Poznań/Short Waves Festival 2015: „Dances with Camera OVER TIME” – pokaz pozakonkursowy

Zdjęcie: Poznań/Short Waves Festival 2015: „Dances with Camera OVER TIME” –  pokaz pozakonkursowy

Tactum. Fot. materiały organizatorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Screendance, videodance, dance film, cinedance… taniec tworzony dla kamery. To hybrydyczna forma, która obejmuje dziś coraz szersze spektrum możliwości, splatając różne gatunki filmu, sztuk wizualnych i mediów. Jej podstawowym językiem ekspresji pozostaje jednak zawsze ruch i taniec. „Screendance jest prowokacją. Zachęca do podróży w nieznane, do odkrywania możliwości. Zarówno dla twórcy i dla widza przyjemność tkwi w przygodzie odkrywania, czym może stać się połączenie tańca i filmu”[1]

Dances with Camera to międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych o tematyce związanej z tańcem, ruchem, cielesnością i poszukiwaniem form ekspresji wyrażonych w nieskrępowany sposób.

W tym roku, ze względu na duże zainteresowanie konkursem i wysoki poziom nadesłanych zgłoszeń, odbędzie się dodatkowy pokaz Dances with Camera OVER TIME, z programem pozakonkursowym.

I PLAY DEAD / Kaveh Akaber / Szwecja / 2013 / 14’
Kaveh Akaber i Lova Eriksson stworzyli niełatwą mieszankę gatunków – taniec, dramat, thriller. Film przywołuje nastrój nieopowiedzianej, tragicznej historii. Kobieta odwiedza opuszczony, post-industrialny budynek, w którym napotyka dwoje dzieci. Prowadzą ją coraz dalej w głąb budynku i coraz bliżej ich mrocznego sekretu. To, co zaczęło się jako niewinna zabawa, niespodziewanie przemienia się w dziwny balet.

OD ŚWITU DO ZMIERZCHU
/ Olga Matuszewska/ Jamajka/Polska / 2014 / 5’

Rifical Team to grupa dancehallowych tancerzy ulicznych z Jamajki. Dancehall to muzyka i kultura wywodząca się z Jamajki. Tancerze żyją i tańczą na ulicy Lynhorstroad w getcie Kingston. Film pokazuje czym jest taniec w ich życiu. Muzyka i taniec obecne są w ich życiu od wczesnych lat dziecięcych do dojrzałości, od świtu do zmierzchu dnia i życia.

LOVE-ISM / Paul Sixta / Holandia / 2014 / 12’
Film, jako efekt multidyscyplinarnego procesu twórczego, ma hybrydyczną naturę. Łączy udokumentowaną rzeczywistość z wyobrażonymi historiami i przyjmuje trzeźwe, a jednocześnie skrajnie romantyczne spojrzenie na etos miłości we wszelkich odmianach. LOVE-ISM | THINGS THAT MATTER jest zaproszeniem do przyjrzenia się subtelnej polityce intymności, która wyłania się ze spotkania bliskich osób w fizycznym otoczeniu.

UNIVERSE / Katarzyna Olszewska / Polska / 2014 / 1’27’’
UNIVERSE to wizualizacja samotności człowieka. Bohaterka zamknięta w ograniczonej przestrzeni swojego umysłu samotnie walczy z problemami i słabościami. Otoczona jedynie własnym odbiciem, próbuje wyrwać się z pułapki samotności, jednak im dłużej walczy, tym bardziej jej problemy się pogłębiają, sprawiając, iż gubi się w pętli własnego cierpienia.

BARN DANCE / John Haptas / USA / 2013 / 4’
Namiętne pas de deux w przestrzeni niemal abstrakcyjnego światła i cienia

A passionate pas de deux in a space of near-abstract light and shadow

…THE DANCER FROM THE DANCE / Karen Pearlman / Australia / 2013 / 27’
Skąd bierze się taniec? Do czego służy? Gdzie się podziewa, gdy opuszcza ciało tancerza? …THE DANCER FROM THE DANCE to dokumentalny film, poprzez taniec i wypowiedzi ukazujący ciekawe historie i filozofie zróżnicowanych kulturowo i artystycznie tancerzy w różnym wieku. …THE DANCER FROM THE DANCE to na wpół wspomnienie, na wpół badanie, które stawia przed tancerzami wielu generacji pytania: czy taniec jest tożsamością? Kulturą? Stratą czasu? To nowatorskie połączenie filmu tańca i filmu dokumentalnego opowiada przejmujące, czasem bolesne a czasem zabawne historie ludzi, którzy przeżywają życie w tańcu.

