
projekt plakatu Ilona Binarsch
projekt plakatu Ilona Binarsch
Dances with Camera to międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych, których wspólnym językiem jest ruch i taniec. W ramach pokazów prezentowane są filmy tańca z całego świata, odsłaniające przed widzami nieograniczone możliwości fizycznej ekspresji i filmowego obrazowania. W tym roku organizatorzy wyselekcjonowali 18 produkcji z 14 krajów, które będą konkurowały o uznanie Jury i publiczności. W programie znalazły się zarówno filmy fabularne, jak i abstrakcyjne, projekty eksperymentalne i tradycyjne, wykorzystujące różne języki sztuki filmowej i choreograficznej. Są wśród nich propozycje refleksyjne, ale też filmy urzekające humorem. Oprócz pokazów konkursowych w tym roku zaplanowany jest także specjalny pokaz Dances with Camera: Germany Now! – wyjątkowa selekcja filmów tańca niemieckich artystów, przygotowana we współpracy ze stowarzyszeniem Tanzrauschen z Wuppertalu oraz Pool Internationales TanzFilmFestival z Berlina.
Dances with Camera jest częścią Short Waves Festival już od 6 lat, a pokazy konkursowe niezmiennie cieszą się popularnością zarówno wśród miłośników tańca, jak i filmu.
Program Dances with Camera cz. II:
Vanity
Vanity kreśli w jednym ujęciu labirynt przeoczonych spotkań, w których trajektoria, choć ciągła, pozostaje nieuchwytna. Historia składa się z zagadki, której wiele wskazówek odzwierciedla uczucie podejrzenia, które w połączeniu z zamieszaniem zmienia się w histeryczną ucieczkę w środku nocy.
Francja, USA 2017. 11’. Reżyseria: Florent Schwartz.
Waiting for Color
Dokumentalny film taneczny, ukazujący trudną rzeczywistość prześladowań LGBTQ+ w czeczeńskim regionie Rosji. Film został zainspirowany zeznaniami z aresztowań, tortur i szantażu, któremu homoseksualni Czeczeni poddawani byli do 2017 roku.
Bułgaria, USA 2018. 7’. Reżyseria: Kosta Karakashyan.
Una Danza Dentro (A Dance Within)
W luksusowym salonie tańczy kobieta, podczas gdy jej nauczyciel dokładnie obserwuje jej ruchy. Z biegiem czasu skomplikowana choreografia i wydarzenia dnia codziennego zaczynają niweczyć intymny związek, wydobywając wewnętrzne napięcie.
Włochy 2018. 25’. Reżyseria: Omar Soffici.
Altera
Altera, to inny. To inność, która byłaby ciężarem i którą odrzucamy. Co wówczas pozostaje, aby budować nasze punkty odniesienia, naszą tożsamość i nie pogrążać się w odmienności, odnajdując Francja 2018. 11’. Reżyseria: Baptiste Rouveure.
Svavar Knutur – The Hurting
Życie Pawła nie oszczędza. W wieku 45 lat jest szkolnym woźnym i musiał zrezygnować ze swojego marzenia o pilotowaniu samolotu. Dni mijają mu na sprzątaniu szkoły, a wieczory spędza w miejscowym pubie lub na lotniskach.
Niemcy 2018. 5’. Reżyseria: Kay Otto.
Time Subjectives in Objective Time
Troje tancerzy przenosi się z miejsca na miejsce w starej rosyjskiej fabryce, afirmując moment stagnacji w nieskończonym czasie.
Finlandia, Rosja 2017. 6’. Reżyseria: Kati Kallio.
Sisters
Trzy siostry dorastają w rozbitym domu. Są zależne od siebie i przetrwają tak długo, jak długo będą razem. Ale czy więź miłości między nimi jest wystarczająco silna, by przezwyciężyć ich ponurą rzeczywistość?
Holandia 2018. 15’. Reżyseria: Daphne Lucker.
Traverse
Traverse wplata występ pięciu kobiet w tkaninę zbiorowego doświadczenia, ukazując połączenie tańca, ruchu i głosów, jedność doświadczenia w głębokiej, osobistej, a zarazem wspólnej podróży.
Kanada 2018. 13’. Reżyseria: Marlene Millar.
Więcej informacji: www.shortwaves.pl
Facebook: www.facebook.com/festiwalshortwaves
Organizator: Fundacja Ad Arte
Finansowanie: Miasto Poznań