Poznań/Short Waves Festival 2018: „Dances with Camera” – konkurs krótkometrażowych filmów tanecznych cz. I

Zdjęcie: Poznań/Short Waves Festival 2018: „Dances with Camera” – konkurs krótkometrażowych filmów tanecznych cz. I

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Dances with Camera to międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych, których wspólnym językiem jest ruch i taniec. W ramach pokazów prezentowane są filmy tańca z całego świata, odsłaniające przez widzami nieograniczone możliwości fizycznej ekspresji i filmowego obrazowania. W tym roku organizatorzy wyselekcjonowali 23 tytuły z 14 krajów, które będą konkurowały o uznanie Jury i publiczności. W programie znalazły się filmy fabularne, dokumenty, animacje, a także projekty eksperymentalne i choreograficzne impresje. Są wśród nich propozycje refleksyjne, ale też filmy urzekające humorem. Jak zwykle nie zabraknie tańca, cielesnej narracji i zaskakujących poszukiwań ruchowych.

Dances with Camera jest częścią Short Waves Festival już od 5 lat, a pokazy konkursowe niezmiennie cieszą się popularnością zarówno wśród miłośników tańca, jak i filmu. Dlatego z okazji X edycji Festiwalu oprócz konkursowych pokazów Dances with Camera organizatorzy przygotowali także specjalny pokaz polskich filmów tańca, Polish Moves.

Po pokazach konkursowych odbędą się spotkania z twórcami. Nazwiska zwycięzców zostaną ogłoszone na gali rozdania nagród w niedzielę 25 marca o godz. 20.00.

Program Dances with Camera I:

 

 

Heron

Od reżysera:

Improwizowany film taneczny o marginalizacji i miejskich rytuałach przejścia. Zainspirowało go spotkania z ranną czaplą. Pięknie wyzywająca, pełna wdzięku i boleści – oddawała moje poczucie bezsilności.

USA 2016. 5’. Reżyseria: Roxana Barba. Produkcja: Roxana Barba

Roxana Barba – choreografka i performerka, absolwentka Pontificia Universidad Católica. Jej praktyki oparte są na interdyscyplinarnym połączeniu tańca, filmu i projekcji wizualnych. Autorka filmów:  Zenú, Mango Season.

SIX SOLOS

Indywidualna czy wspólna ekspresja? Możemy stać się czymś więcej niż tylko sumą części. Solowi tancerze wchodzą na pustą scenę, rozpoczynają tańce indywidualne, które z czasem splatają się w jeden występ.

Wielka Brytania 2016. 7’. Reżyseria: Simon Fildes. Produkcja: Goat

Simon Fildes – badacz, producent, kierownik projektów artystycznych, pedagog. Przez większość czasu pracuje jako freelancer, tworząc projekty artystyczne, muzyczne i medialne.

Carte blanche

Poeta wędrujący. Drewno liści i ulotne przebłyski. Wyobraźnia to ruch, ruch staje się tańcem. Obok głównego bohatera pojawiają się nieuchwytne postacie kuszące go znakiem, tańcem, namiętnym uściskiem.

Włochy 2017. 6’. Reżyseria: Augenblick. Produkcja: Augenblick Associazione Culturale

Augenblick – wideokolektyw taneczny i performatywny, stworzony w 2014 roku przez Alessandrę Elettrę Badoino, z siedzibą w Genui (od 2015).

In search of lost time

Mężczyzna i kobieta, zawieszeni w tym samym surrealistycznym miejscu, lecz innym czasie. Renzi, z pomocą kamerzysty i performerów, tworzy czarno-białą medytację o pamięci i nieobecności.

USA 2017. 9’. Reżyseria: Marta Renzi. Produkcja: And Dancers, Inc.

Marta Renzi – autorka ponad 20 filmów krótkometrażowych. Nazywana „nieustraszoną badaczką miejsc niekonwencjonalnych”, tworzy choreografie site-specific w nieoczywistych lokalizacjach. Aktualnie pracuje nad godzinnym projektem telewizyjnym w dwóch częściach, poświęconym filmowi tańca w latach osiemdziesiątych.

