Poznań/Short Waves Festival 2017: „Dances with Camera” – konkurs krótkometrażowych filmów tanecznych cz. II

Zdjęcie: Poznań/Short Waves Festival 2017: „Dances with Camera” – konkurs krótkometrażowych filmów tanecznych cz. II

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Dances with Camera odbywa się w ramach Short Waves Festival. Jest to międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych, których wspólnym językiem jest taniec, ruch oraz szeroko pojęta fizyczna ekspresja. Konkurs jest otwarty na filmy tańca – niezależnie od ich stylów i gatunków. Do udziału w selekcji zaproszone są również formy dokumentalne oraz eksperymentalne, łączące różne gatunki filmu, sztuk wizualnych i mediów. Podczas dwóch dni pokazów konkursowych Dances with Camera 2017 w Kinie Muza w Poznaniu (ul. Św. Marcin 30) zaprezentowane zostaną dwa zestawy wybranych filmów. Selekcjonerką konkursu Dances with Camera jest Regina Lissowska-Postaremczak. Jurorami tegorocznej edycji konkursu będą: Gábor Pintér, Koen Victoor i Andrzej Grabowski.

Program – dzień 2:

Sensate, Wielka Brytania 2015, 16’32”, reż. Jo Cork, produkcja: Jo Cork
Kobieta stara się wyzbyć emocjonalnej pustki, która nie pozwala jej poczuć żadnego fizycznego przywiązania do życia. Decyduje się na desperacką podróż, poszukując sposobu, aby poczuć rzeczywistość świata.

Jo Cork – absolwentka Liverpool Institute for Performing Arts; jej prace prezentowano podczas LEAP Dance Festival w Liverpoolu oraz w ramach Ludus Dance Cuts. Tancerka, performerka, choreografka i niezależna pedagożka.

Plow Plant Reap, USA 2015. 13’02”, reż. Marta Renzi, produkcja: And Dancers, Inc.
Pośród majestatycznego krajobrazu pól uprawnych, kobieca społeczność gromadzi się, aby wspólnie przeżywać chrzest. Wschodząc i zachodząc niczym słońce i cień, Plant Plow Reap celebruje radość i porządek, zwieńczony żniwami.

Marta Renzi – reżyserka ponad 20 filmów krótkometrażowych nagradzanych na ok. 100 festiwalach międzynarodowych; siedmiokrotna laureatka grantów National Endowment for the Arts. Stworzyła ponad 75 choreografii dla założonego przez siebie zespołu Project Company, a także liczne choreografie dla zespołów z USA i zagranicy.

Tournures (Twist), Belgia 2016. 7’45’’, reż. Sebastien De Buyl, produkcja: Terlingua Films & Hélios
W świecie, w którym płeć kulturowa jest odwrócona, mężczyzna usiłuje uwolnić się od strumienia alienacji, uprzedzeń i stygmatyzacji. Ucieleśnia emancypację, domaga się równości seksualnej.

Sebastien De Buyl – ur. w Teksasie w 1987 roku. Jako trzynastolatek uciekł do Brukseli, gdzie mieszka i pracuje do dziś. Zanim nakręcił swój pierwszy film krótkometrażowy, fascynował się fotografią, ilustratorstwem i sztukami pięknymi; w 2013 roku wyreżyserował swój pierwszy film pełnometrażowy, Lone Wolf. Twist to jego debiutancki film taneczny.

To the Ends of the Fingertips, Wielka Brytania 2016. 3’12’’, reż. Roswitha Chesher, produkcja: Artstrust Productions
Wymykając się przez palce czasu, poszukujemy wolności i spełnienia w tej surrealistycznej, bogatej wizualnie opowieści.

Roswitha Chesher – z wykształcenia tancerka i choreografka; autorka filmów, instalacji i zintegrowanych projektów, łączących film taneczny i performans; współpracuje z wieloma wiodącymi choreografami i choreografkami w Europie. Jej prace prezentowano w Wielkiej Brytanii i za granicą.

