projekt jest efektem międzynarodowej współpracy, złożonej z twórczych poszukiwań, badań i ewaluacji, włączając w to próby z uczestnikami, do których jest adresowany. Współtwórczyniami spektaklu są poznańskie tancerki: Krystyna Szydłowska, Dorota Michalak i Zofia Tomczyk, które ruchem i gestami zapraszają do uczestnictwa dzieci.

Produkcja jest wspierana przez: De Stilte (Breda, Holandia) Art Stations Foundation (Poznań, Polska), Station Service for Contemporary Dance and Youth Center Belgrade, (Belgrad, Serbia), Weld (Sztokholm, Szwecja). Każdy z partnerów stworzył własną wersję spektaklu i zorganizował prezentacje prac.

TRAILER

koncepcja i choreografia: Dalija Aćin Thelander, Keren Levi
muzyka: Tom Parkinson
wideo: Assi Weitz
występują: Dorota Michalak, Krystyna Szydłowska, Zofia Tomczyk

koprodukcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk (Polska); Station Service for Contemporary Dance (Belgrad, Serbia);
Little Theatre Dusko Radovic (Belgrad, Serbia); Weld (Sztokholm, Szwecja ); De Stilte – Theatre for children (Breda, Holandia)

przy wsparciu: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Arts Grants Sweden; Stockholm Stad, Ministry of Culture of Republic Serbia.

Dalija Aćin Thelander zajmuje się intensywnymi badaniami w dziedzinie tańca współczesnego dla dzieci i niemowląt, dla których stworzyła szereg spektakli tanecznych oraz choreografię do instalacji dla niemowląt Baby Space, wystawianej dotychczas w Polsce, Serbii i Danii. Pracuje na polu sztuk performatywnych i szeroko rozumianej kultury, tworząc choreografie oraz spektakle teatralne. Obecnie koncentruje się na działaniach, które traktują choreografię jako poszerzoną praktykę z naciskiem na interakcję i współuczestnictwo. Od 2008 roku Dalija rozwija równolegle praktykę choreograficzną skierowana do najmłodszej widowni (także niemowląt), tworząc, prowadząc warsztaty i zajęcia, by promować jak najwcześniejszy kontakt ze sztuką. Swoje prace prezentowała na całym świecie podczas wielu międzynarodowych festiwali, m.in. w ramach Impulstanz, Tanz im August, Les Particules, Perforations, BITEF, itd. W 2008 roku otrzymała nagrodę Prix Jardin d’Europe za spektakl Handle with great care w ramach wiedeńskiego festiwalu Impulstanz. Dalija Aćin Thelander mieszka w Sztokholmie w Szwecji.

Od 2004 roku Keren Levi (ur. 1972 w Izraelu) zdobywa uznanie międzynarodowe jako choreografka dzięki takim dziełom, jak Territory (2004) – wyróżniona nagrodą BNG produkcja na temat tożsamości i tworzenia ram powstała we współpracy z muzykiem Tomem Parkinsonem i artystą medialnym Tammuzem Binshtockiem oraz duet Couple-Like (2006) będący owocem pracy z belgijskim twórcą Ugo Dehaesem. W 2007 roku ośrodek tańca Tala z Zagrzebia zaprosił Levi do stworzenia wspólnie z lokalną grupą chorwacką Out of Service – spektaklu na temat gestów w przedstawieniach. W tym samym roku stworzyła też The Prize Piece, przedstawienie czerpiące inspiracje z nagrody, która otrzymała za Territory. W 2009 roku w wyniku współpracy z izraelskimi twórcami Orenem Laorem i Nivem Sheinfeldem Levi wyprodukowała i wykonała Big Mouth. Następnie wspólnie z Dehaesem stworzyła spektakl Couple-Like # 2, który w 2011 roku zdobył prestiżową holenderską nagrodę Silver Cricket. Wraz z Parkinsonem Levi stworzyła Envelopes, dzieło poświęcone relacjom między rodzeństwem i między muzyką a tańcem, którego premiera miała miejsce podczas Spring Dance Festival w Utrechcie w 2010 roku. W 2012 roku Levi wyprodukowała The Dry Piece, spektakl łączący sztukę wideo z tańcem, który otwierał Festival a/d Werf i zdobył nagrodę Dioraphte na festiwalu De Nederlandse Dansdagen 2013. W tym samym roku ponownie współpracowała z Parkinsonem, tworząc To Band – koncert muzyki i tańca, który miał premierę podczas Breakin’walls Festival w teatrze Frascati w Amsterdamie. Jej nowe dzieło, Clubbing, jest kontynuacją wymiany artystycznej z Parkinsonem, a jego premiera odbyła się w 2015 roku.

Levi uczy techniki tańca współczesnego, pracy z ciałem i choreografii w School for New Dance Development (SNDO) i na wydziale tańca nowoczesnego w School for Performing Arts Amsterdam (AHK), a także podczas festiwali i szkoleń w całej Europie.

Bilety w cenie 10 zł (dziecko) i 15 zł (opiekun/rodzic) są do nabycia w punktach informacyjnych Starego Browaru oraz na e-bilet.pl

kontakt: dzieci@starybrowarnowytaniec.pl

UpSideDown Logotypy ASF (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 12:00

Poznań: Studio Słodownia 3, Stary Browar, ul. Półwiejska 42

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close