Poznań/SBNTDD: spinaTheater – junges ensemble Solingen + Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne – „Mały książę”

Zdjęcie: Poznań/SBNTDD: spinaTheater – junges ensemble Solingen + Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne – „Mały książę”

Fot. Graphy de klein.

Wersja do druku

Udostępnij

Kolejna odsłona projektu Stary Browar Nowy Taniec dla Dzieci to pokaz przedstawienia zupełnie wyjątkowego. Po raz pierwszy w ramach cyklu prezentacji teatru tańca dla dzieci, zdecydowaliśmy się zaprosić widzów do obejrzenia spektaklu stworzonego przez młodzież. Sprowadzając do Poznania polsko-niemiecki projekt Der kleine Prinz – Mały Książę, chcemy pokazać jak bardzo interesujące są efekty choreograficznej pracy warsztatowej i twórczych poszukiwań artystycznych z młodymi ludźmi. Niezwykła plastyka ruchu oraz zaskakujące w treści i formie spotkanie młodych aktorów z Polski i Niemiec, to kwintesencja intrygującego teatru, poszukującego również na obszarze tańca współczesnego. Ogromna wyobraźnia artystów z Polski i Niemiec zaangażowanych w projekt, ich niezwykle profesjonalne podejście do młodych ludzi, otwarcie na osoby z niepełnosprawnością oraz włączenie do spektaklu problematyki inności, przyniosło efekty w postaci pięknego i głębokiego spektaklu dla młodych widzów, którego estetykę można porównać z teatrem wybitnego reżysera, geniusza plastycznych obrazów Roberta Wilsona.

Der kleine Prinz – Mały Książę
Integracyjny niemiecko-polski projekt teatralny

Jestem księciem czy lisem? Dla kogo się liczę? Jak chcę żyć? Co jest dla mnie ważne? Gdzie znajduje się moja planeta? W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania kilkanaścioro młodych ludzi ze Zbąszynia i okolic/Polska oraz członków młodzieżowego teatru spinaTheater z Solingen/Niemcy pod profesjonalną opieką artystyczną urodzonego w Polsce reżysera Olka Witta z Berlina, we współpracy z choreografkami Ewą Świtoń z Rudy Śląskiej oraz Julią Anne Steinhardt z Solingen, jak również szeregiem innych artystów spędziło lato 2011 na pracy nad projektem w oparciu o nowelę Antoinade Saint Exupery’ego Mały Książę (niem. Der kleine Prinz). Teatr młodzieżowy spinaTheater znany jest z pełnego krytyki i zaangażowania wyrażania własnej postawy w stosunku do kwestii politycznych i społecznych leżących w obszarze zainteresowań młodych ludzi. Stąd nigdy w inscenizacjach nie jest wykorzystywany statyczny, zamknięty tekst, lecz w oparciu o konkretną tematykę aktorzy ze swojego punktu widzenia tworzą własną sztukę. W podobny sposób polska młodzież oraz „spinaTheater” ujmują tematykę i idee z Małego Księcia. Wspólnie chcieli odpowiedzieć na ważne dla nich pytania. Na jakiej „planecie” żyje dzisiejsza młodzież? W kim znajduje swojego liska do oswojenia? Dla jakiej Róży będzie na zawsze? Spektakl okazuje się bardzo ciekawym i wciągającym obrazem potrzeb i poszukiwań współczesnej młodzieży, a jednocześnie interpretacją tekstu Exupery’ego interesującą dla młodych odbiorców w różnym wieku.