PERIPHERAL VISION (Ääreisnäkö) / Antti Ahokoivu / Finlandia / 2013 / 16’
Film tańca badający wzajemne oddziaływania natury i człowieka. A także brak zaufania pomiędzy ludźmi.

DROOL / Jeremiah Kipp / USA / 2013 / 4’
Rozważania na temat seksualności, narodzin i feminizmu… podbarwione znaczeniem i symboliką kobiecej siły tworzenia życia i pasożytniczej męskiej natury…

KINTSUGI / Antonella Mignone & Cristiano Panepuccia / Włochy / 2014 /4’30’’
Blizny łączą z wydarzeniami, które je spowodowały. Bardzo często są to traumatyczne przeżycia. KINTSUGI (or Kintsukuroi), czyli „złote łączenie”, to jaońska technika sklejania potłuczonej ceramiki laką zmieszaną ze złotem. Każde naprawione naczynie posiada unikalny wzór złotych linii, zgodnych z przypadkowymi pęknięciami. Ta technika wywodzi się z przekonania, że przedmiot, który odsłania swoją historię staje się piękniejszy i bardziej wartościowy. Ciała także mówią nam swoją historię. Niektóre z nich mówią głośno.

TRACE / Daniel Böhm / Argentyna / 2014 / 14’23’’
Kobieta pomiędzy naturą a cywilizacją. Przemoc tkwiąca w naszych ciałach poddaje się formie wyzwolenia. Na obrzeżach wielkiego miasta kobieta budzi się z długiego, być może wieloletniego snu. W powolnym, ale nieustającym zbliżeniu jej ciało ujawnia ślady życia naznaczonego samotnością, szaleństwem, rozmijaniem się z innymi.

HYDRA / Florence Freitag / Niemcy / 2014 / 2’53’’
HYDRA próbuje znaleźć drogę poprzez miasto, drogę wyjście, ale nie może jej odnaleźć.

MINDSIGHT / Meritxell Aumedes / Szwecja / 2014 / 6’39’’
MINDSIGHT to refleksja na temat sposobu, w jaki postrzegamy rzeczywistość. Zainspirowany różnymi pojęciami teorii kwantowej, takimi jak nielokalność i splątanie kwantowe, które zostały zastosowane do ruchu i obrazu. Otwarcie na możliwość wielu światów i czasów, i czego wymagałoby ustanowienie różnego rodzaju połączeń. Czy możliwe jest osiągnięcie nowej świadomości, przekraczającej ograniczenia?

ARENA
/ Natalie Metzger / USA / 2014 / 11’
ARENA uchwytuje siłę walki w obrębie społeczności, wewnątrz starożytnego kamiennego kręgu. Wieki temu ludzie wnosili kamienne kręgi, centra mocy. We współczesnych miastach, bez tych ścian, wciąż czujemy skoncentrowaną energię wielu ludzkich dążeń; różnych miłości, nadziei i lęków ścierających się i składających na miejską intensywność. Żyjąc w miastach występujemy z naszej prywatności na arenę ludzi wspierających się wzajemnie, walczących ze sobą, spotykających się, oceniających się nawzajem.

EVOCATION / Juan J. Ochoa / Hiszpania/Anglia /8’43’’
To opowieść o pianiście w zbliżeniu z fortepianem. EVOCATION, z muzyką Izaaka Albeniza, odzwierciedla pragnienie i inspirację artysty, w utworze zacierającym granice między muzyką, tańcem i kinem. Film pełen pasji, piękna i wrażliwości.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu i prezentowanych filmach dostępne są na stronach www.shortwaves.pl oraz na facebooku: https://www.facebook.com/events/431080087059752/

Organizatorem Short Waves Festival jest poznańska Fundacja Edukacji Kulturalnej AD ARTE.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 16:00

Poznań: Charlie Monroe Kino Malta ul. Rybaki 6a.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close