Poznań/Short Waves Festival 2018: „Dances with Camera” – konkurs krótkometrażowych filmów tanecznych cz. II

Zdjęcie: Poznań/Short Waves Festival 2018: „Dances with Camera” – konkurs krótkometrażowych filmów tanecznych cz. II

Fot. materiały organizatorów

Wersja do druku

Udostępnij

Dances with Camera to międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych, których wspólnym językiem jest ruch i taniec. W ramach pokazów prezentowane są filmy tańca z całego świata, odsłaniające przez widzami nieograniczone możliwości fizycznej ekspresji i filmowego obrazowania. W tym roku wyselekcjonowaliśmy 23 tytuły z 14 krajów, które będą konkurowały o uznanie Jury i publiczności. W programie znalazły się filmy fabularne, dokumenty, animacje, a także projekty eksperymentalne i choreograficzne impresje. Są wśród nich propozycje refleksyjne, ale też filmy urzekające humorem. Jak zwykle nie zabraknie tańca, cielesnej narracji i zaskakujących poszukiwań ruchowych.

Dances with Camera jest częścią Short Waves Festival już od 5 lat, a pokazy konkursowe niezmiennie cieszą się popularnością zarówno wśród miłośników tańca, jak i filmu. Dlatego z okazji X edycji Festiwalu oprócz konkursowych pokazów Dances with Camera organizatorzy przygotowali także specjalny pokaz polskich filmów tańca, Polish Moves.

Po pokazach konkursowych odbędą się spotkania z twórcami. Nazwiska zwycięzców zostaną ogłoszone na gali rozdania nagród w niedzielę 25 marca o godz. 20.00.

Program Dances with Camera II:

Above the light

Above the light rozgrywa się na dachu wieżowca na tle zachodu słońca i ulicznych świateł.

Wielka Brytania 2016. 6’. Reżyseria: Heike Salzer. Produkcja: Salts & Jack Laidlaw

Heike Salzer – niemiecka performerka, choreografka, kuratorka, wykładowczyni i badaczka. Od 2017 roku członkini rady kuratorskiej Sans Souci Festival of Dance Cinema.

Skuggdjur (Shadow Animals)

Marall idzie z rodzicami na przyjęcie, ma się dobrze zachowywać. Dorośli wokół niej próbują się dopasować – nie każdemu to wychodzi. Nikt poza dziewczynką nie dostrzega cienia krążącego po domu.

Szwecja 2017. 22’. Reżyseria: Jerry Carlsson. Produkcja: Garagefilm International

Jerry Carlsson – absolwent Valand Academy (2015). Znalazł się na liście programu European Film Promotions „FUTURE FRAMES: Ten filmmakers to follow”, ogłoszonej podczas Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach.

The doubts and reflections of Eve

 

Film inspirowany postacią biblijnej Ewy oraz wierszem Adama Zagajewskiego Spróbuj opiewać okaleczony świat. Pokazuje kontrast pomiędzy pięknem i brutalnością świata.

Hiszpania, Polska 2017. 9’. Reżyseria: Eva Campos Suarez. Produkcja: Plat Artistic Association

Eva Campos Suarez – freelancerka, fotografka i autorka wideografii. Mieszka w Brukseli. Współpracuje z polską choreografką Martą Kosieradzką.

Kalt (Cold)

Obraz cierpienia matki, która nie jest w stanie poczuć miłości do swojego dziecka, bez względu na podejmowane próby. Wpada w depresję, przez co trudno jej żyć dalej.

Niemcy 2017. 6’. Reżyseria: Sven Niemeyer. Produkcja: red penguin

Sven Niemeyer – studiował sztuki teatralne (ze szczególnym uwzględnieniem tańca) w Hamburgu i Monachium. Uczestniczył w licznych warsztatach tanecznych w Seattle, Los Angeles i Nowym Jorku, dzięki którym dojrzał jako artysta taneczny. Cold to jego debiut filmowy.

Eurêka!

Społeczność ludzi z zespołem Downa żyje w ruinach dawnego wesołego miasteczka. Znajdują mechaniczną lalkę, graną przez jedynego pełnosprawnego aktora, i wykonują z nią cyrkowy numer.

Kanada 2016. 15’. Reżyseria: David B. Ricard. Produkcja: Les productions des pieds des mains (Menka Nagrani)

David B. Ricard (ur. 1984) – operator filmowy i video designer. Film Eurêka! stworzył we współpracy z choreografką i aktywistką Menką Nagrani.