Proces produkcji spektaklu

W pierwszej fazie produkcji polska i niemiecka młodzież, również niepełnosprawna, spotkała się po raz pierwszy w Zbąszyniu, gdzie spędziła dwa tygodnie na warsztatach. Tu dana im była przestrzeń wyrażenia swoich zainteresowań, pokazywania możliwości i zbliżenia się do tematyki projektu poprzez dyskusje, odgrywanie ról i improwizacje. Różnorodne rozumienie świata wartości, światopogląd i zróżnicowane umiejętności teatralne zostały wykorzystane jako punkt wyjścia do wspólnej pracy. Język, poziom życia i narodowość stały się z upływem czasu bardziej wzbogaceniem niż przeszkodą. Obok prób, w wolnym czasie młodzież pływała, zwiedzała miasto i okolice, spędzała czas na wieczorach polsko-niemieckich czy po prostu poznawała się bliżej. Po tygodniu przerwy warsztaty kontynuowane były w Solingen. Tam aż do premiery podczas intensywnych prób z pierwotnych pomysłów, z improwizacji, budowane były konkretne sceny. Oprócz tego wypracowywano w tej fazie kostiumy i rekwizyty, światło i dźwięk, które przekształciły się w tło powstającego w myśl młodych aktorów przedstawienia.

Grupa niemiecka: spinaTheater – junges ensemble z Solingen

Teatr młodzieżowy spinaTheater Solingen jest młodą grupą teatralną, która zajmuje się wyrażaniem swojego zdania w kwestiach politycznych i społecznych. Czyni z nich temat swoich produkcji. W ten sposób pod profesjonalnym, artystycznym kierownictwem Olka Witta, reżysera i aktora, we współpracy z różnymi choreografami i artystami innych dziedzin, tworzy odważne i wyjątkowe przedstawienia, pracując na swój rozpoznawalny styl. Praca z ciałem, taniec, muzyka i scenografia tworzą nowoczesny performance, który przyciąga zarówno młodą, jak i dojrzałą publiczność.

Grupa polska

W przeciwieństwie do w miarę uformowanej grupy niemieckiej, polscy uczestnicy projektu wybrani zostali podczas specjalnych warsztatów poprowadzonych przez Olka Witta w Zbąszyniu. W ten sposób zainteresowana pracą teatralną młodzież mogła dowiedzieć się więcej o planowanym projekcie, sposobie pracy i swoich możliwościach. Do współpracy zaproszona została młodzież z Wielkopolski, m.in. podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zbąszyniu oraz uczniowie zbąszyńskiego gimnazjum i liceum. Szczególnie ważne było spotkanie z młodzieżą niepełnosprawną. Tutaj nieoceniony wkład wniósł Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Zbąszyniu, w którym uczy się i przebywa młodzież niepełnosprawna. Barwną i interesującą postacią tej grupy jest m.in. Tomasz Molenda – młody koźlarz ze Zbąszynia, grający muzykę na żywo w spektaklu. W ten sposób powstała grupa składająca się z dziewczynek i chłopców w wielu od 14 do 22 lat, z większym lub mniejszym doświadczeniem teatralnym, gotowych do współpracy nad projektem Mały Książę w mieszanej grupie o zróżnicowanych talentach.

Kuratorką projektu jest Alicja Morawska-Rubczak.

www.spinaTheater.de

występują Aylin Cam, Daphne Sassin, Dominika Ratajczak, Dorota Woźniak, Dustin Weber, Ewa Adamczak, Fabian Bauer, Janek David, Julia Nau, Karol Kosowski, Lisa Sadlowski, Monika Spychała, Natalia Skałecka, Sebastian Dzięcioł, Tomek Molenda
reżyseria Olek Witt (www.migranten-theater.de)
współreżyseria Citlali Huezo (www.labirintotheater.com)
asystent reżysera Karolina Wasilewski
scenografia Jan-Marco Schmitz
kostiumy Kerstin Junge
muzyka i światło Tom Hornig
pedagog tańca Ewa Świtoń (www.kioskruchu.com.pl)
asystent choreografa Julia Anne Steinhardt
producent Christoph Stec
przygotowanie warsztatów Isabel Cuesta, Sabine Seume, Karin Flurer-Brünger, Ute Kranz, Irek Solarek
opieka nad grupą polską Iwona Urbaniec, Bożena Bułczyńska
premiera 16 września 2011

wiek: od 10 lat
bilety: 15 zł (normalne i dziecięce)

bilety dostępne w punktach informacyjnych w Atrium i Pasażu Starego Browaru

Stary Browar Nowy Taniec dla Dzieci

informacje o programie ›

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close