Home

Dom, który się rozpada. Związek, który się rozpada. Kiedy nic już nie zostało.

Holandia 2017. 1’. Reżyseria: Nicola Hepp. Produkcja: Nicola Hepp

Nicola Hepp – absolwentka Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten. Od 2003 r. tworzy performanse z wykorzystaniem projekcji audiowizualnych. Autorka filmów: The Double, Walk”, “Echo”.

Porcelain

Stół, dwa krzesła, filiżanki do herbaty… Życie i jego liczne zmiany, spotkania, dzielenie się, troska, zależność i strata. Para pokazuje historię akceptacji zmiany wywołanej poważnym problemem zdrowotnym.

Wielka Brytania  2017. 7’. Reżyseria: Roswitha Chesher. Produkcja: Louisa Borg-Costanzi Potts, Trinity Laban

Roswitha Chesher – absolwentka studiów tanecznych i choreograficznych w Trinity Laban. Autorka filmów tańca oraz instalacji wideo dla projektów performatywnych.

Cold Storage

Hołd dla wirtuozerii fizyczności i komedii cichego ekranu. Na odludnym arktycznym brzegu rybak odkrywa swojego prehistorycznego odpowiednika zamrożonego w lodzie. Odmraża go na dziką całonocną imprezę.

Finlandia 2016. 9’. Reżyseria: Thomas Freundlich. Produkcja: Lumikinos Production

Thomas Freundlich – wiodący przedstawiciel dynamicznie rozwijającej się fińskiej sceny tanecznej. Autor filmów krótkometrażowych i dokumentalnych o tańcu oraz projektów 3D i scenicznych projekcji audiowizualnych.

Kâbus

Turcja przeżywa niepokojący zwrot polityczny. Jak spać, gdy słyszy się duchy wojny? Skąd się wzięły te eksplozje? Z miasta czy z własnej głowy?

Francja 2017. 8’. Reżyseria: Alice Fargier. Produkcja: bathysphere productions

Alice Fargier (b. 1984) – szwajcarsko-francuska reżyserka, autorka wielokrotnie nagradzanego filmu The Water and the Wall. Niedawno ukończyła pracę nad swoim najnowszym filmem, The Visit.

 

CARGO

Niepewność rzeczywistości, która przenika codzienne życie. Czy to się dzieje naprawdę? Krótki, jednoujęciowy film taneczny.

Niemcy 2017. 4’. Reżyseria: Jasmine Ellis. Produkcja: Jasmine Ellis, Bad Posture Productions

Jasmine Ellis – kanadyjska reżyserka filmowa i choreografka. Mieszka i pracuje w Monachium. Współzałożycielka Bad Posture Productions, w której powstają filmy o tańcu współczesnych. Autorka filmów: “Plan B”, “Informatie”.

 

The Leaning and the Blind

Przy Krzywej Wieży w Pizie trwa niekończąca się choreografia. Setki nieznajomych szarpie się i błądzi w powietrzu, jak ślepi szukający drogi. Powstaje wspólny język ruchu, globalna grę w głuchy telefon.

Finlandia 2017. 12’. Reżyseria: Sara Pathirane. Produkcja: Sara Pathirane

Sara Pathirane – w swoich pracach odwołuje się do tradycji malarstwa pejzażowego i problematyki związanej z wykonywaniem zdjęć. Tworzy projekty na przecięciu sztuk audiowizualnych, malarstwa i live installation.

Жар Птица (Firebird)

Artystyczna impresja napędzane rytmem muzyki i swobodą tańca. Tworzy magiczny świat, w którym Miłość jest wiodącą metafizyczną siłą pokonującą życie i śmierć.

Bułgaria 2016. 7’. Reżyseria: Velislava Gospodinova. Produkcja: Red Stroke
Velislava Gospodinova – freelancerka, scenografka, kompozytorka i animatorka. Tworzy projekty komercyjne z użyciem efektów wizualnych i kompozycji 2D. Promienna osobowość z mroczną wyobraźnią i zakręconymi snami.