60 PULSES

Film eksploruje ideę wysiłku, która daje możliwość korzystania z taktyk i wyznaczania celów. Postać kobieca uwięziona w wewnętrznej podróży porusza się po zardzewiałym pomieszczeniu otoczonym przez okna.

Greece 2016. 3’. Reżyseria: Aliki Chiotaki. Produkcja: Aliki Chiotaki

Aliki Chiotaki – artystka interdyscyplinarna. W swoich pracach stosuje obserwację ruchu i media audiowizualne, badając zagadnienia związane z ruchem ciała, rytmem i formami przestrzennymi. Tworzy na przestrzeni sztuk audiowizualnych, tańca, rysunku i fotografii.

The Yellow Room

Jessiki i Junji, każde zamknięte w samotnej wiązce światła, ostrożnie krążą wokół siebie. Kończyny splatają się, ciała chwytają zanim uderzą o ziemię. Czy są kochankami? Czy są jednością?

USA 2017. 5’. Reżyseria: Sara Pathirane. Produkcja: Visual Artist

Sara Pathirane – w swoich pracach odwołuje się do tradycji malarstwa pejzażowego i problematyki związanej z wykonywaniem zdjęć. Tworzy projekty na przecięciu sztuk audiowizualnych, malarstwa i live installation.

 

Bhairava

Bhairava przywołuje aspekty Sziwy, Pana Tańca, jako niszczyciela zła i strażnika czasu. Choreograf Shantala Shivalingappa tworzy żywe wcielenie bóstwa, osadzone w sugestywnym krajobrazie Hampi w Indiach.

Kanada 2017. 14’. Reżyseria: Marlene Millar, Philip Szporer. Produkcja: Mouvement Perpétuel

Millar and Szporer poznali się w 1986 r. Dziesięć lat później połączyli siły w serii filmów Moments in Motion.

Ballata dell’ipocondria (Ballad of Hypochondria)

Droga dla muzyki i obrazów zawieszona między narracją a eksperymentowaniem, technologią a trybalizmem. Skupia się na symbolicznej pracy nad schematem kolorów.

Włochy 2017. 6’. Reżyseria: Antonello Matarazzo. Produkcja: Antonello Matarazzo

Antonello Matarazzo – malarz i artysta audiowizualny. Tworzy w duchu „Medialismo”, integrując różne media (fotografię, obraz, wideo).

***

Jury

Kerstin Hamburg – urodzona w Nordhausen w Turyngii. Studiowała na uniwersytecie w Wuppertalu, gdzie mieszka i pracuje od 1995. Pracuje jako communication designer, skupiając się na fotografii. W 2013 roku wraz z grupą artystów, kuratorów, tancerzy, projektantów stron internetowych i dystrybutorów filmowych założyła Tanzraushen, stowarzyszenie wspierające idee i zamierzenia festiwalu Dance on Screen. Pierwsza edycja TANZRAUSHEN –International Dance on Screen Festival odbyła się w Wuppertalu w 2016 roku.

Krzysztof Stasiak – producent filmowy, realizator dźwięku i reżyser. Członek Europejskiej Akademii Filmowej i nauczyciel w Warszawskiej Szkole Filmowej. Doktorant PWSFTviT w Łodzi. Stypendysta Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Uczestnik warsztatów „Sound of the Image” (Berlin), „European Video Dance Heritage” (Madryt), „Screendance Masterclass” (Perth), „Winnipeg Screendance Intensive” (Kanada). Twórca filmów: Masina i Tactum – żywioły tańca,  prezentowanych na wielu festiwalach w kraju i za granicą.

Gitta Wigro – niezależna programerka filmów tańca mieszkającą w Londynie. Gościnnie selekcjonowała pokazy filmowe, wygłaszała wykłady i była członkinią jury na wielu międzynarodowych festiwalach. Prowadziła brytyjski festiwal Dance on Screen. Obecnie jest programerką konkursu filmów o tańcu na Leeds International Film Festival i wykładowczynią na kierunku film tańca na poziomie studiów magisterskich w London Contemporary Dance School. Współzałożycielka organizacji zajmującej się rozwojem artystycznym Independent Dance.

***

Bilety dostępne w sprzedaży na stronach ebilet.pl oraz w Punktach Informacyjnych Starego Browaru.

Więcej informacji:

www.shortwaves.pl

www.facebook.com/festiwalshortwaves

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Poznań: Słodownia 3, Stary Browar, ul. Półwiejska 42. Pokaz konkursowy.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close