Poznań/Stary Browar Nowy Taniec: „Choreografia: polityczność” – spotkanie wokół książki pod redakcją Marty Keil

Zdjęcie: Poznań/Stary Browar Nowy Taniec: „Choreografia: polityczność” – spotkanie wokół książki pod redakcją Marty Keil

fot. Jakub Wittchen dla Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

Wersja do druku

Udostępnij

Wydana w grudniu 2018 roku antologia Choreografia: polityczność składa się z kilkunastu tekstów wybitnych europejskich i amerykańskich artystek i artystów oraz badaczek i badaczy przyglądających się współczesnym praktykom choreograficznym jako praktykom politycznym. Książka pokazuje choreografię jako narzędzie formułowania i wyrażania myśli, przestrzeń działań krytycznych i praktyk oporu. Znalazły się tu zarówno artystyczne manifesty, jak i naukowe analizy oraz zapisy procesu pracy. Zebrane materiały, w większości dotąd nie tłumaczone na język polski, stanowią próbę nakreślenia możliwej mapy, ułatwiającej poruszanie się w przestrzeni współczesnej choreografii.

Polityczność to także decyzja o tym, jak ustanawiasz relację z widownią, jak podjąć temat albo jak go porzucić, na co zwrócić uwagę, co puścić mimo uszu. To układ krzeseł na widowni — albo ich brak. To wybór tematu i kontekstu. Sytuacja społeczna i ekonomiczna, w jakiej pracujesz. Wybór, czyją sprawę dopuszczasz do głosu. To kontekst, w jakim spektakl jest produkowany i pokazywany. To także decyzja o szerokim udostępnieniu partytury lub scenariusza albo ścisłego zastrzeżenia ich prawami autorskimi. Albo decyzja, by porzucić projekt.

fragment książki Choreografia: polityczność

więcej o książce

Wspólnie z kuratorką i redaktorką książki Martą Keil, wybitnym dramaturgiem Guyem Coolsem, oraz kuratorką programu Stary Browar Nowy Taniec Joanną Leśnierowską porozmawiamy o tym, czym w choreografii jest i może być polityczność oraz jak wielki kryje się za nią potencjał.

Rozmowa odbędzie się w języku angielskim.
W trakcie spotkania będzie możliwość zakupu książki w cenie 39 zł.

Wstęp wolny.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:00

Poznań: Stary Browar, ul. Półwiejska 42

powiązane

Ludzie

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close