Poznań/SBNT na Malcie 2018: Joanna Leśnierowska „Blur. Close Up”

Zdjęcie: Poznań/SBNT na Malcie 2018: Joanna Leśnierowska „Blur. Close Up”

Grafika: Michał Łuczak

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach programu Stary Browar Nowy Taniec na Malcie odbędzie się pokaz spektaklu Joanny Leśnierowskiej Blur. Close Up w wykonaniu Aleksandry Borys.

O spektaklu:

Gest celowego rozmazywania obrazu (ang. blur) jest obecny w tradycji europejskiego malarstwa już od czasów Leonarada da Vinci i jego techniki zmiękczania konturów (sfumato). Jednak to dopiero wraz z praktyką Gerharda Richtera (który od końca lat 60. XX wieku pozbawiał swe fotorealistyczne obrazy ostrości) rozmyte powierzchnie i kształty stały się jednym z centralnych motywów zarówno malarstwa figuratywnego, jak i abstrakcyjnego oraz współczesnej fotografii (i post-fotografii).

Niewyraźne płaszczyzny, zamazane kontury, mgliste wizerunki, bezkształtne motywy,  nieokreślone stany między w(yob)rażeniem a rozpadem, chaotyczne akumulacje,  nieustanny nadmiar jednocześnie ważnych i nie-ważnych detali, rozproszone wizje i znaczenia oraz zagadnienia koloru i kompozycji wysunięte na plan pierwszy – z  wszystkim tym w pamięci  wchodzimy na scenę by eksplorować możliwość „rozmazania” w kontekście ciała  i choreografii.

W trakie pracy poszukiwaliśmy sposobów przetłumaczania idei „rozmaz(yw)ania” na wszystkie poziomy spektaklu. „Rozmazanie” rozumieliśmy na dwa sposoby – dosłownie: jako pozbawienie ostrości/kształtu/formy (lub niemożność utrzymania jednej formy), i metaforycznie – jako wizualną i fizyczną reprezentację mentalnej i emocjonalnej kondycji, w której pozbawieni zostajemy wcześniej rozpoznanych i powszechnie akceptowanych punktów odniesienia oraz bezustannie, zarówno w makro, jak i mikro skali, doświadczamy sfragmentaryzowanej rzeczywistości pełnej skrawków obrazów i dźwięków, szczątków informacji, odprysków idei i ideologii.

Pomysł & kompozycja: Joanna Leśnierowska

Wykonanie: Aleksandra Borys

Scenografia i kostium: Michiel Keuper

Światło: Joanna Leśnierowska (przy współpracy koncepcyjnej Jana Maertensa)

Dźwięk & realizacja techniczna: Łukasz Kędzierski
Trening głosu: Katarzyna Sitarz
Oprawa graficzna: Michał Łuczak
Produkcja: Joanna Leśnierowska
Koprodukcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk
Przy wsparciu: wpZimmer Antwerp, Visegrad Artist Residency Program for Performing Arts (VARP-PA), MAAT Festival

***

Bilety dostępne na stronie malta-festival.pl  oraz w Punktach Informacyjnych Starego Browaru.

Stary Browar Nowy Taniec na Malcie 2018 - belka (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 22:00

Poznań: Galeria 2, Stary Browar, ul. Półwiejska 42

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close