Mini ballet en trois taches de sang (A Blood Stained Ballet), Francja 2016. 16’10’’, reż. Étienne Chédeville, produkcja: 6TMD FILMS
W swojej sypialni kobieta musi walczyć z mężczyzną, który w niewyjaśnionych okolicznościach wyszedł z jej szafy. Nieznajomy próbuje uwieść kobietę, ale staje się coraz bardziej brutalny.

Étienne Chédeville – reżyser, scenarzysta, muzyk; student ostatniego roku studiów filmowych na Uniwersytecie Paryskim oraz pisania scenariuszy w INSAS w Brukseli. Reżyser dwóch filmów krótkometrażowych, Since god died oraz A blood stained ballet.

Just So, USA 2016. 8’57’’, reż. Ben Estabrook, produkcja: Amy Seiwert’s Imagery
Moralność bawi, eksplorując oczekiwania lat 70-tych.

Ben Estabrook – reżyser filmowy, pedagog, wykładowca, absolwent kulturoznawstwa w University of California oraz studiów w zakresie filmu i sztuk medialnych w University of Utah; współtwórca i Dyrektor Techniczny San Francisco Dance Film Festival.

TACT, Francja 2016. 14’42’’, reż. Thibaud Le Maguer, produkcja: Le Fresnoy
Dwóch tancerzy zaangażowanych w powolną poezję zmienianych póz i podnoszeń tworzy organiczną architekturę trudną do zdefiniowania. Następuje zaburzenie, grawitacja się waha, a więź tancerzy spala się, pozostając w stałej transformacji.

Thibaud Le Maguer (ur. w 1980 roku) – choreograf, laureat narodowego dyplomu studiów choreograficznych CNSMD w Lyonie oraz zintegrowanego programu ex.e.r.ce w CNN w Montpelier oraz Transforme la perception Royaumot Foundation.

Solo na dwie, Poland 2016. 4’, reż. Anita Kwiatkowska-Naqvi, Kalina Duwadzińska, produkcja: LeLe Crossmedia Production
Po długiej stagnacji bohater uczy się jak ponownie wyrażać uczucia. Minimalistyczna historia zostaje opowiedziana poprzez taniec i stop motion.

Anita Kwiatkowska-Nagyi (ur. w 1986 roku w Krakowie) – absolwentka wydziału animacji Łódzkiej Szkoły Filmowej oraz wydziału psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Kalina Duwadzińska ( ur. w 1985 roku) – tancerka i instruktorka tańca, absolwentka wydziału choreografii i techniki tanecznej Akademii Muzycznej w Łodzi.

Pilgrimage, Kanada 2016, 10’43’’, reż. Marlene Millar, produkcja: Mouvement Perpétuel
Dziewięcioro tancerzy i piosenkarzy podróżuje wzdłuż rozgrzanych dróg i pól księżycowych, aby znaleźć schronienie w porzuconym miejscu kultu. Poprzez szereg skomplikowanych tureckich wzorów, grupa odnajduje ukojenie w chronionej przestrzeni.

Marlene Millar – z wykształcenia tancerka i designerka; od ponad 25 lat pracuje jako autorka projektów medialnych, laureatka międzynarodowych nagród za filmy taneczne (solo oraz z zespołem Mouvement Perpetuel, którego jest założycielką).

Łączny czas: 96’.

Bilety: 10 zł, dostępne na stronie www.bilety24.pl (link powyżej) oraz w Kinie Muza
Język: PL + ENG

 

Bilety: http://bit.ly/2nju4HN


Organizator: Short Waves Festival, Fundacja Ad Arte, Kino Muza w Poznaniu
www.shortwaves.pl
www.adarte.pl

#swf2017 #beyondborders #danceswithcamera

Logo Dances with Camera (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:45

Poznań: Kino Muza, ul. Św. Marcin 30

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close