The Dance of the Living Stones

Młodzi włoscy artyści; sycylijski zespół indie-rockowy; arcydzieło land-artu i małe, pełne życia miasto. Stworzenie połączenia między sztuką, tańcem i muzyką jest nadrzędnym celem w tej opowieści o Sycylii.

Włochy 2017. 5’. Reżyseria: Angelo De Grande. Produkcja: Giuseppe Dugo

Angelo De Grande – historyk sztuki, doktorat uzyskał w paryskiej EPHE. Jego pierwsza praca, Sailor Acoustic Song for French chanteuse Irina R, zwyciężyła w konkursach festiwalowych Imperia Film Festival oraz Avanca Film Festival (2016).

Dance Rome Rise

Sam wyszedłeś spośród kwiatów. Ze mnie usunięto piękny świat kolorów i ruchu. Jak się czujesz, jeśli wiesz, że koniec świata nadejdzie w ciągu trzech dni? Co byś zrobił? Jak byś to wyraził?

Włochy 2016. 8’. Reżyseria: Javier Cardenete Rivera. Produkcja: Filmo a.c., Real Academia de España en Roma

Javier Cardenete Rivera – absolwent Complutense University of Madrid. W swoich projektach eksperymentuje z narracjami fikcyjnymi i non-fiction. Autor filmow o tańcu.

True Love Waits

Przejmująca opowieść o stracie i samotności. Światowej sławy choreografka, Bobbi Jene Smith, prezentuje hipnotyczny taniec do True Love Waits zespołu Radiohead.

Izrael 2017. 3’. Reżyseria: Adi Halfin. Produkcja: Dallas Simms

Adi Halfin – wielokrotnie nagradzana reżyserka i scenarzystka. Jej prace pokazywano na ponad 70 festiwalach filmowych, w tym Cannes i Berlinale. Dzieli swój czas między Tel-Awiwem i Berlinem.

***

Jury

Kerstin Hamburg – urodzona w Nordhausen w Turyngii. Studiowała na uniwersytecie w Wuppertalu, gdzie mieszka i pracuje od 1995. Pracuje jako communication designer, skupiając się na fotografii. W 2013 roku wraz z grupą artystów, kuratorów, tancerzy, projektantów stron internetowych i dystrybutorów filmowych założyła Tanzraushen, stowarzyszenie wspierające idee i zamierzenia festiwalu Dance on Screen. Pierwsza edycja TANZRAUSHEN –International Dance on Screen Festival odbyła się w Wuppertalu w 2016 roku.

Krzysztof Stasiak – producent filmowy, realizator dźwięku i reżyser. Członek Europejskiej Akademii Filmowej i nauczyciel w Warszawskiej Szkole Filmowej. Doktorant PWSFTviT w Łodzi. Stypendysta Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Uczestnik warsztatów „Sound of the Image” (Berlin), „European Video Dance Heritage” (Madryt), „Screendance Masterclass” (Perth), „Winnipeg Screendance Intensive” (Kanada). Twórca filmów: Masina i Tactum – żywioły tańca,  prezentowanych na wielu festiwalach w kraju i za granicą.

Gitta Wigro – niezależna programerka filmów tańca mieszkającą w Londynie. Gościnnie selekcjonowała pokazy filmowe, wygłaszała wykłady i była członkinią jury na wielu międzynarodowych festiwalach. Prowadziła brytyjski festiwal Dance on Screen. Obecnie jest programerką konkursu filmów o tańcu na Leeds International Film Festival i wykładowczynią na kierunku film tańca na poziomie studiów magisterskich w London Contemporary Dance School. Współzałożycielka organizacji zajmującej się rozwojem artystycznym Independent Dance.

***

Bilety dostępne będą w sprzedaży od 6 marca na stronach ebilet.pl oraz w Punktach Informacyjnych Starego Browaru.

Więcej informacji:

www.shortwaves.pl

www.facebook.com/festiwalshortwaves

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Poznań: Słodownia 3, Stary Browar, ul. Półwiejska 42. Pokaz konkursowy.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close